Skocz do zawartości

Jaki okular do Celestrona C8N


yono

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dwa miesiące temu kupiłem w/w teleskop :-) . Udało mi się przeprowadzić kilka obserwacji, zobaczyłem M31, Plejady, M45 i Księżyc :D . Mały dorobek ale jestem początkujący :)

 

Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad rozbudowaniem zestawu. W standardzie otrzymałem Plössla 20mm. Interesują mnie przede wszystkim DSy. Czytałem artykuł Jak dobrać okulary (Celestia) i zastanawiam się nad:

 

-Okular Vixen LV 25 mm

-William Optics SWAN 25 mm 2"

 

i co sądzicie o tym:

 

Okular Celestron Ultima 30 mm

a czy to http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=97 kolejny przykład na to, że co jest do wszystkiego to jest do niczego?

 

Jaki Barlow ewentualnie?

Edytowane przez yono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jak do celestrona to pewno jakis celestronowy okular chyba :szczerbaty:

A tak powarznie to tak jak wymieńiłes wcześniej tyle że ten LV to raczej 6 mm a swana bez zmian.

I juz masz zestaw jak większość ludzi na forum którzy coś jeszcze posiadaja

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro masz tylko 20mm to kupienie na poczatek 25mm moze byc srednim pomyslem. tzn z takiego LV czy SWANa bedziesz mial lepsze widoki niz z zestawowego plossla, ale puki co lepiej isc w poszerzenie zakresu powiekszen.

powinienes miec dlugi okular (30-35mm), ktory by sluzyl przede wszystkim do poszukiwania obiektow. tu zalezy ile masz kasy. ta ultima sie tu raczej nie sprawdzi, bo ma relatywnie male pole w stosunku do swojej ceny.

potem powinienes zdobyc cos kolo 10mm (albo i mniej!) do mniejszych planetarych i gromad kulistych. tu masz do wyboru LV (glowna zaleta jest duzy ER, czyli odleglosc okularu od oka - jak patrzysz w okularach to jest to kluczowe), plossla (ale dobrego, nie za 100zl ;) ) albo ultime, ktora zbiera sporo dobrych opinii jest chodzi o male ds'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym chciał jakiś zestaw? Np:

 

Vixen LV 6 mm l(ub Vixen LV 9 mm) i do tego Vixen LV 25 mm z Barlowem Vixen Barlow 2x Deluxe <- dobre by to było?

 

Do aph, tzn na podstawie tego co przeczytalem oznacza ze taki Plossla 20mm to zadna rewelacja, chodzi mi o zbudowowanie porządnego zestawu, bo np. będe miał krótko ogniskowego i długoogniskowego LV czy SWAN a tu pośrodku coś zdecydowanie słabszego...

Edytowane przez yono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym chciał jakiś zestaw? Np:

 

Vixen LV 6 mm l(ub Vixen LV 9 mm) i do tego Vixen LV 25 mm z Barlowem Vixen Barlow 2x Deluxe <- dobre by to było?

jak już byś brał taki zestaw 6mm;9mm;25mm to barlow juz byłby tobie zbytnio nie potrzebny lepiej wziaść jakis okular 15mm zamiast barlowa przy tej ilości okularów to juz więcej chyba ci nic nie potrzeba. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już byś brał taki zestaw 6mm;9mm;25mm to barlow juz byłby tobie zbytnio nie potrzebny lepiej wziaść jakis okular 15mm zamiast barlowa przy tej ilości okularów to juz więcej chyba ci nic nie potrzeba. :Salut:

Chodziło mi o to że albo: 6mm i 25mm lub 9mm i 25mm :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad rozbudowaniem zestawu. W standardzie otrzymałem Plössla 20mm. Interesują mnie przede wszystkim DSy. Czytałem artykuł Jak dobrać okulary (Celestia) i zastanawiam się nad:

 

-Okular Vixen LV 25 mm

-William Optics SWAN 25 mm 2"

 

i co sądzicie o tym:

 

Okular Celestron Ultima 30 mm

a czy to http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=97 kolejny przykład na to, że co jest do wszystkiego to jest do niczego?

 

Jaki Barlow ewentualnie?

 

cześć

 

Jeżeli chcesz obserwować DSy to zaniechaj kupna tego zooma gdyż posiada on wybitnie małe pole widzenia

 

Również małe pole, ale jednak trochę większe mają:

LV 25, oraz Ultima 30mm - za to jakość dawanych obrazów bedzie bardzo dobra, szczególnie o Ultimie słyszałem z wielu żródeł dużo komplementów, zwłaszcza w kontekście obserwacji DS

 

Swan - w całej serii tych erfli 25 wypada słabutko, zwłaszcza słabutko w teleskopach światłosilnych

 

Twoje pięniadze - to się teraz zastanawiaj :unsure:

Gdybym ja miał wybrać z tej kolekcji - wybrałbym Ultimę, przy 30 mm, pole widziane w okularze nie bedzie znawu takie malutkie,( przy powiększeniu ok. x33 - otrzymasz 1,5 stopnia pola!), a tak jak wspmniałem wcześniej do DS okular jest chwalony i polecany

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do C8N dodali zapewne jakiś okular...

 

Jeżeli masz zamiar obserwować DSy, to ja osobiście polecam LVW 13mm. Da Ci to powiększenie 76x i pole 1 stopnia. Do DSów jest w sam raz. Możesz również pokusić się o LVW 8mm da Ci 125x i pole 0.6 stopnia! Jeżeli natomiast nastawiasz się na obserwacje mgławic planetarnych to weź LV 4mm, będziesz miał 240x i pole 0.18 stopnia. Jeżeli masz napęd, to tak małe pole nie będzie dla Ciebie problemem.

