Skocz do zawartości

Kometę 2P/Encke czas zacząć obserwować


Rekomendowane odpowiedzi

Na kwiecień szykuje nam się ładna kometa: 2P/Encke. Czy ktoś już ją obserwuje? Proszę o raporty jeśli tak.

Będę się starał znaleźć ją na wieczornym niebie, chociaż warunki jej widoczności są jeszcze złe.

 

Pozdrawiam

 

"Jeszcze"? Kometa będzie coraz niżej bo zbliża się do koniunkcji ze Słońcem (i peryhelium). Po peryhelium raczej

nie ma szans na obserwację bo będzie wschodzić niemal razem ze Słońcem. Trochę bardziej

uprzywilejowani są obserwqatorzy z Pd Półkuli.

Jest to raczej niekorzystne peryhelium. Ja obserwowałem już kilka powrotów tej komety -

po raz pierwszy w 1994. Najbardziej korzystne wydaje się zbliżenie w 2003 roku kiedy

Encke znacznie zbliżył się też do Ziemi. Dzieki czemu doskonale była widoczna jako

obiekt 6-7mag przecinający gwiazdozbiory Andromedy Pegaza, Łabędzia, Strzały i Orła na

przestrzeni listopad-koniec grudnia 2003.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany jasności komety Encke'go można prześledzić tutaj:

 

http://www.aerith.net/comet/catalog/0002P/2007.html

 

Na stronie SOK-u widzę jedną obserwację komety wykonaną przez kolegę Paradowskiego, jeszcze w lutym, gdy miała 12 mag.

 

Niestety to jest trudna kometa. Trudna pod względem obserwacyjnym, gdyż ma małe DC. Też pamiętam ostatni jej powrót i jej obraz, który mógłbym nazwać "duchem komety" ;)

Biorąc pod uwagę trudne warunki obserwacyjne w tym roku, będę zadowolony, jeżeli uda mi się ją zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki do obserwacji tej komety są bardzo nie korzystne, kometa jest stosunkowo nisko na niebie i szybko zachodzi. Wysokość około 10 stopni i jasnosć w granicach 11mg nie wróżą nic dobrego, ale kto wie........

 

 

No cóż Panowie, a na co my mamy te ośmio , dziesięcio i więcej calowe sprzęta? Żeby oglądać Saturna? :ha:

Nie wiem jak u was, ale ja mam więcej satysfakcji z jednego z trudem znalezionego ciemnego obiektu niż z dziesięciu jasnych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was, ale ja mam więcej satysfakcji z jednego z trudem znalezionego ciemnego obiektu niż z dziesięciu jasnych.

 

 

Ja również łączę się w tej satysfakcji! Po to się właśnie 'ma' duży sprzęt, żeby ganiać to co ulotne, małe i dalekie! :)

(No chyba, że mgiełka nadejdzie, to wtedy wypatrzenie głupiej NGC 2903 sprawia problemy :unsure: jak miałem w zeszłym tygodniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również łączę się w tej satysfakcji! Po to się właśnie 'ma' duży sprzęt, żeby ganiać to co ulotne, małe i dalekie! :)

(No chyba, że mgiełka nadejdzie, to wtedy wypatrzenie głupiej NGC 2903 sprawia problemy :unsure: jak miałem w zeszłym tygodniu)

 

hehe widze, ze kogos tu zaraziłem tą galaktyczką :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, pierwszy raz ją widziałem bodajże w 1997 roku za pomocą Uniwersała namber fajf. Jeśli wtedyś mnie zaraził, to składam pokłony! :notworthy:

 

A ja tak czasem mam, ze pojawi sie jakas fotka obiektu którego dawno nie widziałem albo w ogóle nie widziałem i nastepnej nocy zaczyna sie tropienie :) A co do pierwszej obserwacji to faktycznie, nie maiałem szans zarazic.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedna kometa, tym razem jaśniejsza i poranna. To P/Machholz1 (96P), obserwować trzeba zacząć od 10 kwietnia, kiedy będzie 5 stopni nad horyzontem w Rybach godzinę przed wschodem słońca, jasność przewidywana 5.9m ( na 10 kwietnia). Będzie się wówczas oddalać od słońca z każdym następnym dniem jasność będzie spadać ale jej odległość kątowa od słońca rosnąć.

 

Tak więc na marzec i kwiecień mamy dwie komety i bliski przelot planetoidy. Ciekawe tylko ile z tego da się zaobserwować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.