Skocz do zawartości

Dylematy Krokodyla


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jesionie montaż G-11 i 150 Apo jako podróżne i podręczne do samolotu, czyś Ty się szaleju najadł zamiast kolacji, ale mnie rozbawiłeś swoją beztoską w tym poście uha ha ha dawno sie tak nie uhahałem... :wink: :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym jasnie pan chce 150 powiesic? Nie znajdzie Crocodile takiego zestawu o ktorym mowi, bo to nierealne. Przeciez nie kupi sobie teleskopu przez ktory nic wiecej nie zobaczy niz teraz!

 

Jedyne wyjscie to 2 teleskopy. Nie ma innej opcji. No chyba, ze zalozymy ze na rzecz mobilnosci tracisz tez "obraz".

 

Janusz, nawet FSQ106 musi na czyms powiesic. Conajmniej na tym co ma, czyli GP. Wiec po twojej propozycji nic mu sie w wizualnych obserwacjach nie zmienia (bez przesady). No moze to, ze wyda znacznie wiecej $.

 

Moze trzeba sie przyjrzec nowym montazom Celestrona. Sa troche inaczej skonstruowane i czytalem, ze znacznie szybciej sie z nimi obchodzi. Mowie o serii CGE, chociaz pewnie cudow nie ma i przeciwwage trzeb zdejmowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz nie przeginaj 100/800 Apo jest już ledwo przenośne i z trudem ekspedycyjne i dlatego proponuję krótsza i jeszcze lepszą jego wersję na 530mm a ty wypalasz jak Filip z Konopii z Apo 150 i cieżkim montażem, Jesionie rozmawiamy o sprzęcie ekspedycyjnym i w pełni mobilnym, od tego zaczął się ten wontek Crocodila !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem jeszcze raz post krokodyla i widzie tam dwie kwestie.

Najpierw pisze o przenosnym travelerze (faktycznie), potem pisze o swoim, ze za dlugo sie rozklada, potem zas pisze (jako atut) o Celestronie Nexstarze 8". A na koniec znowu o travelerze ETX125.

 

Czyli albo ja sie rozpedzilem, albo jest potrzeba uscislenia tego watka przez Crocodile'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym własnie polega mój dylemat: sam nie wiem czego chcę! 100mm to już za mało, bo chciałbym więcej zobaczyć. DS w celestronie Jesiona wyglądał lepiej niż w moim. Dlatego myślałem o zwiększeniu apertury ale pozostanie w klasie APO. Oczywiście wtedy nie mam mowy o mobilności, bo zwiększa się długość tuby. Sprzęt ekspedycyjny to coś jak Megrez - mieści się w torbie na laptopa. No ale tez i dużo mniej się zobaczy.

 

Gdy zobaczyłem tego NexStara to się podjarałem, bo:

ogólnie krótka i zwarta tuba (max 50cm), dająca aperturę 2x mój Vixen. Drugi składnik to trójnóg. I to wszystko. Dwa, może nie lekkie, ale zgrabne i podręczne tobołki. Ustawienie i odpalenie - błyskawica. To w takim rozumieniu miałem na myśli - mobilny. Nie do samolotu na bagaz podręczy, ale krótkie i zgrabne walizeczki z małą ilością komponentów wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jakość i jasność optyki oraz rozmiar pola widzenia są wręcz klaustrofobiczne w porównaniu z dobrym apo :Cry:

To popularny teleskopik ze średniej półki cenowej to nie twoja liga Croco odstawisz go tak szybko jak lornetkę Pentaxa, niby dobrą i ostrą ale z za małym polem widzenia :wink:

Chcesz dobre i wieksze stacjonarne Apo to wal w ślady Przemasa R. i namierzaj TEC-a 140 :lol::lol::lol:

Chcesz instrument ekspedycyjny i kompaktowy wal w FSQ-106N, nic lepszego już w tej hi endowej klasie nie znajdziesz 8)

Waldzi też niedawno wymienił swoje Apo 100/800 na model 130 i jest bardzo zadowolony ale to już raczej bardziej stacjonarno, krajowy sprzęt bez eskapad lotniczych :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem z ETXem jest taki, iż wiele NGC przez jego dziurę nie pooglądasz .

 

PT

 

Przecież to wiem przez mojego 10" SCT też z nimi kiepsko (co 500mm to 500mm) jak kiedys będzie okazja to muszę moim luknąc na cirrusy w łabądziu przez filtr OIII kócze nie moge ich zapomnieć.

