Skocz do zawartości

głowica pod SC 8"


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad zamontowaniem mojego sprzętu na montażu paralaktycznym. Moje potrzeby są następujące:

- elektryczne śledzenie obiektów w wizualu

- możliwość korekt położenia obiektu za pomocą pilota (bez dotykania tuby)

- łatwe i nie męczące korzystanie z dużych powiększeń przy obserwacjach

 

większość obserwacji przeprowadzam z balkonu, przez co ograniczony mam asortyment obiektów do planet, Słońca, Księżyca i jaśniejszych DS.

 

i tu pojawia się pytanie jaką głowicę wybrać??

 

Na razie moim faworytem jest głowica EQ5, którą można kupić w jednym ze sklepów astro za 700PLN (głowica + przeciwwagi, bez lunetki polarnej i statywu) + napęd w obu osiach 370PLN. Na balkon dorobiłbym do tego słup ze względu na małą ilość miejsca. Jednak mam wątpliwości czy ta głowica poradzi sobie w wizualu z obciążeniem 8-9 kg i nie zostanie szybko zajeżdżona?

 

Ciekawą możliwością byłoby też korzystanie na balkonie z montażu ustawionego w pozycji ALt-Az (ze względu na ograniczenia przestrzeni użytkowej) i automatyczne śledzenie obiektu za pomocą systemu typu Skysensor 2000. Nie wiem czy da radę połączyć oba te sprzęty ze sobą??

 

co o tym sądzicie?

 

pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba przy takim obciążeniu i dużych powiększeniach, głowica EQ5 będzie jednak za wiotka, no i przede wszystkim, bardzo duży luz na zębatkach napędu będzie Cię wkurzał

może lepiej pomyśł o HEQ5?

 

SS2000 może pracować w trybie alt-az, tylko że pilot kosztuje więcej niż kompletny montaż EQ6 Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzy tej głowicy są aż tak dokuczliwe w dużych powiększeniach?

 

Myślałem także nad HEQ5 pro, to już porządny montaż, cena o wiele wyższa, a z tego co mi DO odpisało, to SynScan nie ma trybu Alt-Az :(

 

dodatkowym problemem jest to, że z balkonu nie mam w polu widzenia Gwiazdy Polarnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzy tej głowicy są aż tak dokuczliwe w dużych powiększeniach?

 

Myślałem także nad HEQ5 pro, to już porządny montaż, cena o wiele wyższa, a z tego co mi DO odpisało, to SynScan nie ma trybu Alt-Az :(

 

dodatkowym problemem jest to, że z balkonu nie mam w polu widzenia Gwiazdy Polarnej

 

Wiesz co, HEQ5 jest drozsze ale mas wszystko w cenie. Jak policzysz do EQ5 dodatkowy koszt siników i polar findera, ceny nie sa juz tak bardzo odległe (czarne HEQ5 jest znacznie tańsze od białego)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak niestety i z tymi luzami niema za bardzo co zrobić, o ile luzy na przekładniach ślimakowych można zlikwidować, to te na zębatkach napędu, jedynie przez wymianę tych zębatek na paski zębate

chodzi o te luzy - czyli czas pomiędzy reakcją na klawisz "przód" - "tył" w pilocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie bardzo, przy alt-az muszą pracować silniki obu osi przy prowadzeniu, a w sterownikach montaży EQ niema takiej opcji, więc potrzebna byłaby przeróbka/przeprogramowanie albo wymiana drivera,

teoretycznie byłby pracował driver eljota, ale to lepiej jakbyś się z nim sam skonsultował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedewszystkim zastanów sie ile długości bedzie miał układ od czubka tuby do końca pręta przeciwwagi i że to się bedzie kręcić w koło w osi RA. pomysl czy to na twoim balkonie ma szanse sie sensownie kręcić i nie zahaczać tak, że bedzie nieużywalne. widłowe AZ pod tym względem jest o niebo mniej miejscożerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz mam SC8 i montaz klasy EQ5 zabiore glos w dyskusji.

Pierwsza sprawa: moja tuba wazy ok. 5 kg. Wraz z szukaczem katowka 2" i okularem waga nie przekracza 7 kg. Montaz do obserwacji wizualnych w zupelnosci wystarcza. Luzy jakie obecnie mam (po regulacji w Astrokraku) sa na pewno mniejsze niz minuta katowa, wiec po wcisnieciu guzika w pilocie (przy predkosci gwiazdowej) teleskop rusza najpozniej po ok. sekundzie. Nie pamietam dokladnie gdyz nie jest to czas, ktory by mnie irytowal w trakcie obserwacji, ale moge to zmierzyc :). Faktem jest, ze przed regulacja byl on wyraznie dluzszy (ok. 5 sekund). Czy ktos wie jak ta sprawa wyglada w HEQ5?

