Skocz do zawartości

EQ5 - pomocy


philips

Rekomendowane odpowiedzi

No wiec jestem dość głupi i dalem ciała :

 

- Najpierw zostawiłem montaż na 40 minut przy włączonych napedach i silnik od osi DEC skrzywił mi ośkę ze ślimakiem od RA

- podmienilem oske od RA z DEC.

- Stuknałem o podłogę montażem i skrzywiłem drugą ośke RA

 

( BTW kto to wymyslił, żeby ośki od ślimaków wystawały poza montaż ??? )

 

- Z taka skrzywioną ośką RA mialem +/- 20 PE. Wiec nie tak tragicznie. Postanowiłem zatem podmienić podkładki platsikowe na takie teflonowe w montażu żeby było lepiej...

- Przy okazji podmian podkladek ( co raczej nie za duzo pomogło ) "wypłukał" mi sie oryginalny chinski smar ze slimacznic. Wysmarowałem zatem ślimaki smarem SHIMANO DURA ACE i szczęśliwy złożyłem montaż do kupy

 

Wczoraj załączam całość a ja tu mam PE chyba +/- 500 !!!!! już przy czasach naświetlania 5 sek zdjecia wychodzą poruszone.....

 

1. Jakim smarem to wysmarowac aby luzy sobie poszły gdzies daleko ?? Ślimak jest mosieżny a ślimacznica aluminiowa...

2. Czy ktoś ma pomysł skąd wziać ośki ze ślimakami do EQ5 ( Astrokrak moze je dorobić za 150 PLN od sztuki, DeltaOptical ściągnąć nowe za miesiąc .... jakieś inne pomysły ). Tak właściwe to i same ślimacznice są też już pewnie do wymiany jako, że od bicia pewnie sie powycierały.... ??

 

Jestem lekko załamany....pomocy.... :unsure:

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec jestem dość głupi i dalem ciała :

 

- Najpierw zostawiłem montaż na 40 minut przy włączonych napedach i silnik od osi DEC skrzywił mi ośkę ze ślimakiem od RA

- podmienilem oske od RA z DEC.

- Stuknałem o podłogę montażem i skrzywiłem drugą ośke RA

 

( BTW kto to wymyslił, żeby ośki od ślimaków wystawały poza montaż ??? )

 

- Z taka skrzywioną ośką RA mialem +/- 20 PE. Wiec nie tak tragicznie. Postanowiłem zatem podmienić podkładki platsikowe na takie teflonowe w montażu żeby było lepiej...

- Przy okazji podmian podkladek ( co raczej nie za duzo pomogło ) "wypłukał" mi sie oryginalny chinski smar ze slimacznic. Wysmarowałem zatem ślimaki smarem SHIMANO DURA ACE i złożyłem szczęśliwy montaż do kupy

 

Wczoraj załączam całość a ja tu mam PE chyba +/- 500 !!!!! już przy czasach naświetlania 5 sek zdjecia wychodzą poruszone.....

 

1. Jakim smarem to wysmarowac aby luzy sobie poszły gdzies daleko

2. Czy ktoś ma pomysł skąd wziać ośki ze ślimakami do EQ5 ( Astrokrak moze je dorobić za 150 PLN od sztuki, DeltaOptical ściągnąć nowe za miesiąc .... jakieś inne pomysły ). Tak właściwe to i same ślimacznice są też już pewnie do wymiany jako, że od bicia pewnie sie powycierały....

 

Jestem lekko załamany....pomocy.... :unsure:

 

Kurde, bracie, to brzmi jak Monty Python!