Wracając do ETX-a każdy sprzęt jak wiecie ma swoje wady i zalety

 

500mm mało mobilne,

FSQ-106 drogie

ETX- plastykowe (ale bez przesady) itd.

 

 

Do Janusza

Nie wypowiadam się na temat sprzętu z którym nie miałem do czynienia z ETX-ami akurat udało mi się zapoznać (Czarka Wieruckiego, Kuby Małeckiego) i zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Powiem więcej jak nie będę miał co zrobic z kasą to sobie takiego ETX-125 kupię.

Janusz ja takze napisałem że optyka w ETX-ach jest bardzo OK. Choć chodzą słuch, że w różnych egzeplarzach różnie to bywa. Czarek Wierucki wybrał najlepszego z trzech. Co do słowa gównianego to nie twierdzę że Ty go tak nazwałeś (przeczytaj mój post raz jeszcze) tylko ja.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Mirku wiem że nie piszesz tego bezpośrednio bo za stary jestes wyjadacz na takie przekręty ale z kontekstu twojej wypowiedzi wynika jednoznacznie z e to ja tak określam ETX-y a to imputuje nieprawdę i tylko to chciałem sprostować :wink:

Naprawęe chcesz kipic ETX-a 125 z GO TO i bajerami?, to czekamy na rzeczoną decyzje, obserwacje i recenzję co pozwoli wyjaśnić wiele związanych z nim niejasności :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="Janusz_P."

Naprawęe chcesz kipic ETX-a 125 z GO TO i bajerami?' date=' to czekamy na rzeczoną decyzje, obserwacje i recenzję co pozwoli wyjaśnić wiele związanych z nim niejasności :lol::lol::lol:[/quote]

 

To szybko nie nastąpi w kolejce jest parę innych ważniejszych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, ten TEC nie jest FL.

Nie zamierzam się łatwo rozstawać z moim telepem, a juz na pewno nie przesiadać na sprzęt jakościowo słabszy. Po prostu szukam bardzie optymalnego rozwiązania, którego teraz jeszcze nie ma, ale może się za jaiś czas znajdzie.

Moje dociakania, to takie: czy istnieje coś w akości Apo oraz posturze NextStara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym własnie polega mój dylemat: sam nie wiem czego chcę!  100mm to już za mało, bo chciałbym więcej zobaczyć.  DS w celestronie Jesiona wyglądał lepiej niż w moim.  Dlatego myślałem o zwiększeniu apertury ale pozostanie w klasie APO.  Oczywiście wtedy nie mam mowy o mobilności, bo zwiększa się długość tuby.  Sprzęt ekspedycyjny to coś jak Megrez - mieści się w torbie na laptopa.  No ale tez i dużo mniej się zobaczy.

 

Gdy zobaczyłem tego NexStara to się podjarałem, bo:

ogólnie krótka i zwarta tuba (max 50cm), dająca aperturę 2x mój Vixen.  Drugi składnik to trójnóg.  I to wszystko.  Dwa, może nie lekkie, ale zgrabne i podręczne tobołki. Ustawienie i odpalenie - błyskawica.  To w takim rozumieniu  miałem na myśli - mobilny. Nie do samolotu na bagaz podręczy, ale krótkie i zgrabne walizeczki z małą ilością komponentów wewnątrz.

 

Nooo, czyli dobrze Cie zrozumialem. Janusz - czasmi trzeba czytac miedzywierszami i sprobowac sie wcielic w postac pytajacego. Wtedy ma sie jasnosc sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, ten TEC nie jest FL.  

Nie zamierzam się łatwo rozstawać z moim telepem, a juz na pewno nie przesiadać na sprzęt jakościowo słabszy.  Po prostu szukam bardzie optymalnego rozwiązania, którego teraz jeszcze nie ma, ale może się za jaiś czas znajdzie.

Moje dociakania, to takie: czy istnieje coś w akości Apo oraz posturze NextStara?

 

NIe - zdecydowanie nie, poniewaz:

- jezeli taka postura to cassegrain, a wiec na ogol Schmit. Wady opisal ci Janusz powyzej

- mozesz isc w aperature schmitaC., ale pojawiaja sie kolejne problemy, ktorych nie zaakceptujesz - czytaj Mirka uwagi: przede wszystki studzi sie dlugie godziny.

 

Wiec jeszcze raz GLOSNO powtorze: szukaj FL APO 130-150, ale krotkie. Jak bede mial chwile to pogrzebie w necie i cos zaproponuje. Z tymi nie FL (np ED) to bez przesady. Wizualnie rzecz biorac, jakis strasznych (okiem) roznic bys nawet nie zauwazyl. Dobre ED, nie jest zle!

