Jump to content

Kronos 26x70


Martel
 Share

Recommended Posts

Ja ci życze powodzenia bo swoja recenzje pewnego skopa mam gdzies na kartce papieru i nie mam czasu wklepać.

Myśle, ze twoja recencja do tej pory jest bardzo obiektywna.

Powodzenia takze z Tałem i montażem.

Link to comment
Share on other sites

Mnie się bardzo podoba ta recenzja. Moja kocepcja opisania sprzętu jest przyznam inna. Ale z różnorodności będzie można wychwycić istotę sprawy.

 

Martel jutro ładuję na forum recenzję Tała. Liczę na uwagi i oczywiście Twoją recenzję tego sprzętu. To może być bardzo ciekawe porównanie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
RECENZJA KRONOS 26x70

Jej obudowa to odlew aluminiowo-magnezowy pokryty cienką warstwą folii z tworzywa sztucznego. Sztywność bardzo dobra. Waga jak na taki instrument nie zaskakująca. Mocowanie statywowe - Rewelacyjne.

Jak dla mnie za obudowę - 9/10.

[/color]

 

Nie zapomnij że lornetka obecnie dostarczana jest przez producenta bez stopki statywowej a ta wchodzi w skład statywu, żurawia 8)

Nie posiada ona także standartowego gwintu na L-adapter :?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Oki, rozumiem ale pamiętaj że klienci kupujący tę lornetkę nie będą mieli twojego mocowania i opisuj go jako potrzebną twoim zdaniem modyfikację a nie recenzuj bo to towar nie dostępny publicznie dla innych :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Disciple

Wlasnie, a moglby ktos powiedziec cos wiecej o lornetce Everest 12/60 ??

Co mozna nia zobaczyc ? czy da sie obserwowac nia bez statywu bo wlasnie takiej szukam lornety ale i jednoczesnie o w miare duzym polu widzenia szykuje sie tez do bpc 26/70 ktora dostane niedlugo... Oplaca sie miec takie dwie lornety ?

 

pozdrawiam...

Link to comment
Share on other sites

Jeśli szykujesz się do Kronosa 26x70 to zdecydowanie mniejsza lornetka niż Everest 12x60. Może 7x50, albo jak obserwujesz z miasta 10x50.

 

Everest ze swoimi 12x to już jednak raczej statywowy sprzęt.

 

Namówię kolegę Boopsiego by sklecił jakąś recenzję swojego Everesta. Może doda parę słów w odniesieniu do Kronosa 26x70 i innych.

Link to comment
Share on other sites

Wież zadałeś mi ćwieka. Nigdy nie badałem zasięgu tej lornety w miejskich warunkach. Ja mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych z oświetleniem osiedlowym w postaci lamp przydrożnych a nie osiedlowych. Powinniśmy po prostu zdefiniować czym są owe miejskie warunki. Przyjmijmy, że jest to obszar najczęściej osiedla z oświetleniem lampami międzybudynkowymi.

 

Cofnąłem się do moich notatek obserwacyjnych, w których rejestrowałem krańcowe obiekty w zasięgu 10 mag pod nazwijmy to miejskim niebem w Toruniu na osiedlu Rubinkowo u mojego kolegi. Kolega Tomek jest posiadaczem BPC 20x60. Obiekty w zakresie 10 mag były widoczne metodą zerkania w Kronosie 26x70 w BPC już nie.

 

Jednak jednoznaczną odpowiedź skonfrontowałem z kolegami, którzy posiadają lub posiadali Kronosa. Potwierdzają, że wynik oscyluje w niekorzystnych warunkach miejskich czy podmiejskich w zakresie 10 mag.

 

Andrzej (Łysy), który posiadał też BAS'a 30x90 określił nawet, że zasięg jego monstrum i Kronosa jest taki sam w warunkach miejskich. Naprawde mile mnie to zaskoczyło. On też określił zasięg u siebie na około 10 mag.

 

Jak już pisałem 26x70 jest ewenementem. Jego duże powiększenie i mała źrenica wyjściowa współgrają fenomenalnie przy jasnym tle nieba. Lornetka ta świetnie nadają się w warunkach miejskich. W mojej lornetce 10x50, czy 12x60, tło nieba jest mleczne. Jeszcze bardziej jest to widoczne w 7x50. Przeszkadza to w dostrzeżeniu ciemnych obiektów na krańcu zasięgu instrumentu. W Kronosie 26x70 duży power kontrastuje tło. Jest ono czarne i dlatego krańcowe obiekty są dostrzegalne bez problemów. Obraz w 26x70 naprawdę różni się kontrastem w stosunku do innych popularnych lornetek.

Link to comment
Share on other sites

Mój Kronos 26x70 przy zasięgu ok. 5,0 mag. ma zasięg ok. 11,2 mag. (w mieście). To są zasięgi oszacowane na wysokości ok. 40 stopni nad horyzontem. Z wiadomych względów nie próbowałem szacować wyżej (w zenicie), gdzie zasięg gołym okiem (przy bardzo dobrej pogodzie) sięga 5,5 mag.

Link to comment
Share on other sites

No widze, że dyskusja na temat zasięgu nabiera tępa.

