Skocz do zawartości

Plosl 40mm


Konczako

Rekomendowane odpowiedzi

kurcze, musze sie koniecznie na zlot wybrac.

 

Poprostu patrzac tylko w plossle nawet nie potrafie sobie wyobrazic jak wyglada lepszy obraz. Jedyna wada plossli jaka ja widze, to aberracja na bardzo jasnych gwiazdach (ale na jasne gwiazdy z reguly nie patrze...). Nie ma co, musze zobaczyc na wlasne oczy o co w tych jakosciach obrazu chodzi... pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz odpowiedź:

post-2472-1168168741_thumb.jpg

 

Konczako, kupuj tanio, albo od razu okulary docelowe. A w ogóle, to zwróć uwagę na słowa Demorgogona z postu nr 26 z tego topica ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, musze sie koniecznie na zlot wybrac.

 

Poprostu patrzac tylko w plossle nawet nie potrafie sobie wyobrazic jak wyglada lepszy obraz. Jedyna wada plossli jaka ja widze, to aberracja na bardzo jasnych gwiazdach (ale na jasne gwiazdy z reguly nie patrze...). Nie ma co, musze zobaczyc na wlasne oczy o co w tych jakosciach obrazu chodzi... pozdrawiam :)

Ja także kiedyś nie mogłem sobie wyobrazić lepszego obrazu niż z PL, zawsze zastanawiałem się jak będzie wyglądał Saturn czy Jowisz z np. OR czy LV i muszę Cię zmartwić kolego, że kiedy pierwszy raz porównywałem OR 6mm z PL 6mm na Jowiszu to doznałem wielkiego rozczarowania, po prostu nie jest tak pięknie jak co niektórzy piszą na AF, albo to fanatycy wyłuskujący najmniejsze szczegóły albo ja jestem ślepy. Oczywiście zdecydowanie wole OR od PL ale tu nie chodzi tylko o sam obraz który moim zdaniem w PL jest naprawdę dobry i żaden nawet najlepszy okular nie poprawi Ci doznań z obserwacji w postaci niesamowitego obrazu. To nie jest tak że kupujesz drogi okular i nagle na Jowiszu widzisz więcej detali czy oszałamiające kolory i ostrość, różnice są naprawdę minimalne a dla laika kompletnie niezauważalne.

Takie są moje doznania z obserwacji a obserwuję już spory czas nasze piękne północne niebo. Co do PL to mi najbardziej przeszkadzało winietowanie i niekomfortowo wysuniętą źrenice wyjściową (dotyczy PL 6mm) obraz jak dla mnie był bardzo dobry i nigdy nie powiem że to zwykły PL bo zwykłym to można nazwać okular typu H czy R

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzybku kochany- jest różnica!

Jak dla mnie ortho dzięki znakomitemu kontrastowi "wydłubuje" znacznie więcej szczegółów. Takie obrazki, jakie 30.12 mieliśmy (mimo wartewki chmur) w Taurusie Heńka i ortho 5 mm na Księżycu - tylko śnić się mogą! Pozostaje żałować, że chmury nie dały nam zobaczyć nic więcej.

 

Moje obserwacje Syntą i ortho na razie nie dają mi podstaw do konkretnego porównania- nie mam teraz taniego Plossla o zbliżonej ogniskowej. A ten mój Silver Plossl, jak już gdzieś pisałem, na Saturnie zmiażdżył ortho 25.12! Ale to na razie pojedyncze obserwacje- aby wyciagać wnioski- trzeba ich znacznie więcej. Za to sposób pokazania gromadek (zwłaszcza kulistych) i M42 przez Silver Plossla (jednak DSy oglądam duuużo częściej) pokazuje co i jak. Genialność obrazu np. M13 pozostawia daaaaleeeko z tyłu Plossla 6 mm Vixena!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do W70 mogę wypowiedzieć się tylko na podstawie okularu 8,6mm i według mnie jest warty tej kasy, mam 3 Kelnnery które były dołączone do mego ETX'a i podczas ostatnich obserwacji zdecydowanie W70 bił je pod każdym względem pozatym aż 7 soczewek wpakowali do niego a warstwy przeciwodblaskowe są dosyć dobre :) Idealny okular do gromadek otwartych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.