Skocz do zawartości

programowe GoTo ??


_Zibi_

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

dzwoniłem dzisiaj do Delty w sprawie HEQ5 i z ciekawości zapytałem czy można zamiast pilota SynScan podłączyć montaż do kompa i używać jakiegoś oprogramowania, ku mojemu zaskoczeniu powiedzieli ze nieoficjalnie jest taka możliwość ale podejrzewam że źle mnie zrozumieli i chodziło im raczej o Auto Guider'a a nie GoTo tym bardziej że nie widziałem w sieci takiego rozwiązania może jednak jest taka możliwość i ktoś o czymś takim słyszał ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

dzwoniłem dzisiaj do Delty w sprawie HEQ5 i z ciekawości zapytałem czy można zamiast pilota SynScan podłączyć montaż do kompa i używać jakiegoś oprogramowania, ku mojemu zaskoczeniu powiedzieli ze nieoficjalnie jest taka możliwość ale podejrzewam że źle mnie zrozumieli i chodziło im raczej o Auto Guider'a a nie GoTo tym bardziej że nie widziałem w sieci takiego rozwiązania może jednak jest taka możliwość i ktoś o czymś takim słyszał ??

 

Chyba Leszek coś takiego potrafił by zrobic dla ciebie. Przekop fora za userem Leszek Jed. Chyba da się odkopac link do jego strony domowej. Jak nie, to szukaj człowieka na astromaniaku, bywa tam.

 

Ale z tego co mi się po głowie kołacze, to sa też rozwiązania gotowe i sprzedawane w sklepach (ale tu teraz głowy nie dam, muszę przekopać sieć, bo nie mam linka, a to nie teraz.)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest strona Leszka n.t. goto: http://81.190.223.219/gotopl1.htm

 

ale w/g mnie mając napędy za pomocą silników krokowych w dwóch osiach i sterownik, można bez problemu sterować montażem przez np. LPT czy RS-232 za pomocą każdego programu typu atlas nieba, który jest zgodny z protokołem ASCOM (więcej o nim tu: http://ascom-standards.org/index.html )

 

bo wbrew pozorom goto i guiding działa w sumie na takich samych zasadach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w montażu masz silniki krokowe z 5 lub 6 kabelkami to takie silniki możesz podłączyć do sterownika Mela Bartelsa http://www.bbastrodesigns.com/BBAstroDesigns.html

To jest rozwiązanie o bardzo rozbudowanych możliwościach m.in. goto, pec training, polar alignment itd. przydatne zarówno do wizuala jak i do precyzyjnego guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem dokładnie jakie silniki są tam zamontowane montaż zamówiłem rano więc dostane go jutro ;) jednak jak podaje DO to aby przerobić go na wersje goto wystarczy dokupić pilota za 1399 zeta myślę że jest możliwe dużo tańsze rozwiązanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

W najbliższym czasie będę testował guidowanie poprzez Guid Doga w połączeniu z EQ6 Syn Trek i Vestą.

Pozostaje temat GoTo i sterowania nim za pomocą komputera.

W pewnym wątku na ten temat wypowiadał się już Heniek i stwierdził, że w przypadku zastosowania manualnego pilota jest to nie do zrealizowania. Znalazłem się więc w kropce, ale coś mi podpowiada, zę wyjście jakieś musi być, tylko jakie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Najprostsze i najłatwiejsze to po prostu zakup pilota - GoTo, czy kombinowanie przyniesie oczekiwany skutek ? Może tak, ale zajmie dużo czasu a w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że różnica w cenie będzie niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze i najłatwiejsze to po prostu zakup pilota - GoTo, czy kombinowanie przyniesie oczekiwany skutek ? Może tak, ale zajmie dużo czasu a w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że różnica w cenie będzie niewielka.

 

 

Właściwie to spodziewałem się , że Ktoś mi tak właśnie odpisze, ale jednak mnie chodzi o wyeliminowanie tego rozwiązania na korzyść pełnej integracji EQ z komputerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

wszystkie te rozwiązania które widziałem polegają na wyjęciu "main board" wstawienie innej, przy tym dostaje się inny sterownik, lub wymiane samego sterownika. Koszt jednak jest zazwyczaj wyższy od tego oryginalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie te rozwiązania które widziałem polegają na wyjęciu "main board" wstawienie innej, przy tym dostaje się inny sterownik, lub wymiane samego sterownika. Koszt jednak jest zazwyczaj wyższy od tego oryginalnego.

 

To stawia sprawę przed jednoznacznym rozwiązaniem.

