Skocz do zawartości

Obserwacje!!!


lukascwwo2

Rekomendowane odpowiedzi

A M81 i M82 to mnie powaliło! zerkałem na ta parkę nieraz a tu taka niespodziewanka :szczerbaty:

Tradycyjnie zrobiłem "nalot" na M31 ...i tu też zaskoczenie.Ogromna mi sie wydała.Wcześniej takowa nie była,a na dodatek widać było obok mniejsza plamkę.podejrzewam że to M32 ale tu nie jestem pewnien czy moge takim sprzętem wyłapać te galaktykę.Jak ktoś wie to proszę o potwierdzenie.

 

 

Na koniec na szybko spojrzałem na M102 w Kasjopei i mi meteor przeleciał w polu widzienia.Świetny widok.Dwa Geminidy tez zdołałem zobaczyć.Gdyby nie zimno i moje przeziebienie to pewnie jeszcze bym siedział.

 

:Beer:

cześć

Potwierdzam, wczoraj była u mnie najpiekniejsza noc od dłuższego czasu, widoczność znakomita,

jak na złość sąsiadka zapaliła wszystkie lampy w ogrodzie, i chociaż okolicę mam bardzo ciemną to był to dyskomfort w obserwacjach

Ja także nie mogłem sie napatrzeć na duet m81 i 82, coś niesamowitego, o północy są już naprawdę wysoko na niebie i wyrażnie odcinają się od ciemnego tła. Dla mnie to najwspanialszy duet widoczny w polu mojego okulara, może zaraz po h hi w Perseuszu,

 

Przemas drobna korekta - M102 to galaktyka w Smoku, pewnie miałeś na mysli gromadę otwartą M103 w Kasjopei, blisko równie znakomitej gromady I.T. ,ale moją faworytką z gromad w Kasjopei jest NGC 7789 -namierzyłes ją przez swoje bino? jesli jeszcze nie to polecam :rolleyes:

 

Ale dobrze że wspomniałeś o M102, w książce Davida Levy jest informacja, że to emka historycznie niepewna, w moim programie DeepSky, nie jest wogóle uwzgledniona!, jest pozycja 101, a zaraz potem 103

Czy ktoś zna bliżej losy tej eMki?

 

 

 

p.s.

hehe, teraz dopiero przczytałem Twoje sprostowanie - podrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie zaskoczyłeś z NGC 7789.nie namierzałem jej póki co bo przeglądam obiekty z "Nieba na weekend.."

i o dziwo nie ma tej gromady w podręczniku.

 

Włączyłem program aby ja odnaleźć no i jest.Sądziłem że będzie jakaś ciężka do odnalezienia ale widze że ma jasność 6,7 mag.Na pewno zwrócę na nią uwagę następnym razem :D

Myślałem że obiekty w tej książce są jedynymi które da się złapać przez bino... a tu taka miła niespodzianka

 

Wczoraj to sie musiała ładnie prezentować.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 7789 jest jasna i wyrażna - dosyć duża i bogata gromada

Kiedy namierzyłem ją pierwszy raz byłem bardzo zdziwiony dlaczego Messier nie wciągnął jej na swoją czarną listę :lol: jak można było przegapić taki obiekt

 

...no ale widocznie ta gromada otwarta nie przeszkadzała mu w poszuliwaniu komet

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 7789 jest jasna i wyrażna - dosyć duża i bogata gromada

Kiedy namierzyłem ją pierwszy raz byłem bardzo zdziwiony dlaczego Messier nie wciągnął jej na swoją czarną listę :lol: jak można było przegapić taki obiekt

 

...no ale widocznie ta gromada otwarta nie przeszkadzała mu w poszuliwaniu komet

 

:Beer:

mnie dziwi co np. M45 robi w katalogu Messiera - ale no coz... w sumie patrzac zerkaniem, golym okiem mgielke przypomina...

 

 

ps. ja mam cos problemy z odlanezieniem M77 :unsure: Kurcze, za pierwszym razem jak szukalem udalo mi sie odnalezc, i juz pozniej ani razu <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dobrze że wspomniałeś o M102, w książce Davida Levy jest informacja, że to emka historycznie niepewna, w moim programie DeepSky, nie jest wogóle uwzgledniona!, jest pozycja 101, a zaraz potem 103

Czy ktoś zna bliżej losy tej eMki?

u mnie w programie są obydwie.W w/w podręczniku jest napisane że wg notatek Messiera 101 i 102 to to samo.A na koniec dodano że umówiono się że pobliska galaktyka w Smoku zostanie zaliczona do eMek i nadano jej nr 102.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, wczoraj była u mnie najpiekniejsza noc od dłuższego czasu, widoczność znakomita,

jak na złość sąsiadka zapaliła wszystkie lampy w ogrodzie, i chociaż okolicę mam bardzo ciemną to był to dyskomfort w obserwacjach

 

Widzisz Moralez, a trza bylo sie skontaktowac i pojechalbys z nami do Jezior na Astronoc ;)

I okularki bys potestowal i filtry...

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Moralez, a trza bylo sie skontaktowac i pojechalbys z nami do Jezior na Astronoc ;)

I okularki bys potestowal i filtry...

 

Pozdrawiam

Marcin

:Cry::Cry::Cry:

A widoczność tej nocy była tak genialna....

 

najpierw muszę się trochę podszkolić w obserwacjach, co by nie doznać kompromitacji :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez- jedna noc w dobrym towarzystwie da ci więcej zadowolenia niż dwa tygodnie samotnej walki :)

Myślę, że nie ma co kombinować z "podwyższaniem kwalifikacji". Warto podpatrzeć, zerknąć przez różne sprzęty. No i zawsze jest atmosfera. Po trzykroć warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw muszę się trochę podszkolić w obserwacjach, co by nie doznać kompromitacji :szczerbaty:

 

Potraktuje to jako zart ;)

 

Sam sie nigdy nie podszkolisz tak jak wsrod innych astrofanatykow. Nie ma sie czego wstydzic, bo kazdy kiedys zaczynal. Atmosfera przednia i wciaz odkrywamy nowe cuda na niebie. My tez wciaz sie uczymy...

Wez przyklad z Karola Sliwy - bez wstydu dolaczyl i z powodzeniem uczy sie nieba (zgadnij co ma ;) )

 

Kiedys (dawno-niedawno) uslyszalem na Forum, ze jestem szczesciarzem majac tak blisko do Astronocy.

To byla prawda ktora ja teraz Tobie powtorze :Beer:

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh wczoraj była niezła pogoda spakowałem teleskop do auta wyjechałem za kraków niebo poprostu poezja droga mleczna jak na dłoni co w mieście jest naprawde niespotykane często ..... a tu nagle patrze zapomniałem rączek od synty :Boink: prubowałem zawalczyć bez nich ale nie była to równa walka dopadłem jedynie andromede, oriona i się zniechęciłem :angry: aczkolwiek m31 była boska a dziś chmury ...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu nagle patrze zapomniałem rączek od synty

 

Ha!

Kiedy po raz pierwszy demontowalem Synte do samochodu tez zostawilem raczki Dobsa na... kredensie w pokoju.

 

Po 30km sie zorientowalem i zawrocilem zarzucajac obserwacje tej nocy.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.