Skocz do zawartości

Co rejestruje webcam


zayzik

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w nocy chcielismy z "dziadkiem" skęcić Marsa. :D

Normalnie przez okular przy powiększeniu 200x widziałem wyrażnie czapę

i zarysy "kontynentów".

Po podłaczeniu kamerki na ekranie komputera udało nam się zobaczyć tylko "białą kulkę". Mam pytanie co powinienem widzieć ?. :?:

Jakieś zarysy powierzchni, czapy coś porównywalnego z pojedynczą klatką avi czy też ową "białą kulkę" i RegiStax z niej wyciągnie szczegóły (w co bardzo wątpię) :wink:

A może mieliśmy niewłaściwie ustawione parametry kamerki i obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musicie wyłączyć automatyczną regulacje czasem naświetlania!

 

Bo automat dostosowuje ją do wiekszości powierzchni obrazu a ona jest ciemna dlatego mars wychodzi prześwietlony!!!

 

ręcznie trzeba ustawić czas nąświetlania na ok 1/50-1/100 sek

 

Generalnie pobawcie się ustawieniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jest jak pisza chlopaki. Wylaczcie automat, gain na minimum. Teraz spokojnie bawcie sie parametrami. Jak za ciemne to zwiekszamy czas i gain az bedzie ok. Jezeli za jasno nadal, to barlow, albo jakis filtr. Znam przypadki, gdzie bylo tak jasno, ze kamerki praktycznie nie dalo sie ustawic. Ale z barlowem juz bylo ok (obraz jednak ciemnieje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka to nieprzerobiony Logitech Quickam Pro 4000.

Przy dobrym oświetleniu kolory są ok.

Jeszcze sprawdzę jedną rzecz: bezpośrednio przed matrycą CCD jest jakieś szkiełko (ochronne ?/ filtr?) czymś pokryte. Możliwe że to jest przyczyną braku kolorów Marsa. Sprawdzę i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem przekonany do filtrów przed elementem ccd w webcamie. Probne filmiki z filtrem -fiolet i bez pokazały, że Mars jest zdecydowanie lepszy bez filterka. Nie mam jak wrzucić zdjštek ponieważ mój router wali przy edytowaniu na stronki opriva i na WP i na Onet!.

Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwowanej kiedyś dyskusji na grypie yahoo dotyczącej webcam pamiętam, że zalecano usunięcie filtru, który dotyczy głównie podczerwonej części widma ale ma też chyba znaczący wpływ przy astrofotografii.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ciekawa rzecz-filtr -fiolet teoretycznie podbija kontrast, widoczne to jest przy Jowiszu. Ale już przy Marsie-kicha. Zwykła klatka z avi pokazuje Marsa na mniej lub bardziej "na żółto"-bez jakichkoliwek innych kolorów.

Dopiero po zdjęciu filtra mozna dopatrywać się tej "prawdziwej" czerwnieni. Ilość szczegółów bez filtra też jest większa. Filtr na tyle wali sprawę, że zestackowane klatki wyglądają niemal jak pojedyncza dobra klatka z avi.

Być może należałoby zastosować filtr czerwony?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji Andrzej. Bo my robilismy "na szybko" i nie robilimy inna metoda. Filtr nie nazywa sie -fiolet i nie ma nic wspolnego z tym filtrem. Za to mielismy filt -IR! Poza tym, z contrast boosterem nalezy naswietlac tylko Luminosity - kolor normanie. Spotkamy sie, to ci pokaze o co dokladnie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż filtry to rozleglą dziedzina wiedzy optycznej i ich stosowanie musi być poparte solidną podbudową teoretyczną bo inaczej krążymy w gąszczu możliwości zupełnie po omacku :Cry:

Filtra IR Blocker ani Minus Violet nie ma sensu stosować w optyce lustrzanej a i do danych typów obiektów też trzeba odpowiednio dobierać filtry docelowe 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe rzeczy mowisz - bo w praktyce wyglada to inaczej. Po pierwsze zrob sobie test webcamem marsa bez -IR i z -IR. Poza tym zobacz wszystkie najlpesze fotki marsa. Kanal Luminosity zawsze jest z -IR czy to jest mewlon, czy maksutov... Widac chlopaki maja podobne doswiadczenia, bo i po co by to czepiali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus IR zakładany jest często na kamerkę praktycznie na stałe jako konieczny do teleskopów soczewkowych i stąd zapewne ten nawyk zarówno w teleskopach lustrzanych, może sie przydać jeśli stosujemy Barlowa lub projekcję okularową bo tam jest szklana optyka refraktywna skupiająca podczerwień w innym miejscu niż światło widzialne i to ma sens tylko w tym przypadku :lol::lol::lol:

To odruch nabyty warunkowy ale jak widać pożyteczny :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ja nie pisałem o naszej sesji...

Mój filtr "-fiolet" (m.in W.Optic) używałem w ostatnią noc sobota-niedziela. Dopiero wywalenie spowodowało, że pojawiły się nowe szczegóły. Tak więc do webcama się nie sprawdził, przy vizual-owszem. Nie wiem z czego to wynika, chyba jednak im mniej optycznych ulepszaczy przed matrycą tym lepiej. Musiałbym mieć jakieś filtry kolorowe, żeby to sprawdzić do końca. Mam nadzieję, że jutro uporam się z wstawianiem zdjątek na forum, to pokażę w czym rzecz.

Po ostanich inwestycjach nawet cienkim głosem ie moge zaśpiewać o prawdziwym ccd :oops:

Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czym uzywales ten -V? Z Megrezem, czy Maksutovem?

 

"Prawdziwe" ccd nic by ci w planetach nie dalo. Najlepsze amatorskie zdjecia planet wykonane sa webcamem. Ludzie wydaja na optyke dziesiatki tysiecy dolarow i doczepiaja webcama za 50$ :)

 

Te ccd o ktorym myslisz, to specjalistyczne maszynki do dlugich ekspozycji. Co nie zmienia faktu, ze to marzenie. Planet jest kilka, a takim SBIGiem to na cale zycie starczy ci zajecia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.