Skocz do zawartości

Synta 200/1200 i nie tylko


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Okazja! Sprzedaję praktycznie nową Syntę 200/1200 (classic). Zakupiłem ją jesienią ubiegłego roku, aby po sprzedaży Taurusa 270 nie zostać bez instrumentu optycznego w okresie zimy. Teraz sprzedaję ją, gdyż gromadzę środki na zakup dużego teleskopu (w kwietniu).

 

Tak jak wspomniałem, teleskop jest praktycznie nowy, w bardzo dobrym stanie, do tego sprawdzony "pod niebem". Kilka dni temu obserwowałem nim przy zasięgu do 13,5 mag. (w mieście) i udało mi się rozdzielić etę Oriona o separacji 1,5". Obserwując Saturna bez problemu widziałem przerwę Cassiniego.

 

Za tą cenę Synta nie ma konkurencji. Jednak ja, po wielu latach obserwacji różnymi teleskopami "przesiadam się" na bardziej wyspecjalizowane instrumenty.

 

Cena 950 zł. Odbiór osobisty w Jarosławiu (miasto pomiędzy Rzeszowem i Przemyślem). Zestaw "sklepowy".

 

 

Przy okazji informuję, że mam jeszcze teleskop Newtona "samoróbkę" 300/1500. To ten sam, o którym pisałem na AF w ubiegłym roku. Wtedy miałem go sprzedać i znalazłem chętnego, który instrument zarezerwował, ale po trzech miesiącach zrezygnował. Dlatego teraz nie będę tyle czekał. Miałem go sam przerobić, ale brakuje czasu. Przypominam, że wymaga przeróbki, a najlepiej wymiany wyciągu na krótszy (teraz ma wyciąg Synty z przedłużkami i ognisko wypada zbyt nisko). Trzeba też przerobić montaż Dobsona, gdyż ten który wykonałem jest zbyt delikatny i wpada w drgania.

Tak jak napisałem zrobiłem go sam i odbiega wykonaniem od "sklepowych", tym bardziej, że Newtona robiłem pierwszy raz.

 

Jako teleskop większy od Synty jest bardziej podatny na turbulencje powietrza i nie da zapewne tak ładnych obrazów planet, ale ma większy zasięg i dedykowany jest przede wszystkim do obserwacji obiektów DS.

Jeżeli ktoś ma trochę czasu na przeróbki, to może być to coś dla niego. Moja cena 900 zł. Odbiór osobisty.

 

Czekam na poważne oferty. Proszę pisać na PW.

 

Robert

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.