 

Masz go jak dostarczyć do mnie (wiocha za zalesiem grn.)? Zepsuć bardziej nie zepsuje, ale może coś pomogę. I smar sensowny tez się znajdzie. Odezwij się na PW, ale generalnie to szykuj kase na nowe ślimaki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To brzmi 'troche' nieprawodopdobnie żeby z powodu smaru tak Ci wzrosło PE. Dobry smar to tylko jakas kosmetyczna poprawa moim zdaniem a nie o rząd wielkości!! Moim zdaniem to przez krzywą ośkę tak Ci wzrosło PE i sorry ale nie wierze żeby po widocznym skrzywieniu nadal było +/-20". BTW luz między ślimakiem a ślimacznica musi byc bo ci się zatrze.

 

P.S. Jesteś pewny że gwiazdy są pojechane w RA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam pojecia czemu. Też mi sie wydaje to dziwne z tym smarem ale nie mam pomysłu co może być źle. Może jakoś za mocno dokręciłem oskę czy co....

 

Ta druga wygięta ośka jest bardzo mało wygięta i przed akcją ze smarowaniem PE miałem +/-20 na 100%...dwa razy mierzyłem.... nie było tak tragicznie....

 

A wczoraj na 100% gwiazdy były pojechane w RA.... ustawiałem monataż na polarną metdoą dryftu chyba z 1,5 H...

 

 

Nie wiem, rozkręce i skręce jeszcze raz, przesmaruje czym innym.... zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.... jestem głupszy niż myślałem.....

 

przy całym peityźmie z jakim ostatnio składalem montaż zapomniałem dokręcić głównych śrubek utrzymujących "naciąg" slimaka na ślimacznicy i sie po prostu poluzowalo wszystko po 5 minatch dzialania.... a "naciągałem" wtedy chyba z godzine slimaka na ślimacznice aby odpowiednio przyciskał ją....

:helo:

 

Teraz powinno być dobrze.... zobaczymy co te cale teflony dały..... ogólnie osie łatwiej się obracają jak sie teleskop ręcznie ustawia a wszystkie śruby dokręcone są mocno aby luzów nie było ( pomijając te od slimaka oczywiście ).....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam wykresy PE mojego montażu SW EQ5 po tuningu:

 

PE_po_tuningu_z_krzywa_o_k__1200s.gif

 

oraz ten sam dla czasu 3600 sek

 

PE_po_tuningu_z_krzywa_o_k_.gif

 

Pomiar dla gwiazdy Betelgeuse (DEC 07*24'28"), ToUCam SC2, Astrosnap + Peas, na statywie ATM, dobrze ustawiony na gwiazdę polarną ( 20 min bez dryftu ), Newton 1000/200mm

 

W skład tuningu wchodziło:

- wymiana łożyska u dołu osi RA na troche bardziej sensowny - 30 PLN

- wymiana podkładek plastikowych na teflonowe 0,5mm - 15 PLN

- przesmarowanie wszystkiego smarem "Shmimano DuraAce" oraz ślimacznic smarem "Finish Line Teflon Grease" - 30 PLN

- wymalowanie na biało zacisków do blokowania montażu - 15 PLN

 

Jak widać tuning nie za dużo dał. Należy dodać iż ośka ze ślimakiem od osi RA ciągle lekko bije co dość wyraźnie widać na wykresie dolnym PE. Natomiast jest łatwiej ustawić ręcznie montaż na gwiazdkę gdyż osie łatwiej się obracają ( teflonowe podkładki ) oraz w końcu da radę znaleźć zaciski w nocy. Podmiana statywu na stalowy ATM uważam, iż dała bardzo dużo - wszystko dużo mniej sie trzęsie.

 

Do zrobienia :

- Dorobić krążek dystansujący RA od DEC aby teleskop podczas pracy nie miał szansy wygiąć ośki ze ślimakiem RA.

- Wymienić ośkę ze ślimakiem RA.

