Skocz do zawartości

Okular z podświetlanym krzyżem


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Taki jak ten:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=106

 

Ma go ktoś? Macał go ktoś? Jaki feedback? Jest alternatywa?

 

Potrzebuje coś, co pozwoli mi bardzo precyzyjnie ustawiać środek pola widzenia teleskopu (nie widząc obiektu na który sie ustawiam). Pole okularu to 1-2 stopnie, a ja potrzebuje precyzji klasy 2-3 minut.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa jest bardzo prosta i tania - ATM. To jest dość prawdę prosta sprawa. Trzeba zdobyć okular (10mm od Synty ludzie się pozbywają za grosze). Najgorzej jest z takim ładnym illuminatorem, ale można go zastąpić czymś innym mniej eleganckim, albo kupić na E-bay, chyba kiedyś widziałem. Kwestia zaprojektowania, wykonania rysunku i zamówienia elementu u tokarza. Zrobiłem takie coś sobie z podniszczonego trochę okularu (stopiona diafragma przez Słońce, ukruszony brzeg soczewki). Początkowo miało być do mierzenia gwiazd podwójnych, ale nie wypaliło i zostało mi do ustawiania dryfu.

 

W 1-2 tyg. można zrobić coś takiego za 150-200zł, może mniej. Kwestia zdobycia tak jak mówiłem iluminatora i okularu.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurteczka, widze, że nikt tego nie uzywa... wygląda na to, ze zapedziłem sie w ślepa uliczke...

 

Pozdrawiam.

 

a o jaki feadback ci chodzi Hans?

ja mam takie i.... swiecą :-) bo chyba takie jest ich główne zadanie, wiec zadanie celowania i ustawiania montazu na polarną spełniają.

Jak sa zgaszone to dla mnie troche przeszkadzaja linie krzyza. (nie wspominając juz jaka siatka na gwiazdach jest w Microguidz'ie).

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a o jaki feadback ci chodzi Hans?

ja mam takie i.... swiecą :-) bo chyba takie jest ich główne zadanie, wiec zadanie celowania i ustawiania montazu na polarną spełniają.

Jak sa zgaszone to dla mnie troche przeszkadzaja linie krzyza. (nie wspominając juz jaka siatka na gwiazdach jest w Microguidz'ie).

Pozdrawiam

Piotrek

 

Z jaką dokładnoscią potrafisz sie szybko wstrzelic taką zabawką? Powiedzmy, że masz 2 min. ten okular i ustawiasz kadr na NGCa którego ni cholery nie widac w wizualu...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jaką dokładnoscią potrafisz sie szybko wstrzelic taką zabawką? Powiedzmy, że masz 2 min. ten okular i ustawiasz kadr na NGCa którego ni cholery nie widac w wizualu...

 

Pozdrawiam.

 

Nie wiem czy jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie Hans.

 

1. Rozumiem ze pytasz o microguide'a, bo zwyklym okularem z krzyzem wedlug mnie celowac mozna z tylko troche lepszym rezultatem niż z okularem bez krzyza. Do celów których podajesz wydaje mi sie potrzebna podziałka na podstawie której bedziesz mogł dokladnie obliczyc odeglość.

2. Jesli mówimy o manualnym guideowaniu, to oba okulary (i mocroguide i z podwójnym krzyżem) moim zdaniem sie nadają.

 

Z jaka dokladnoscią potrafie sie wstrzelic?

Dla obiektów których nie widać w wizualu - ciezko mi to powiedziec bo moj telesko nie jest najwyzszych lotów (aktualnie bawię się Tałem 100 i MTO) i jak na razie nie celowałem nim w obiekty których nie bylo widac ;-). Próbowałem nim mierzyć separacje, średnice kraterów na ksiezycu i takie tam inne podstawowe zabawy, ale zawsze dla obiektów widocznych :-)

 

Czy chodzi ci zatem o celowanie Microguidem na podstawie skali podziałek, w cos czego nie widac, i potem wykorzystanie tego położenia do fotografii?

 

To przy odrobinie wprawy obliczeniowej nie jest trudne (chociaz czesem trzeba sie posilic jakim excelem albo programem, aczkolwiek moja odpowiedź jest czyto toretyczna z powodu wymienionego wyzej.

Nie probowałem jeszcze wykorzystywac go do tych celów i nie testowałem rezultatów.

 

Jesli sobie zyczysz moge ci przeslac na jakis adres instrukcje do microguide'a (12 stron jak przeliczac i do czego stosowac kazda ze skal w okularze) . Pozwoli ci to ocenic czy bedziesz w stanie wyliczyc w ciągu 2 min położenie wymaganego obiektu. Wg mnie - bez problemu.

ps.

Na instrukcji zadnego "copy right" nie ma.

Jesli nie odpowiedziałem na Twoje pytanie - prosze o wiecej wskazówek. :-)

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.