Jump to content

Dylematy Krokodyla

Guest
 Share

Recommended Posts

Wraca jak bumerang sprawa sprzętu: przenośny, kompaktowy, szybki w montażu i demontażu, doskonała optyka, bezobsługowy.

Czy jest coś co spełnia powyższe parametry. Tylko proszę nie mówić mi o Hubbleu.

Dlaczego o tym piszę. Moja lunetka: 100mm ze zgrabnym montażem zabieraqją w sumie 2 walizki. Ładni spakowane (Arek, Janusz i inni moga potwierdzić), obrazy niezłe, przenośność tez OK. Ale to nie to. Rozłożenie tego sprzętu to około 5 min. Skłądanie około 10. Wymiar skrzynki po długości to 100cm. Brak GoTo i GPS powoduje, że jak nie ma Janusza w pobliżu to jest bieda.

Wczoraj widziałem po raz pierwszy na żywo Celestrona CAMKu (Arka). W zasadzie to dwie części: trójnóg i tuba zintegrowana z widłowym mocowaniem (montażem). GoTo i GPS. Sprzęt rozstawia się w jakieś 60s i tyle samo zajmuje jego składanie. Nie trzeba uważać na dziesiątki dodatków, które trzeba w standardowym paralaktyku ustawiać, dokręcać itd. GPS i GOTo i żadnych pytań co do orientowania sprzętu czy też szukania obiektu.

Niedawno myślałem o tym żeby jako wypadowy sprzęt nabyć ETX125. Zostałem zjeb... za takie pomysły.

Co tu robić?

A zjeb... cie pewnie Ci co na oczy go nie widzieli. Wystarczy poczytac na zachodnich stronach, ze jego podstawowe parametry zaskakuja wszystkich w kontakcie bezposrednim. Pamietajmy, ze lustro jego jest wieksze niz 125 mm.

Ja docelowo, mimo sprzetu POWAZNIEJSZEGO, bede go mial jako sprzecik na wypady, wakacje itp.

Malek powinien dostac jakas gratyfikacje od dzialu PR Meade'a za zaslugi na tym polu.

Wracajac do sedna. JEzeli chcesz miec uniwersal niezaleznie od budzetu to ja bym szedl w kierunku Fluoryt z duza aperatura, a za to krotki (900-1000 ogniskowa). Sprawa montazu to inna juz kwestia. Fakt, ze te montaze "widlowe" sa wygodne, ale wszystko ma swoje wady. No chyba, ze nigdy nie bedziesz fotkowal dlugich ekspozycji. Wtedy paralaktyk mozna sobie odpuscis. "Proca" ma sens tylko w przypadku krotkich i grubych Cassegrainow. Do refraktora to z zasady pomylka.

Bedziesz chcial z czasem robic fotki, czy tylko wizual? Znajadz odpowiedz na to pytanie mozna pojsc w dywagacjach dalej.

dlaczego widły nie idą z refraktorem w parze? Jeży mnie paralaktym. dokręcanie przeciwwag, podłączanie sterownika do prowadzenia, brak GOTO, niedokładne śledzenie, itd. Takie widły z GoTo i GPS załatwiają temat na wieki.

Do paralaktyka też można zrobić GoTo. Zapytaj Pawła Łańcuckiego, bo on przerobił swoje EQ6 na GoTo. Montaż Meade LXD55 też ma dość proste GoTo z tego co wiem.

W tej chwili kazda szanujaca sie firma oferuje swoje montaze w wersji z NAGANIACZEM. Pytanie tylko, czy o to w tej sztuce chodzi? Przelecisz takie Messiera w 3 godziny i co dalej? A tak na poczatek masz 3 obiekty. Przerabiasz je doglebnie, znudzi sie i dokladasz sobie nastepne 3 itd. az opanujesz mape nieba na poziomie Janusza W.