 

Gdyby znalezc takiego FSQ ale np 130 to bylby ideal. Bo 106 to zupelnie bez sensu do visual. Nic wiecej nie zobaczysz! A nawet mniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pozostaje na placu boju:

1. APO

2. R-C

 

Co do APO nie ma watpliwosci, za to do R-C jest podstawowa: jak sie sprawy maja z jakoscia obserwacji wizualnych. Jak pokaze planety taki np f9? Bo f20 to na pewno, ale co z tymi "krotkimi"? Jezeli daje ladne obrazy, to duza aperatura, super jakosc (np RCOptical) + aktywne systemy chlodzenia + super mozntaz i to moze byc sprzet ostateczny.

 

Ale tu juz Janusz musi sie wypowiedziec o R-C, bo jako jedyny z nas ma z nimi jakies doswiadczenie. Poza tym, z tego co z nim rozmawialem, to ktos w polsce ma RC, wiec moze trzeba dorwac kontakt i sie do delikwenta wybrac i potestowac "empirycznie".

 

PS. Majac takiego R-C to mozna juz sie bardzo gleboko w pasje kosmiczna wglebiac. CCD! To jest kierunek myslenia. Nie mowie o robieniu zdjec do galerii, tylko o ogladaniu takich rzeczy, ktorych niewiele moze tu zobaczyc. To w koncu sposob zagladania w oglegly kosmos, a nie "rekraacyjna" fotografia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R-C jak i inne cassegrainy zawsze mają to lusterko wtórne lekko pogarszające kontrast planetarny i nic na to nie poradzisz, zresztą nie spotkałem w ofertach mniejszych niż 250mm, pozostaje szukać nadal jasnego i perfekcyjnego, krótkiego APO o jakości conajmniej dotychczasowego Crocodilowego nabytku 8)

Widziałem wykresy korekcji tego TEC-a 140 i nie powiem zroibiły na mnie bardzo dobre wrażenie :lol::lol::lol:

Nie skreślaj go na starcie tylko poczekaj aż przyjdzie do Przemasa i zrobimy porównanie Waldkowego Tak-a 130 z Przemasowym TEC-iem 140mm i zobaczymy jak się ma do siebie ich jakość ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj faworyt dla krokodyla:

TELE VUE-NP127

4-element, f/5.2, flat-field, APO refractor

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=199

 

A tu info o jego mniejszym bracie NP101. Technologia ta sama. Podobno nic nie moze byc lepsze :notworthy:

 

"the NP 101 showed no sign of any aberrations, period. End of review! But to elaborate -- under a star test at high power I saw no color, no astigmatism, no spherical aberration, not even any asymmetry in extrafocal patterns from sphero-chromatism. Bright stars appeared as clean, white disks right through focus, with no magenta or cyan fringing inside or outside of focus. In focus, stars appeared as tight, sharp Airy disks, surrounded by a subtle inner diffraction ring and no spurious fuzz -- a textbook-perfect pattern."

 

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=4

 

Zaraz poszukamy ceny :letsdrink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W europie kosztuje ok 8000Euro, a w USA 6000$. Nie jest to malo, ale zwazywszy, ze prawdopodobnie to najlepsze co mozna dobie wymarzyc. Bardzo maly i poreczny. Jest nawet do niego montaz Alt-Azim. Gibraltar (prosty i szybki).

 

Teleskop jest bajkowy do kazdych zastosowan. W polaczeniu z kompletem Naglerow jest wtedy wszystko w jednej rodzinie :astrobrac:

 

POLECAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jeden kandydat w kategorii wiekszych maszyn high end:

Astro-Physics 155 F/7 Starfire EDFS APO Refractor.

 

Teleskop nie jest fluorytem, tylko 3-elementowym APO SuperED. Co ciekawe, w tescie na aberacje chromatyczne wygrywa z Takahashi FS 152 F/8 Fluorite. Jak widac, nie ma co sie zbytnio fluorytem podniecac. Liczy sie efekt. Np na bardzo jasny ksiezycu AP nie pokazuje zadnego koloru. Totalnie nic!!! Natomiast we fluorycie spec moze sie dopatrzyc bardzo cienkiej obwodki (czywiscie normalny czlek nic nie zobaczy).

 

Sprzet bajeczka!

 

Decyzja nalezy do ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.