Skocz do zawartości

testy obiektywów M42


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe jak w testach sprawdziłby się Semi Apo Filter na który czekam. Jak widać na zdjęciach Fringe Killer niweluje aberrację chromatyczną, poprawia kontrast, ale wprowadza również lekką zmianę koloru. Podobno Semi Apo Filter jest bardziej neutralny jeśli chodzi o zmianę barw. Zobaczymy w praktyce za 4-6 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak w testach sprawdziłby się Semi Apo Filter na który czekam. Jak widać na zdjęciach Fringe Killer niweluje aberrację chromatyczną, poprawia kontrast, ale wprowadza również lekką zmianę koloru. Podobno Semi Apo Filter jest bardziej neutralny jeśli chodzi o zmianę barw. Zobaczymy w praktyce za 4-6 tygodni.

 

To aż tak długo trzeba na niego czekać? Zawsze mnie kusił ten filtr. Tym bardziej, że mam światłosilnego refraktorka. Niestety do mojej apertury (70 mm), to chyba nieporozumienie. Za duże straty światła (taką opinię słyszałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam takie pytanie do osób które używają obiektywów M42 z jakimś cyfrowym Canonem(przepraszam ze podczepiam sie pod ten wątek):

czy przejściówka zmienijąca gwinty, która właściwie oddala o 1-2 mm obiektyw od aparatu nie powoduje ze nie da sie ustawić otrości na nieskończoność ?

Bo np z Pentaconem 200mm robię fajne zdjęcia(zdjecie), minimalnie nie ostre, a dla Pentacona 29mm nieostrości juz sa wieksze ... i w sumie nie nadaje sie do astrofoto. Czy nie da sie z tym czegoś zrobić ?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest tak, że im wieksza ogniskowa, tym te odsunięcie przestaje grać roli ? Bo Pentacon 200mm to fajny zakup, ale juz 29mm do szerszych obszarów to porażka. Udało sie komuś robić zdjęcia tym obiektywem ?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widzę na tej Andromedzie żadnej nieostrości. Trochę aberracji chromatycznej jest na jaśniejszych gwiazdach i tyle, nie ma się co dziwić to nie APO. Możesz trochę wyostrzyć gwiazdy stosując mniejszy otwór, ale światło spadnie. Bardzo ładna Andromeda, nie ma co narzekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz zdjęcie Cosiną 28 mm - http://astronomia_amatorska_seniora.republika.pl/orion3.html

Oglądałem wszystkie Twoje zdjęcia i są OK. Wszystkie M42 (lub prawie wszystkie) ostrzą z Canonem.

Napewno nie ostrzy Rubinar 5,6/500 bez dodatkowego pierścienia ( nie da się połączyć) i przeogniskowania.

Nie spodziewaj się cudów po obiektywach M42. Jak chcesz robić lepsze fotki to musisz kupić L-ki Canona od 5000 do 35000 PLN. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ... narazie bede kombinował z obiektywem "tanim" Canona 28mm, pewnie to da lepsze efekty nić Pentacon 29mm na M42 ;p.

 

Ze swojej strony moge tylko dodać że Pentacon 200mm jest godny polecenia, a 29mm nie ! ;].

 

Pozdrawiam i dzięki,

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowy zmiennoogniskowy obiektyw canona robi podobne zdjęcia na 28 mm jak moja cosina 28 m42.

Jak Ci się podoba zdjęcie zrobione cosiną, to tak będą wyglądały kitem canona.

Tutaj masz porównanie cosiny z kitem canona i inne testy - http://astronomia_amatorska_seniora.republ...pl/wadyopt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawa sprawa.Może nie będę pozbywał się swojego filtra

No chyba że się Lampka skusi.

Ale jeszcze kilka pytań:

Czy używałeś wersji dwucalowej?

Dlaczego Rubinar jest tak daleko od aparatu , u mnie jest dosownie 1/5 mm od lampy :D błyskowej i ostrzy.

 

Czekam na fotki porównawcze.

 

 

 

 

ps.

Tylko czy jest sens stosowania tego filtra z obiektywami lustrzanymi????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtra

No chyba że się Lampka skusi.

...

Tylko czy jest sens stosowania tego filtra z obiektywami lustrzanymi????

 

Raczej się nie skuszę. Po pierwsze, bo dziobię ciągle w 1,25". A po drugie koniecznie miałby to być SemiApo, a nie Fringe Killer.

Z lustrzanymi może to nie ma sensu, ale takie cuda jak MTO też przecież mają soczewkę wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.