Ja też mam tan dylemat i już chyba wiem, że wszystkie drogi prowadzą do maksutowa i to dokładnie 125mm 8)

Krokodylu czy ty mówisz o drugim sprzęcie czy coś równoważnego/zamiast APO ?

i czy godzisz się na utratę osiągów na korzyść mobilności?

to ma być sprzęt ten inny od Jahrankowo/Kudłaczowego?

Jesion moje EQ6 nie ma GoTo i to o czym piszesz jest oczywiste. Crocodile pytał o GoTo więc napisałem, że oprócz tego, że są takie gotowe montaże co jest także faktem oczywistym ludzie robią takie rzeczy sami. Pisałem o tym z Pawłem na temat jego EQ6.

Guest Janusz_P.

ma być krótki i kompaktowy???

ma mieć duże pole widzenia???

ma być lekki i przewoźny???

ma mieć dyfrakcyjny obraz???

ma mieć płaskie pole widzenia???

ma się mieścić z montażem w jednej walizce???

ma być jasny i dobry do DS???

ma być dobry do planet???

Odpowiedź nasuwa mi się tylko jedna to będzie:........

Takakhashi FSQ-106N

Z montażem typu Polaris GP zmieści się w walizce o wymiarach 20x40x60cm o masie całkowitej do 15 kg wraz z drewnianym solidnym, składanym, statywem i przeciwwagą oraz okularami :lol::lol::lol:

Guest Janusz_P.

Zachowasz jakość Fluorite Apo połączoną z wysoką mobilnością a jak poszukasz to i montażyk z GO TO sie jakiś lekki i szybki w składaniu znajdzie :lol::lol::lol:

Maksutow 125mm niestety nie spełnia nawet połowy tych stawianych warunków ze względu na małą jasność optyki i niewielkie pole widzenia :Cry:

Guest Janusz_P.

GOTO jest dobre tylko dla zupełnie Zielonych i absolutnie leniwych obserwatorów a liczy się przede wszystkim jakość a tej jakości łatwo nie przebijesz byle bzykadełkiem na plastikowych widełkach :lol::lol::lol:

Crocodile już trochę obserwuje i orientuje sie gdzie się znajduje większość Emek a znajdywanie obiektów samemu dowodzi pełnej dojrzałości obserwatora 8)

a czym ten Tak106 różni się od mojego Vixena? Bo mam wrażenie, że tej klasy sprzęt już mam.

Odpowiadając na powyższe pytania chciałbym uściślić: wiem że paralaktyki mają Goto i PTL takie też dorabia. Mi chodziło o prostotę wykonania oraz składania montażu typu widły. Mam paralaktyka i rozkładam go na czynniki pierwsze aby zmieścił się w walizce. To trochę zajmuje czasu, poniewiera się trochę elementów i wogóle mnie wkurza. Widły z zamontowanym telepem stawia się na trójnóg, dokręca śrubę i to wszystko. Z GPS nie trzeba nawet martwić się jak ten cholerny telep stoi. Z paralaktykiem jest zabawa zwana "na gwiazdę plarną".

Odpowiadając Jesionowi - w zasadzie to nie pociąga mnie astro foto. Lubię popatrzeć przez okular. No ale kto wie co mnie najdzie. Mówimy już o większej inwestycji i wolałbym mieć taką możliwość w przyszłości.

Moje pytanie co do RC zostało bez odpowiedzi. Czy ten sprzęt nadaje się też do obserwacji wizualnych?

Guest Janusz_P.

Ten refraktor ma chyba 530mm ogniskową i jest bardzo poręczny i krótki, może też być spokojnie zamocowany na widełki z GPS i GOTO jeśli nalegasz od jakiegoś maka 105 dla przykładu 8)

Jego krótka tuba spokojnie spocznie na widełkach o niewielkich wymiarach :lol:

A gdzie pytałeś o R-C ???

Niedawno myślałem o tym żeby jako wypadowy sprzęt nabyć ETX125.  Zostałem zjeb... za takie pomysły.  

Co tu robić?

Kupić ETX-125.