 

Podsumowujac, moim zdaniem EQ5 w zastosowaniach wizualnych jest zupelnie wystarczajacy. Zalety EQ5 to oczywiscie nizsza cena, mniejszy rozmiar i waga. Zalety HEQ5, w moim odczuciu, to nieco wieksza deklarowana nosnosc, lepsza przydatnosc w astrofotografii (mniejsze PE, wg Astronocy, oraz wejscie dla zewnetrznego guidera), pret przeciwwagi chowany w glowice :).

 

Edit:

mam wrazenie, ze moje EQ5 (LXD-75), w pilocie ma tryb Alt-Az, choc nigdy z czegos takiego nie korzystalem

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie Alt-Az użytkowałem na balkonie Optisana 114/900. Problem stanowiła w tym wypadku raczej tuba newtona niż wystająca z drugiej strony przeciwwaga. Jeśli OTA jest krótka i w dodatku z wyciągiem z tyłu, powinno być o wiele wygodniej, choć całkowicie pewny tego nie jestem...

 

Czyli widzę jedyne sensowne rozwiązanie monta paralaktycznego w trybie Alt-Az czyli GPD + SS2000. Wideł nowych (np. LX90) osobno nie sprzedają w Polsce. Natomiast taki zestaw jak powyżej byłby fajny ze względu na uniwersalność... pstryk - Alt-Az, pstryk - paralaktyk (na urlopie) ;)

 

:Beer:

 

EDIT:

 

mam wrazenie, ze moje EQ5 (LXD-75), w pilocie ma tryb Alt-Az, choc nigdy z czegos takiego nie korzystalem

 

a czy mógłbym Cię prosić o sprawdzenie czy jest i ewentualnie jak to się spisuje?

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) teleskop rusza najpozniej po ok. sekundzie. Nie pamietam dokladnie gdyz nie jest to czas, ktory by mnie irytowal w trakcie obserwacji, ale moge to zmierzyc :). Faktem jest, ze przed regulacja byl on wyraznie dluzszy (ok. 5 sekund). Czy ktos wie jak ta sprawa wyglada w HEQ5?

(...)

 

W moim HEQ5 (czarna, starsza wersja) reakcja jest natychmiastowa. Nie zauważyłem jakichkolwiek opóźnień zarówno na starcie jak i końcu okresu manualnego manewrowania via pilot, na wszystkich prędkosciach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy mógłbym Cię prosić o sprawdzenie czy jest i ewentualnie jak to się spisuje?

Sprawdze w domu, choc jak sobie teraz mysle, to byc moze mam ten tryb dlatego, ze Autostar moze byc uzywany zarowno z montazami widlowymi jak i paralaktycznymi. Nawiasem mowiac, ciekawe jaka jest "home position" montazu paralaktycznego w trybie Alt-Az

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem. Autostar obsluguje z zalozenia wiele teleskopow/montazy. Jesli wybierze sie jako teleskop jakiegos etx'a mozna kozystac zarowno z trybu "alt-az" (domyslnie) albo z trybu "polar". To drugie ustawienie jest jak sadze dla tych co uzywaja klina. Jesli natomiast wybierze sie montaz lxd75 to niestety wyboru nie ma. Jest tylko tryb "polar". Oszukanie Autostara w kwestii podlaczonego montazu nic nie daje. Zarowno w trybie "polar" jak i "alt-az" wcisniecie jednego przycisku na pilocie powoduje ruch jednej osi montazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze w domu, choc jak sobie teraz mysle, to byc moze mam ten tryb dlatego, ze Autostar moze byc uzywany zarowno z montazami widlowymi jak i paralaktycznymi. Nawiasem mowiac, ciekawe jaka jest "home position" montazu paralaktycznego w trybie Alt-Az

W prawdziwym alt az gdy mamy osie prostopadłe do podłoża "home position" jest gdy teleskop ustawimy w poziomie w kierunku PN.

Czyli dla paralaktyka jest to wartość 0 stopni + kąt osi w paralaktyku.