- Rozważałem doszlifowanie slimacznicy i ślimaka jednak taka operacja wymaga poświęcenia jednego ślimaka oraz zakupu specjalnej pasty do polerowania - mija się to z celem. Po prostu te ślimaki są do bani.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz w okolicy dobrego tokarza? Znajomemu tokarz wyprostował oś noża kosiarki i teraz chodzi idealnie a trzeba dodać że dwusuwowa kosiarka ma chyba z 4,5 tyś obrotów i każde skrzywienie osi to potworne wibracje. Gość powiedział że jak nie jest mocno skrzywiona i przez to osłabiony materiał (bał sie że przy eksploatacji może pęknąć) to na czujniku zegarowym jest mu w stanie ją wyprostować tak jakby nigdy nie była skrzywiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooooo !!!!!!!

 

To jest myśl Mario, doskonały pomysł. Warto spróbować. Mam doskonałego tokarza z mega wypasionymi tokarkami więc dla niego to będzie pestka.... !!!

 

Dzięki, dzięki, dzięki...

-----------------------------------------------------------------

 

Załączam obrazk z pomiarem PE przed wymiana podkladek na teflonowe, ale po wymianie łożyska na lepsze.

 

PE_przed_tuningiem.gif

 

Warto zauważyć, iż po wymianie podkładek na teflonowe wyrównał się lekko wykres PE... mniejsze są skoki i jakby montaż chodził równiej. Bedzie to mialo znaczenie przy guidingu.

 

Dla zainteresowanych załaczam także obrazek z rozlożonym montażem EQ5 w wersji standardowej :

 

Resize_of_RA_EQ5_2.JPG RA_EQ5_0.JPG

 

oraz kilka obrazków z wymiany podkładek na teflonowe :

 

Szlifowanie powierzchni po ktorych slizgają sie podkładki :DSCN0883.JPG

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ten material nadaje sie na jakiś tutorial o tuningu EQ5.....

 

Tylko nie wiem czy jest duży sens pisania czegoś takiego bo i tak ci co chcą focić to nie kupią sobie EQ5....

Ale może ci co sobie kupili EQ5 i nagle chcieli by spróbować focenia bez wymiany montażu będą zainteresowani tuningiem....

jak myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ten material nadaje sie na jakiś tutorial o tuningu EQ5.....

 

Tylko nie wiem czy jest duży sens pisania czegoś takiego bo i tak ci co chcą focić to nie kupią sobie EQ5....

Ale może ci co sobie kupili EQ5 i nagle chcieli by spróbować focenia bez wymiany montażu będą zainteresowani tuningiem....

jak myślicie ?

Skoro mozna mięc lepiej dlaczego nie?

Napisz jakie łożyska zastosowałeś, skąd podkładki i czy ponowny montaż jest trudny - na co zwrócić uwagę?

Taki tutorial ze zdjęciami pomógłby innym usprawnić sobie to co mają.

Ja akurat używam EQ5 do wizuala, ale jeśli ma chodzić lżej i precyzyjniej to dlaczego nie?

(do tej pory bałem się ingerować w mechanizm napędu - gdyby jednak pojawił się taki guide "jak i co" to spróbowałbym)

Jak by nie wyszło wysłałbym do Ciebie... w kawałkach :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dałem tokarzowi ośkę ze ślimakiem od RA do naprostowania a ten mi ja złamał.... ( mosiądz jest jednak kruchy )

 

W astrokraku mogą mi dorobić taką za 150 PLN .... DO obiecało ściągnąć, ale się wycofało...

 

- ktoś ma pomysł gdzie taniej można dostać ?

- może ktoś ma na zbyciu jedną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile ona była zgięta że ją ułamał? Nie które rodzaje mosiądzu są faktycznie kruche (spada ci na ziemię i kawałki ale do obróbki takich sie nie stosuje, chyba że w Chinach :D )

Nie da się przewiercić na tokarce ślimaka i na wcisk lub wcisk + dobry klej osadzić nowej ośki?

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile ona była zgięta że ją ułamał? Nie które rodzaje mosiądzu są faktycznie kruche (spada ci na ziemię i kawałki ale do obróbki takich sie nie stosuje, chyba że w Chinach :D )

Nie da się przewiercić na tokarce ślimaka i na wcisk lub wcisk + dobry klej osadzić nowej ośki?

