Skocz do zawartości

Kronos 26x70


Martel

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie się bardzo podoba ta recenzja. Moja kocepcja opisania sprzętu jest przyznam inna. Ale z różnorodności będzie można wychwycić istotę sprawy.

 

Martel jutro ładuję na forum recenzję Tała. Liczę na uwagi i oczywiście Twoją recenzję tego sprzętu. To może być bardzo ciekawe porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RECENZJA KRONOS 26x70

Jej obudowa to odlew aluminiowo-magnezowy pokryty cienką warstwą folii z tworzywa sztucznego. Sztywność bardzo dobra. Waga jak na taki instrument nie zaskakująca. Mocowanie statywowe - Rewelacyjne.

Jak dla mnie za obudowę - 9/10.

[/color]

 

Nie zapomnij że lornetka obecnie dostarczana jest przez producenta bez stopki statywowej a ta wchodzi w skład statywu, żurawia 8)

Nie posiada ona także standartowego gwintu na L-adapter :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, rozumiem ale pamiętaj że klienci kupujący tę lornetkę nie będą mieli twojego mocowania i opisuj go jako potrzebną twoim zdaniem modyfikację a nie recenzuj bo to towar nie dostępny publicznie dla innych :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie, a moglby ktos powiedziec cos wiecej o lornetce Everest 12/60 ??

Co mozna nia zobaczyc ? czy da sie obserwowac nia bez statywu bo wlasnie takiej szukam lornety ale i jednoczesnie o w miare duzym polu widzenia szykuje sie tez do bpc 26/70 ktora dostane niedlugo... Oplaca sie miec takie dwie lornety ?

 

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szykujesz się do Kronosa 26x70 to zdecydowanie mniejsza lornetka niż Everest 12x60. Może 7x50, albo jak obserwujesz z miasta 10x50.

 

Everest ze swoimi 12x to już jednak raczej statywowy sprzęt.

 

Namówię kolegę Boopsiego by sklecił jakąś recenzję swojego Everesta. Może doda parę słów w odniesieniu do Kronosa 26x70 i innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wież zadałeś mi ćwieka. Nigdy nie badałem zasięgu tej lornety w miejskich warunkach. Ja mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych z oświetleniem osiedlowym w postaci lamp przydrożnych a nie osiedlowych. Powinniśmy po prostu zdefiniować czym są owe miejskie warunki. Przyjmijmy, że jest to obszar najczęściej osiedla z oświetleniem lampami międzybudynkowymi.

 

Cofnąłem się do moich notatek obserwacyjnych, w których rejestrowałem krańcowe obiekty w zasięgu 10 mag pod nazwijmy to miejskim niebem w Toruniu na osiedlu Rubinkowo u mojego kolegi. Kolega Tomek jest posiadaczem BPC 20x60. Obiekty w zakresie 10 mag były widoczne metodą zerkania w Kronosie 26x70 w BPC już nie.

 

Jednak jednoznaczną odpowiedź skonfrontowałem z kolegami, którzy posiadają lub posiadali Kronosa. Potwierdzają, że wynik oscyluje w niekorzystnych warunkach miejskich czy podmiejskich w zakresie 10 mag.

 

Andrzej (Łysy), który posiadał też BAS'a 30x90 określił nawet, że zasięg jego monstrum i Kronosa jest taki sam w warunkach miejskich. Naprawde mile mnie to zaskoczyło. On też określił zasięg u siebie na około 10 mag.

 

Jak już pisałem 26x70 jest ewenementem. Jego duże powiększenie i mała źrenica wyjściowa współgrają fenomenalnie przy jasnym tle nieba. Lornetka ta świetnie nadają się w warunkach miejskich. W mojej lornetce 10x50, czy 12x60, tło nieba jest mleczne. Jeszcze bardziej jest to widoczne w 7x50. Przeszkadza to w dostrzeżeniu ciemnych obiektów na krańcu zasięgu instrumentu. W Kronosie 26x70 duży power kontrastuje tło. Jest ono czarne i dlatego krańcowe obiekty są dostrzegalne bez problemów. Obraz w 26x70 naprawdę różni się kontrastem w stosunku do innych popularnych lornetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Kronos 26x70 przy zasięgu ok. 5,0 mag. ma zasięg ok. 11,2 mag. (w mieście). To są zasięgi oszacowane na wysokości ok. 40 stopni nad horyzontem. Z wiadomych względów nie próbowałem szacować wyżej (w zenicie), gdzie zasięg gołym okiem (przy bardzo dobrej pogodzie) sięga 5,5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widze, że dyskusja na temat zasięgu nabiera tępa.