 

Czyli na polarną. :D:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem. Autostar obsluguje z zalozenia wiele teleskopow/montazy. Jesli wybierze sie jako teleskop jakiegos etx'a mozna kozystac zarowno z trybu "alt-az" (domyslnie) albo z trybu "polar". To drugie ustawienie jest jak sadze dla tych co uzywaja klina. Jesli natomiast wybierze sie montaz lxd75 to niestety wyboru nie ma. Jest tylko tryb "polar". Oszukanie Autostara w kwestii podlaczonego montazu nic nie daje. Zarowno w trybie "polar" jak i "alt-az" wcisniecie jednego przycisku na pilocie powoduje ruch jednej osi montazu.

 

Dzięki serdeczne za sprawdzenie. Szkoda że nie można tak zaczarować.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po kilku miesiącach intensywnej pracy intelektualnej w zakresie postawionym w temacie, niemal na 100% jestem zdecydowany już na konkretne rozwiązanie (najbliższe kilka lat). Biorąc pod uwagę wiele czynników, wszystkie za i przeciw zdecydowałem się na zakup głowicy Tele-Optik GIRO 2(lub 3). Użytkując mojego SC na własnoręcznie skonstruowanym dobsonie, można powiedzieć nabrałem doświadczenia w operowaniu sprzętem - nawet z dużymi powiększeniami (największe jakie mam to 242x). Mam nadzieję, że nowa głowica zniweluje kilka niedogodności, jakie wynikają z użytkowania teleskopu w obecnej formie.

 

'Zady i walety' głowicy Giro w odniesieniu do moich potrzeb:

 

zalety

 

- stosunkowo niski koszt

- duży udźwig

- AZ bo to do wizuala

- dwa teleskopy na raz

- made in Germany

- kompatybilność ze statywami Synta

- super płynna praca w obu osiach

- mała waga

- nie potrzebuje justowania na biegun

- nie trzeba zasilania (chociaż aku do grzałek pewnie niedługo także nabędę)

- pasują przeciwwagi od EQ

 

wady

 

- brak mikroruchów (chociaż jak już mówiłem, mikroruchy mam w rękach ;) )

- konieczność dokupienia zacisku do dovetaila osobno

- pręt do przeciwwagi jest nietypowy

 

na razie tyle mi do głowy przychodzi

 

Następna kwestia , jaką muszę rozważyć to statyw pod tą głowicę

 

jaki byłby najstabilniejszy, a jednocześnie za rozsądną cenę?:

1 skywatcher pod EQ5

2 statyw teodolitowy TST

3 skywatcher pod EQ6

 

proszę o podpowiedź

 

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej cos takiego sobie kupic?

http://cgi.ebay.com/Byers-Worm-Drive-Fork-...1QQcmdZViewItem

ceny takich jak ten albo meade ksztaltuja sie w granicach 100 - 200 S. Sam uzywalem ALT AZ na parapecie okna i jest to jednak bardzo wygodne rozwiazanie. Od kilku dni mam CG 5 GT i jestem bardzo zadowolony ale to juz zupelnie inna bajka, nie da sie go wziasc pod pache i przestawic latwo do innego pomieszczenia albo jak ALT AZ wrzucic do auta i w dowolnym momencie postawic na dachu i gapic sie na ladne widoki.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem i nad takimi widłami, ale niestety nowych takich nie ma w cennikach celestrona ani meade (tylko w zestawie). Używanych nie chcę, nie wiadomo jak mocno zajeżdżony taki sprzęt jest. Na razie będę używał giro, a jak za parę latek floty trochę przypłynie to pomyślę nad jakimś porządnym EQ :)

 

:Beer:

 

nadal pozostaje aktualna kwestia statywu - chcę by zestaw był rockstabble ;) - oczywiście w rozsądnej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki i taki. teodolitowy ruski jest jak skala ale 2 calowy gdyby postawic go na takich koncowkach jak teodolitowy pewnie tez byl by taki sam. Statyw metalowy ma koncowki, na ktorych sie opiera z jakiejs gumy i to troche niestabilne rozwiazanie. Rusek stoi na zelaznych szpikulcach co dodatkowo w terenie jest bardziej wygodnym rozwiazaniem, bo wbijasz go w glebe i stoi :)

jarek

Edytowane przez jaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jaro :Beer: w sumie to też najbardziej skłaniam się do kupna używanego statywu teodolitowego

 

Czytałem recenzje Giro na CN.

1,2,3

Chciałem się jeszcze zapytać czy ktoś z Was miał styczność z głowicą Giro 2 i mógłby podzielić się swoimi wrażeniami odnośnie pracy tego sprzętu?? byłbym dźwięczny :)

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.