 

Ale za LVW od sztuki chcą 780 zł, a LV 380 zł.

 

Ale LVW to duże pole, niezbędne przy obserwacjach DSów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, 30-35mm do F/5??

yono, może zanim zdecydujesz się na taki długoogniskowy okular, to może napisz jakie niebo masz - ciemne czy zaświetlone ...i ile masz lat, bo to wbrew pozorom dość ważne jest

 

po pierwsze - im dłuższy okular, tym jaśniejsze tło

po drugie - większa źrenica wyjściowa, więc czy masz na tyle dobre (młode) oczy, że rozszerzy Ci się źrenica do 6-7mm, żeby objąć okiem obraz dawany przez taki okular?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup William Optics SWAN 25mm 2''

natomiast do planet dobrym wyborem bedzie LV np. 7 mm

 

Czytałem że swan 25 mm jest gorszy od swana 33mm pod względem wad optycznych. Teleskop który masz ma dużą światłosiłę więc uważaj nad okularami. Najlepszy był by vixen ten oto:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

Ale jest bardzo drogi niestety. :huh:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, 30-35mm do F/5??

yono, może zanim zdecydujesz się na taki długoogniskowy okular, to może napisz jakie niebo masz - ciemne czy zaświetlone ...i ile masz lat, bo to wbrew pozorom dość ważne jest

 

po pierwsze - im dłuższy okular, tym jaśniejsze tło

po drugie - większa źrenica wyjściowa, więc czy masz na tyle dobre (młode) oczy, że rozszerzy Ci się źrenica do 6-7mm, żeby objąć okiem obraz dawany przez taki okular?

 

Sumasie, Sumasie, a widzial Ty Hichoty w f/6 z okularem 38mm 70st.?

W takich chwilach wszelkie wyliczenia zrenic padaja na pysk.

 

Chwila to magiczna i wszelkie kalkulacje ida w odstawke! :Beer:

 

Pozdrawiam

Marcin

 

EDIT: a zrenica sama Ci sie rozszerza ;)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lat 17, 4 lata temu przeporwadzilismy sie na takie odludzie poza miasto ze az wstyd ze od niedawno wpadlem na pomysl zeby niebo wykorzystać. Świateł prawie brak, delikatna łuna na zach.

 

Kurczę sam już nie wiem jest jakiś okular-pewniak?

Edytowane przez yono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumasie, Sumasie, a widzial Ty Hichoty w f/6 z okularem 38mm 70st.?

W takich chwilach wszelkie wyliczenia zrenic padaja na pysk. ...

 

no ale C8N to F/5 a nie F/6, raczej daleki byłbym od polecania okularów, które z teleskopu o średnicy 200mm, zrobią mu 150, czy 180mm

 

ultima ma dość małe pole, może pomyśl jeszcze o takich np.: http://www.teleskop-service.de/AstroTS/Oku...ar2.htm#TSSWW32

a może o takich: http://www.teleskop-service.de/AstroTS/Oku...tm#Antareserfle

albo się wstrzymaj narazie i dozbieraj do LVW'a, a może i naglera? :rolleyes:

 

bo F/5 to raczej jasny teleskop, więc niestety ma sporą komę na brzegu, a taki LVW, Pentax, czy Nagler potrafi ją "wypunktować", natomiast tanie okulary niestety już nie

 

możesz ją jeszcze zniwelować korektorem komy mpcc, tylko, że używanie go z okularami jest bardzo upierdliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:dobrze:

 

To swietny wybor. Piekny kontrast i punktowosc. Uzywam go najczesciej. Wymiennie z LVW13mm.

 

dokładnie! :rolleyes:

 

swoją drogą ciekawostka, ileż to potrzeba "towaru"; szkła, metalu i gumy, żeby w okularze przybyło te "nędzne" 15° pola

 

IMG_8436crop2.jpg

standardowy Plossl 20mm vs. Vixen LVW 22mm

:ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem są dwa podstawowe dylematy:

- czy okular 2", czy 1.25"

- czy chcesz zwiększyć zakres powiększeń, czy ograniczysz się do lepszej jakości obrazu.

 

Nie chcę się bawić w autorytet - pierwszej kwestii nie rozwiążę za ciebie. Sam skłaniam się obecnie do skompletowania sensownej jakości okularów w rozmiarze 1.25, ze względu na ... cenę. Po prostu za dużo chcę nakupić w zbyt krótkim czasie - i tyle :)

 

Druga sprawa jest bardziej skomplikowana. Inne okulary wybierzesz do DS, inne do planet, w każdym razie tak powinno moim zdaniem być.

No i tu trzeba zadać sobie pytanie- do jakich konkretnych zastosowań te okulary?

 

Przykłady: kupując LWV 22 mm pięknie pooglądasz sobie gromady, no i wiele rozległych obiektów. No ale przydałoby się jednak coś do "przypowerowania" takiemu Saturnowi, o kraterkach na Księżycu nie wspominając. Dlatego też, mogąc kupić konkretnie dwa okulary, wybrałbym podobnie jak ty w którymś z postów. 30 mm Ultima plus coś 7-9 mm na początek. Ten krótki to np. ortho, LV, Plossl Meade 5000- z tych dostępnych w Polsce.

A propos- w opisie Plossli serii 5000 na stronie FotoClassica od jakiegoś czasu figuruje pole 60 stopni! Rękę dałbym sobie uciąć, że najdalej 2 tygodnie temu było ok. 50 stopni. Teraz to już trochę mi się pomieszało co do czego powybierać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.