Skocz do zawartości

Problem


Dreamax

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem,oto zdjecie robione przy 1/2 swiecącego moona,znajdował sie on w kierunku zaświetlenia na zdjeciu także wszystko sie zgadza

post-3033-1167414031_thumb.jpg

Druga fotka była robiona przy bezksięzycowym niebie z tego samego miejsca,a jednak zaświetlenie jest dużo paskudniejsze,choc surowa klatka nie była tak przeswietlona jak przy pierwszej próbie.

post-3033-1167414163_thumb.jpg

 

Mam pewne podejrzenie co do przyczyny,aczkolwiek szukam potwierdzenia.Chodzi o to że przy 1 foto wiał wiatr,i była dobra przejrzystość powietrza.Przy 2 wiatru nie było,i zrobiła sie lekka mgiełka(raczej smog bo to było robione z obrzezy miasta)Zdaje mi sie że to właśnie ten pył w powietrzu mógł jakoś rozproszyć miejskie światło,czy coś w tym stylu?

Czekam na wyjaśnienia :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Podejrzewam, że nie ma znaczenia czy Księżyc świeci czy nie. Przyczyny mogą być nastepujące:

- zaświetlenie nieba nisko nad horyzontem. Być może fotografowałeś Oriona jak był nisko;

- winietowanie. I jest to bardziej prawdopodobna przyczyna. Zwiększ przysłonę obiektywu, powinno być lepiej. Inne rozwiązanie to zredukowanie winietowania przy jego obróbce.

 

PS. Czy to jest pełna klatka, czy wyciąłeś kawałek z całego kadru ?

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem specjalistą od astrofoto więc Ci nie pomogę.

Natomiast powiem że w Twoim zdjęciu jest coś co przyciąga.Szczególnie w tym 1 :Salut:

podoba mi się to że nie jest zrobiona sama np.M42 tylko trochę "liznąłeś" gwiazdek Oriona.

 

przydałoby się lepsze prowadzenie bo te słabe gwiazdki troszkę się rozjechały ;)

P.S. czy koło Alnitak'a to płomień?

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie robione koziołkiem (palce z zimna mi prawie odpadły :D ) dlatego takie gwiazdki (tak apropo to nie wiem w czym tkwi problem,za kazdym razem tak samo pojechane)

Orion był robiony mniej wiecej w tym samym miejscu nieba przy obu zdjeciach,tak samo z czasem i przysłoną,choć moze faktycznie powinienem ją zwiekszyć.

Surowa klatka wygląd tak

post-3033-1167419249_thumb.jpg

 

telwal - fajnie ze nie ma tej poswiaty ale jednoczesnie M42 stała sie zbyt niebieska jak dla mnie,no ale nie mozna miec wszystkiego <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie robione koziołkiem (palce z zimna mi prawie odpadły :D ) dlatego takie gwiazdki (tak apropo to nie wiem w czym tkwi problem,za kazdym razem tak samo pojechane)

Orion był robiony mniej wiecej w tym samym miejscu nieba przy obu zdjeciach,tak samo z czasem i przysłoną,choć moze faktycznie powinienem ją zwiekszyć.

Surowa klatka wygląd tak

crop.jpg

 

telwal - fajnie ze nie ma tej poswiaty ale jednoczesnie M42 stała sie zbyt niebieska jak dla mnie,no ale nie mozna miec wszystkiego <_<

 

 

Chyba trochę przesadziłeś z tą przysłoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.