Ma bardzo przyzwoitą optykę. Jego mobilnośc jest bezdyskusyjna. Janusz może nazywać ETX plastykowymi bzykadełkami ile chce a i tak stosunek jakośc cena możliwości ma on jeden z lepszych. Ostatnio miałem parę razy możliwosc popracowania z gównianym bzykadełkiem ETX-90 miałem także możliwośc oglądania nieba przez MTO. MTO przy ETX-90 to jest dopiero nieporozumienie. Wyobrażam sobie jaki odpał daje 125 ETX. Co do GOTO i leniwych to juz sie kiedys wypowiadałem jak ktoś lubi liczydło i sówak logarytmiczny to jego sprawa ja wolę Autostara. Powiem więcej wkurza mnie kiedy nie pamietam numerów obiektów szczeglnie NGC i musze ich szukać ręcznie.

Kupuj ETX-125 z Autostarem.

Guest Janusz_P.

No cóż Mirku każdy ma prawo mieć swoje zdanie ja szanuję twoje więc i moje uszanuj, nie nazywaj tych bzykadełek gównianymi bo robisz im krzywdę, ja ich tak nie nazywam a z twojego postu wynika że tak co jest klamstwem i obłudą, optykę mają więcej niż O.K. ale ja tylko nie mogę się porzyzwyczaić do ich plastikowego montażu i dużej zawartości plastiku w obudowie :wink:

Naprawiałem już dwukrotnie naprawdę lekko stukniętego ETX 90 i wiem jak kruchy w nim jest plastik obudowy :Cry::Cry::Cry:

ETX-a 125 też miałem od firmy kurierskiej do wyceny szkód po upadku ze stołu celnika zapewne przy cleniu i widziałem że nie było co naprawić a przwoźnik musiał wypłacić nabywcy pełne odszkodowanie za tę kupkę połamanych części :wink:

Mirku to naprawdę delikatne teleskopy a nie narzędzia dla aktywnego podróżnika z transportem lotniczym :shock:

Z RC jest drobny problem. Bo chcac miec dobry sprzet do planet, trzeba by RC kupic F>10. Znowu to jest problemem przy foceniu DS. Dla mnie R-C to przede wszystkim foty, wtedy jest sens w niego inwestowac i to jest wlasnie moim marzeniem. Ale wtedy to juz bardzo krotki F. Niestety te specjalizowane w foto, nie daja satysfakcjonujacych obrazow planet jak na taka inwestycje.

Wiem, ze tobie trzeba sprzetu obserwacyjnego, wiec pomysl z FSQ106 tez jest chybiony. Obawiam sie, ze w DS optycznie nie zobaczysz nic wiecej co w Vixenie, a nawet pewnie mniej - bo wiecej elementow optycznych, wiec i troche swiatla zgubi po drodze. ZA to jego cudowane plaskie pole robie swoje, ale tu znowu - przede wszytskim FOTY! Wtedy jest sens. Inaczej nie.

Z apochromatow dla ciebie sensowna jest przesiadka na jakis 130-150 F6. Nadal w miare krotki, a aperatura swoje zorbi. Fluoryt przy tak krotkim APO tez swoje zrobi ;)

Wydaje mi sie, ze w kwestiach tuby musisz szukac w tym zakresie.

Masz na wejsciu mobilnosc, a na wyjsciu wieksza aperature, bo o to ci tak naprawde chodzi. No chyba ze chcesz kupic giganta >150 i >F8 >tony ;)

O widlach zapomnij do refractora, bo takich nie ma - chyba ze altazim ;)

Na SCT z APO refraktora sie przesiadac to IMO pomylka, chyba ze na bardzo duzy, ale tu znowu odpada mobilnosc. Mysle, ze 150 APO FL krotka bedzie w sam raz. Bardziej zastanawiam sie nad montazami, ale G11 Losmandy bedzie tez OK. Ja bym chyba tak kombinowal.

Lubisz gadzety, wiec Losmandy ci sie spodoba, bo fajnie wyglada :)