11,2 mag :salu: to już wynik poza teoretyczną barierą apertury 70-cio mm instrumentu. Chyba naprawdę poświęcę więcej czasu przy najbliższej okazji by jednoznacznie określić zasięg obserwacyjny przy miejskim niebie ok 5 mag.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli kiedykolwiek we Wrocławiu będą jeszcze dobre warunki obserwacyjne to przetestuję swoją 20x60mm. Do tej pory najlepszy wynik jaki uzyskałem to 9,7 mag. przy bardzo dobrych warunkach pogodowych i nad ranem kiedy miasto śpi.

Link to comment
Share on other sites

11,2 mag zasięgu to aż się wierzyć nie chce  :shock:

 

Tę graniczną jasność miałem conajmniej kilkanaście razy podczas obserwacji gwiazd zmiennych i to czasami na wysokości 40-50 stopni nad horyzontem. Sprawdzę jeszcze dzisiaj. W tej chwili mam ładną pogodę, ale ciemne niebo dopiero za dwie godziny, a i przejrzystość bez rewelacji.

Pamiętajcie, że to lorneta, więc jasność z dwóch obiektywów "kumuluje się".

Na sto procent nie pamiętam, ale wydaje mi się, że gdy prowadziłem obserwacje refraktorem 64/800 PTMA to mój rekord zasięgu wyniósł 11,8 mag., oczywiście z mojego balkonu w Jarosławiu. Nie widzę więc żadnych rewelacji w 11,2 mag. 70-milimetrowej lornety.

Link to comment
Share on other sites

O przepraszam, teraz sobie przypominam dokładniej. Z refraktora 64/800 "wyciągałem" 11,2 - 11,3 mag. , a 11,8 to chyba było z MTO. Z tym, że przez MTO obserwowałem rzadko. Szukacz komet 150/900 dawał mi maksymalnie 12,2 - 12,3 mag. Tal 150/750 - 12,8 mag. Z tym, że w Talu miałem lepsze okulary.

Link to comment
Share on other sites

W tym Jarosławiu mam przy bardzo ładnej pogodzie zasięg około 5,5 mag. w zenicie i około 5,0 mag. na wysokości 40 stopni nad horyzontem, gdzie jeszcze w miarę dobrze obserwuje mi się lornetą. W każdy ładny dzień Droga Mleczna jest widoczna bez problemu, tak jak i M 31. Przypominam, mieszkam prawie w centrum miasta, ale przy kilkuhektarowym ogrodzie kościelnym :D .

 

Przy super pogodzie (3-5 razy w roku) zasięg w zenicie wzrasta do około 6 mag :shock: .

 

Chciałem dzisiaj przeprowadzić próby kilku instrumentów, ale zapomniałem, że jeszcze wcześnie wschodzi Księżyc i popsuł mi zabawę. Po kilkunastu minutach obserwacji zauważyłem także, że pojawia się zamglenie :Cry: .

Mimo to coś mogę powiedzieć. Otóż kiedy rozpoczynałem obserwację (ocenę jasności gwiazdy nowej w Tarczy) przy widoczności gołym okiem ~ 4,3 mag. na wysokości ~ 35 stopni przez lornetę udało mi się wypatrzeć gwiazdkę o jasności 10,6 mag. W tym samym czasie w Łabędziu gołym okiem widziałem gwiazdy do ~ 4,7 mag.

Te warunki, które panowały dzisiaj były zdecydowanie gorsze od przeciętnych. Tylko na początku obserwacji wydawało mi się, że widzę poświatę Drogi Mlecznej w Łabędziu, pod koniec na pewno już jej nie widziałem.

 

Podsumowując, przeciętnie w zenicie mam widoczność 4,8 - 5,2 mag. , choć aby to dokładnie stwierdzić musiałbym robić notatki dotyczące przejrzystości powietrza i zasięgu i może się do tego skuszę. Różnica między tym co widzę gołym okiem, a tym co widzę przez lornetę wynosi więc około 6,3 mag. Z tego wynika, że pod czarnym niebem i zasięgu gołym okiem 6-6,5 mag. powinienem zobaczyć gwiazdki ~12,5 mag. No cóż, pożyjemy zobaczymy. Co na to teoria?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Praktyka to potwierdza, swoją lornetą 20x66 a więc o bardzo podobnych parametrach obiektywu z Lubomira przy zasięgu gołym okiem do 6,5 - 6,7 mag spokojnie oceniałem jasność gwiazdy X Tri 'anguli i inne słabe zmienne zakryciowe z gwiazdkami porównania do 12,2 mag na wprost i do 12,6 mag już tylko zerkaniem 8)

Link to comment
Share on other sites

Poświęciłem dzisiejszej nocy trochę czasu na określenie zasięgu Lornetki Kronos 26x70 i tu niespodzianka. :hello2::hello2::hello2::hello2::hello2:

Przesuwam krańcowe parametry zasięgu w mojej recenzji do 11,0 mag. Obserwacje prowadziłem z mojego balkonu na osiedlu wolnostojących domków jednorodzinnych, gdzie zasięg gołym okiem sięga 5 - 5,5 mag.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.