Skocz do zawartości

sonnar 4/300 pytanie przejściówka, oraz jupiter 4/200 naprawa - uszkodzenia


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w obiektywie Sonnar 4/300 niezbędna jest przejściówka psix/eox !? Bo kupiłem wersję bez gwintu na 42.

I do czego służą dwa "ustrojstwa" napierścienu na którym jest "wypustka" do mocowania ?

 

ustrojstwo z widocznym mocowaniem

S4_300.jpg

 

 

Drugie pytanie dotyczy jupitera 4/200 , czy ktoś rozpoznaje jakiego rodzaju jest to uszkodzenie i czy samodzielna naprawa wchodzi w grę ? Obrazek na którym widać odstającą blaszke w jupiterze - załącznik.

 

Clipboard03.jpg

 

Pozdrawiam

wypustka.jpg

wypustka.jpg

wypustka.jpg

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno jedno z tych ustrojstw służy do regulacji przesłony a drugie do ustawiania ostrości.

 

A dlaczego od razu chcesz naprawiać tego jupitera, ta blaszka raczej nie będzie pogarszała obrazu, spróbuj go najpierw przetestować,

no chyba że sobie ona swobodnie lata w środku, to inna sprawa.

Edytowane przez SkyWatcher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ustrojstwa"
- wydaje mi się ze to przełącznik trybów przysłony AUTO/MANUAL

 

Czy w obiektywie Sonnar 4/300 niezbędna jest przejściówka psix/eox
jeśli chcesz go podpiąć do EOS-a to masz 4 rozwiązania:

 

1) kupić przejściówkę p-six/eos (kupiłem na allegro za 100,- znam sklepy w necie gdzie mozęsz kupić za 120,- jeśli chcesz daj znać nie chce robić reklamy komuś bez potrzeby)

 

2) kupić 2 przejściówki p-six/m42 m42/eos (koszty raczej wzrosną ale zwiększa się nieco funkcjonalność możesz obiektyw stosować z korpusami M42 i możesz stosować obiektywy M42 do eosa)

 

3) spróbować zrobić przejściówkę sam tutaj opis : http://forum.stock-photo.pl/viewtopic.php?t=848 (koszty spadają, ale trzeba mieć trochę talentu manualnego)

tutaj jeszcze opis wykonania przejściówki wpawdzie z bagnetu K na eos ale to podobna robota http://www.logostudio2.pl/eos/zenitar_opis_01.pdf

 

4) siąść i płakać :szczerbaty: - jak mawiał mój nauczyciel fizyki z liceum.

 

pozdrówka

Edytowane przez damian.j.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.