 

Zgięta byla o około 0,3mm ....

 

Myśle, że osadzanie na nowej osi slimaka byloby gorszym rozwiązaniem niż prostowanie ośki.... z uwagi na PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w DO można kupić vixenowy - możesz mi wierzyć lub nie, ale lepszego Ci nikt nie zrobi...

 

Pozdrawiam !

 

 

No niestey... własnie dzwoniłem i nie wiedza nic o slimakach Vixena.... jutro ma sie koles dowiedzieć czy nieoficjalnie są może one ściągniete i leżą w "centrali DO"... ale szanse raczej żadne....

 

jakies inne propozycje.... :unsure: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem tokarzowi ośkę ze ślimakiem od RA do naprostowania a ten mi ja złamał....
Czy uszkodził ślimaka?

Jeśli nie, to może niech wwierci się (na tokarce) i zrobi nagwintowany otwór i dorobi ośkę np. stalową lub z lepszego mosiądzu.

Takie kombinowanie, ale może lepsze to niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uszkodził ślimaka?

Jeśli nie, to może niech wwierci się (na tokarce) i zrobi nagwintowany otwór i dorobi ośkę np. stalową lub z lepszego mosiądzu.

Takie kombinowanie, ale może lepsze to niż nic.

 

Nie, nie , nie....

 

1. Nie bardzo wiem jak wsadzić ślimaka w szczęki tokarki tak by nie zniszczyć slimaka

2. NIGDY nie wwiercimy sie w slimaka dokładnie osiowo - choćby z tego powodu, że szczęki ślimaka nie złapia ślimaka za zęby wystarczająco równo

3. Pasowanie ośki do ślimaka NIDGY nie zapewni odpowiedniej sztywności

4. Jak wsadzic ślimaka na ośke tak by nie zmienić kształtu ślimaka aby było sztywno ? Nabić :szczerbaty: ??

5. Takie toczenie kosztowałoby z 70 PLN... nowa ośka ze ślimakiem 150.... ekonomicznie to sie nie opłaca....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolejne nowości z zakresu mojego biednego EQ5....

 

Po wielu nieprzespanych nocach i zgrzytaniu zębami znalazłem ośkę ze ślimakiem - najciemniej jest oczywiście pod lampą - w DO sprzedają osie ze ślimakiem od Vixena.... są niemali identyczne i spokojnie pasują do EQ5 ( wymiary mają identyczne z wyjątkiem osi na którą zakłada się zębatkę 1:1 gdzie Vixenowska jest większa o 0.12mm - co spokojnie sobie spiłowałem na wiertarce papierem ściernym).

 

Kolejna zmiana to zastąpienie zębatek 1:1 przekładnią paskowa 1:1. Wygląda to tak:

przek_adnia_paskowa.JPG

 

Tak więc po pierwszym skręceniu i wyregulowaniu PE "mam".... to już dużo, że wogóle mam.... choć nie jest specjalnie obiecujące.....(koszmarny seeing i lekki zefirek)

PE_z_o_ka_Vixeena_i_paskiem.gif.gif

 

Ale jednoczesnie pracowałem nad guidowaniem przez GOTO LJ.... i z takimi ustawieniami ślimaka jak z PE wyżej i guidowaniem dostałem coś takiego ( pierwszy raz guidingowalem więc ustawienia zupełnie standardowe, pewnie da się poprawić aggressivness itp ):

PE_z_vixenem_i_paskiem_guid.giif.gif

 

Po wyregulowaniu siły naciagu paska w przekładni paskowej, sily nacisku ślimaka na slimacznice powinno być lepiej.... Jednak kokosów nie będzie - wymiana silników i pozbycie się przekładni 1:120 w silniku są nieuniknione....

Edytowane przez philips
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.