Należy wybrać opcje: tańsze i sprawniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo wbrew pozorom goto i guiding działa w sumie na takich samych zasadach :)

 

No chyba nie bardzo... Zauważ, że GO TO musi odpowiedzieć komputerowi z (np. enkoderów), gdzie aktualnie patrzy, czyli współrzędne. Jeżeli nie ma w montażu elektroniki, która jest w stanie te parametry wysłać, to dupa blada z GO TO. Same silniki nie wystarczą, żeby mieć GO TO z komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla goto takim sprężeniem zwrotnym są enkodery (choć sądzę, że niezbędne raczej tylko dla silników DC, do krokowych, komputerek "wie" o ile i w którą stronę coś się obróciło, naturalnie znowu tylko w przypadku niewysprzęglenia osi) a dla guideingu takim sprężeniem jest obraz z kamery,

więc na tym polega ta podobna zasada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że wątek odżył ;) po zaczerpnięciu informacji mogę powiedzieć że lepiej zakupić pilota SynScan co zresztą zamierzam niedługo uczynić niż kombinować z kompem, a czy jest to tańsze rozwiązanie to nie jest do końca powiedziane jak ktoś nie musi kupować laptopa specjalnie po to aby mieć GoTo to koszt jest z pewnością mniejszy :szczerbaty: . Zakupienie gotowego GoTo jest praktycznym i z pewnością bardziej niezawodnym rozwiązaniem.

 

P.S. w DO pojawiły się kamerki Link nie jest to sprzęt do fotografii ale ciekawe czy do guidingu by sie sprawdziły jeżeli tak to cena jest obiecująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znam najlepszy sposób na goto, i w dodatku najtańszy. Po prostu trzeba sobie wydrukować kilka mapek nieba z Carties i schylić głowę nad nimi i poszukać tego czego trzeba, może rochę więcej czasu to trwa ale za to jaka satysfakcja. Kiedyś też się podniecałem takimi zabawkami ja goto ale teraz stwierdzam, że nie ma to jak znaleźć jakąś słabą mgławiczkę własnymi siłami. Może jestem staroświecki ale jak np. baterie wysiądą czy zabraknie prądu to goto zda się do niczego, a to co w głowie zostaje to zostaje :) GoTo jest fajne ale najlepsze jest to GoTo co jest w głowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znam najlepszy sposób na goto, i w dodatku najtańszy. Po prostu trzeba sobie wydrukować kilka mapek nieba z Carties i schylić głowę nad nimi i poszukać tego czego trzeba, może rochę więcej czasu to trwa ale za to jaka satysfakcja. Kiedyś też się podniecałem takimi zabawkami ja goto ale teraz stwierdzam, że nie ma to jak znaleźć jakąś słabą mgławiczkę własnymi siłami. Może jestem staroświecki ale jak np. baterie wysiądą czy zabraknie prądu to goto zda się do niczego, a to co w głowie zostaje to zostaje :) GoTo jest fajne ale najlepsze jest to GoTo co jest w głowie :)

 

W wizualu - tak, zgadzam się. Ale przy astrofotografii zadań jest tyle, że dodatkowy czas na szukanie jakiegoś NGC, którego nie widać - o Jezu, można zapomnieć. Mamy ograniczoną ilość czynników, które możemy kontrolować, dlatego do sensownego astrofoto goto jest wskazany.

 

Jeżeli staramy się mieć jaśniejszy sprzęt, czulszą kamerę - po to, żeby w ciągu jednej sesji złapać jak najwięcej fotonów, to ręczne szukanie jest marnotrawstwem kasy i tegoż czasu.

 

Oczywiście po drugiej stronie medalu jest piękny star-hopping i jest to zupełnie inna bajka - nie gorsza, nie lepsza - inna. To goto odbiera całą frajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do połączenie EQ 6 z programem typu CdC i GD należałby dokupić/zrobić coś takiego :

 

EQDIR Interface Module ze strony : http://www.store.shoestringastronomy.com/products_eq.htm

 

Prawdopodobnie tak wygląda schemat:

 

9a5bfa47f29b4084.jpg

 

i podłączenie do EQ 6;

 

632e.jpg

 

Czy Ktoś ma jakieś zdanie na ten temat?

 

 

I schemat blokowy:

 

eqmod_block_01.gif

 

 

W testowym zestawie:

 

guiding_setup.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby to programowe GoTo działało, trzeba przerobić montaż -> http://eq-mod.sourceforge.net/index.htm -no a modyfikacji do trybu Extended podlega sterownik GoTo, czyli że tak powiem, musisz go kupic i przerobić jeżeli chcesz używać sterowania w ten sposób.

 

Pozdrawiam !

 

No ja odnoszę wrażenie, że jest to alternatywa, dla rozwiązania z EQDIR Interface Module , który wystarczyć połączyć z Laptopem - zastosować odpowiedni soft i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.