Skocz do zawartości

Russian lorneton 8x30


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedziec, co oprócz Księżyca mogę zobaczyc to lornetką? Narazie zbieram na Syntę i w miarę dobrze mi idzie. Poki co chciałbym coś więcej(wiem bedzie mini mini roznica) zaobserwowac. Bo jak na razie to tylko najwieksze i najjaśniejsze gromady gwiazd nią zobaczyłem]

 

Pozdrawiam, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedziec, co oprócz Księżyca mogę zobaczyc to lornetką? Narazie zbieram na Syntę i w miarę dobrze mi idzie. Poki co chciałbym coś więcej(wiem bedzie mini mini roznica) zaobserwowac. Bo jak na razie to tylko najwieksze i najjaśniejsze gromady gwiazd nią zobaczyłem]

 

Pozdrawiam, Kuba

 

Pod dobrym niebem powinieneś wyłuskać najjaśniejsze eMki (M31, M33, gromady otwarte.)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Przyda mi się :)

 

Poluj tylko na te wieksze. Niech mają z 0.5* srednicy minimum (masz mały powerek, bedzie ci ciezko odróżnić kłaczka mgławicy/galaktyki od gwiazdy). I jasność. Chyba nie ma sensu abyś porywał się z tym szkłem na cos co ma 10 i więcej Mag. jasności powierzchniowej. (tak sadze, ale tu i tak najwazniejsze jest niebo a nie średnica obiektywów lornetki)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedziec, co oprócz Księżyca mogę zobaczyc to lornetką? Narazie zbieram na Syntę i w miarę dobrze mi idzie. Poki co chciałbym coś więcej(wiem bedzie mini mini roznica) zaobserwowac. Bo jak na razie to tylko najwieksze i najjaśniejsze gromady gwiazd nią zobaczyłem]

 

Pozdrawiam, Kuba

Kuba, obserwowałem lornetą 9x70 i jest sporo obiektów które świetnie wyglądają własnie w lornetce,

powiem więcej niektóre obiekty wygladają w lornetce wspaniale

 

oto moja szybka i subiektywna lista coważniejszych obiektów lornetkowych:

 

Ha, chi Persei - dwie gromady otwarte, przy dobrej widoczności powalają swoją urodą

Plejady - gromada o tak dużych rozmiarach kątowych, że nie wiem czy cała wejdzie w pole Twojej lornety

M44 - gromada otwarta w Raku - świetna w lornetce

M41 - GO w Wielkim Psie

M42 - mgławica w Orionie - w lornetce zobaczysz sporą jasną mgiełkę

M35, M37, 36, 38 - gromady otwarte w Blizniętach i Wożnicy - w 8x30 pewnie ich nie rozdzielisz, zobaczysz

tylko mgliste plamki

M31 - też dojrzysz plamkę, ale to już będzie najjaśniejsza dostrzegalna na niebie galaktyka

 

możesz spróbować, ale nie jestem pewien co do zasiegu w twoim sprzecie:

M1, M33, M81, 82, M51

 

udanych łowów!

 

pozdrawiam

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mojej 8x30 widziałem M31 i M33 gromadę w Herkulesie M13 i w Strzale M71,

Droga Mleczna nie źle się się prezentuje i Orion no i Plejady rzecz jasna :D

Dane mi było nawet dostrzec księżyce Jowisza, ale warunki musiały być na zamówienie B)

Edytowane przez Solar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, obserwowałem lornetą 9x70 i jest sporo obiektów które świetnie wyglądają własnie w lornetce,

powiem więcej niektóre obiekty wygladają w lornetce wspaniale

(...)

 

Moralez, ale 9x70 ma sie nijak do 8x30... moim zdaniem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez, ale 9x70 ma sie nijak do 8x30... moim zdaniem.

 

Pozdrawiam.

oczywiscie, że to dwie zupełnie różne lornetki, chociaż powiększenia są zblizone

 

ale obiekty, które pozwoliłem sobie przytoczyć są tak spektakularne, że większość

powinno się ustrzelić przez 8x30

 

przyznaje, że nie patrzyłem przez tą lornetę i mogę się mylić

 

Moralez

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.