11,2 mag :salu: to już wynik poza teoretyczną barierą apertury 70-cio mm instrumentu. Chyba naprawdę poświęcę więcej czasu przy najbliższej okazji by jednoznacznie określić zasięg obserwacyjny przy miejskim niebie ok 5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11,2 mag zasięgu to aż się wierzyć nie chce  :shock:

 

Tę graniczną jasność miałem conajmniej kilkanaście razy podczas obserwacji gwiazd zmiennych i to czasami na wysokości 40-50 stopni nad horyzontem. Sprawdzę jeszcze dzisiaj. W tej chwili mam ładną pogodę, ale ciemne niebo dopiero za dwie godziny, a i przejrzystość bez rewelacji.

Pamiętajcie, że to lorneta, więc jasność z dwóch obiektywów "kumuluje się".

Na sto procent nie pamiętam, ale wydaje mi się, że gdy prowadziłem obserwacje refraktorem 64/800 PTMA to mój rekord zasięgu wyniósł 11,8 mag., oczywiście z mojego balkonu w Jarosławiu. Nie widzę więc żadnych rewelacji w 11,2 mag. 70-milimetrowej lornety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przepraszam, teraz sobie przypominam dokładniej. Z refraktora 64/800 "wyciągałem" 11,2 - 11,3 mag. , a 11,8 to chyba było z MTO. Z tym, że przez MTO obserwowałem rzadko. Szukacz komet 150/900 dawał mi maksymalnie 12,2 - 12,3 mag. Tal 150/750 - 12,8 mag. Z tym, że w Talu miałem lepsze okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym Jarosławiu mam przy bardzo ładnej pogodzie zasięg około 5,5 mag. w zenicie i około 5,0 mag. na wysokości 40 stopni nad horyzontem, gdzie jeszcze w miarę dobrze obserwuje mi się lornetą. W każdy ładny dzień Droga Mleczna jest widoczna bez problemu, tak jak i M 31. Przypominam, mieszkam prawie w centrum miasta, ale przy kilkuhektarowym ogrodzie kościelnym :D .

 

Przy super pogodzie (3-5 razy w roku) zasięg w zenicie wzrasta do około 6 mag :shock: .

 

Chciałem dzisiaj przeprowadzić próby kilku instrumentów, ale zapomniałem, że jeszcze wcześnie wschodzi Księżyc i popsuł mi zabawę. Po kilkunastu minutach obserwacji zauważyłem także, że pojawia się zamglenie :Cry: .

Mimo to coś mogę powiedzieć. Otóż kiedy rozpoczynałem obserwację (ocenę jasności gwiazdy nowej w Tarczy) przy widoczności gołym okiem ~ 4,3 mag. na wysokości ~ 35 stopni przez lornetę udało mi się wypatrzeć gwiazdkę o jasności 10,6 mag. W tym samym czasie w Łabędziu gołym okiem widziałem gwiazdy do ~ 4,7 mag.

Te warunki, które panowały dzisiaj były zdecydowanie gorsze od przeciętnych. Tylko na początku obserwacji wydawało mi się, że widzę poświatę Drogi Mlecznej w Łabędziu, pod koniec na pewno już jej nie widziałem.

 

Podsumowując, przeciętnie w zenicie mam widoczność 4,8 - 5,2 mag. , choć aby to dokładnie stwierdzić musiałbym robić notatki dotyczące przejrzystości powietrza i zasięgu i może się do tego skuszę. Różnica między tym co widzę gołym okiem, a tym co widzę przez lornetę wynosi więc około 6,3 mag. Z tego wynika, że pod czarnym niebem i zasięgu gołym okiem 6-6,5 mag. powinienem zobaczyć gwiazdki ~12,5 mag. No cóż, pożyjemy zobaczymy. Co na to teoria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka to potwierdza, swoją lornetą 20x66 a więc o bardzo podobnych parametrach obiektywu z Lubomira przy zasięgu gołym okiem do 6,5 - 6,7 mag spokojnie oceniałem jasność gwiazdy X Tri 'anguli i inne słabe zmienne zakryciowe z gwiazdkami porównania do 12,2 mag na wprost i do 12,6 mag już tylko zerkaniem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęciłem dzisiejszej nocy trochę czasu na określenie zasięgu Lornetki Kronos 26x70 i tu niespodzianka. :hello2::hello2::hello2::hello2::hello2:

Przesuwam krańcowe parametry zasięgu w mojej recenzji do 11,0 mag. Obserwacje prowadziłem z mojego balkonu na osiedlu wolnostojących domków jednorodzinnych, gdzie zasięg gołym okiem sięga 5 - 5,5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.