Skocz do zawartości

Reflektor MTO-500


meteor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem prawie nowiutkim forumowiczem. Stosuję zasadę: "Pierwej niżeli biegać, nauczcie się chodzić". (I.K) Najpierw chcę zrozumieć wszystko, co można zobaczyć gołym okiem, potem lornetką itd. Ale obiektyw fotograficzny MTO-500 (starszy model - nieskracany) z gwintem M39/1 i redukcją 42/39 mam od dawna.

Czy to może mieć zastosowanie do astroamatorszczyzny, czy tylko do ptaszków w lesie? I czy da się skompletować z jakimś odwracaczem obrazu i okularem, czy tylko do mojego poczciwego Zenita-3M ?

Pozdrawiam Szacowne Grono - Dominik

Edytowane przez meteor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz jak daleko wypada ognisko od gwintu M42 jak go ustawisz na niskończoność (maksymalnie skręcony do oporu). mozna by próbować zastosować prostkę M42/1,25" a następnie wkładać w to kątówkę 1,25" z nakręconą soczewką barlowa, a w kątówkę wkładac jakieś okulary. np 32-25mm i masz lunetke około 50x

 

warynek, że to wystawanie ogniska musi być tak koło 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz jak daleko wypada ognisko od gwintu M42 jak go ustawisz na niskończoność (maksymalnie skręcony do oporu). mozna by próbować zastosować prostkę M42/1,25" a następnie wkładać w to kątówkę 1,25" z nakręconą soczewką barlowa, a w kątówkę wkładac jakieś okulary. np 32-25mm i masz lunetke około 50x

 

warynek, że to wystawanie ogniska musi być tak koło 5cm.

Dzięki. Zmierzę. :astro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
zobacz jak daleko wypada ognisko od gwintu M42 jak go ustawisz na niskończoność (maksymalnie skręcony do oporu). mozna by próbować zastosować prostkę M42/1,25" a następnie wkładać w to kątówkę 1,25" z nakręconą soczewką barlowa, a w kątówkę wkładac jakieś okulary. np 32-25mm i masz lunetke około 50x

 

warynek, że to wystawanie ogniska musi być tak koło 5cm.

Cosik mi nie wyszlo z tym pomiarem. Nie mam czym zaświecić, żeby zobaczyć ognisko (w porze słoneczka to ja zaiwaniam w robocie). Świeciłem lampą przez matówkę i guzik. Ale znalazłem http://zenit.istra.ru/archive/lenses/mto-500.html Czy to jest to 45,2 mm i czy jest "wystarczająco około" 5 cm ?

A głównie to bym prosił o wskazanie jakiegoś sprawdzonego czytadła Astrofoto; coś jak dla fotoamatorów "Fotografia" T. Cypriana. Pewnie jest takich pozycji sporo, ale nie mam czasu biegać po księgarniach by wybrać "najlepszość" :).

Edytowane przez meteor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a np. tu Astroarmata i raptem f/10. I mu nie ciemno ?

Ale to jest refraktor, bez obstrukcji i o zupełnie innej aperturze!

MTO-500 f/8 czy jak mu tam to obiektyw lustrzany w układzie M-C, więc musi mieć koszmarna obstrukcję [duże lustro wtórne] przy tej światłosile, czyli realnie jest to gorzej niż F/8. Ma to tylko znaczenie w fotografii, natomiast jako teleskop wizualny, z okularem, to tu się liczy apertura, która jest malutka i obstrukcja, która jest duża. Sprawę pogorszy przeogniskowanie. Światłosiła jest tu czynnikiem drugorzędnym czy trzeciorzednym. Ogranicza zakres powiększeń, pól widzenia i źrenicy wyjściowej, jakie możemy uzyskać z dostępnymi okularami. Np. takie MTO 1000 nie nadaje sie do DS, bo nawet z okularem 40mm bedzie miec małe pole i źrenicę wyjściową. Za to do planet jest w sam raz, bo łatwo uzyskać duże powiększenia,ze wzgledu na sporą ogniskową. Dla odmiany taka tuba Newtona 130/900 czy 1300/1000 jest już sprzetem uniwersalnym [jesli pominąć kwestię małej do DS apertury], bo można bez kłopotu wyciagnąc małe powiększenia z dużą, jasną źrenicą plus pole widzeniana słabe, rozciagłe DS-y, jak i powiększenia planetarne, przy czym obstrukcja lustra wtórnego, która psuje kontrast, jest przy tej swiatłosile F/7-8 dla Newtona niewielka...

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.