Skocz do zawartości

Przewodnik po DSO


Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie polecić jakiś dobry zaawansowany przewodnik po obiektach DSO. Już ponad rok korzystam ze 'Star Watch' Harringtona i chciałbym pobuszować po innych, mniej popularnych mgiełkach. Nie interesują mnie książki wprowadzające do obserwacji Księżyca, planet i DSO, poszukuje czegoś co jest nastawione tylko na deep sky. Najlepiej jakby przewodnik miał też mapki, ale nie jest to konieczne.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deep Sky Observer's Guide. Nic innego w tej materii nie jest lepsze!!

 

Edit - ktore zdanie jest poprawne 'nic innego w tej materii jest lepsze' czy 'nic innego w tej materii nie jest lepsze'? ;)

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deep Sky Observer's Guide. Nic innego w tej materii nie jest lepsze!!

Rozumiem, że rozmawiamy o tej książce:

 

http://www.philips-maps.co.uk/index.php?nI...N=9780540085859

 

Rozważam zakup tej pozycji i w związku z tym mam parę pytań. Jak jest zbudowana ta książka, w jaki sposób informacje są przedstawione.

Na przykład jeżeli opisywana jest galaktyka, to jakie są przedstawiane dane, i jaki jest dodatkowy opis obiektu, chodzi mi zarówno o ilość treści jaka jest przedstawiona, jak i o formę

 

liczę na pomoc osób, które mają tę książkę i mogą na jej temat coś więcej powiedzieć

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że rozmawiamy o tej książce:

 

http://www.philips-maps.co.uk/index.php?nI...N=9780540085859

(jak już Polisz Monter stwierdził, to nie ta, ale wypowiem sie o tej z linku podanego przez Ciebie)

 

Mam ją - jest całkiem niezła jak na małe teleszkopy (autor używa 4" refraktora), więc daje wyobrazenie o tym co mozna obserwowac przez maly sprzet. Jednak w porownaniu z tym drugim 'ksiego-gwiazdo-gromado-mglawico-galaktyko-zbiorem' to maly pikus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zaraz zaraz Panowie, to chyba nastąpiła tu jakowaś pomyłka ponieważ zarówno Kanarkus w swoim poście jak i równie szanowny kolega teha odnosili się do tytułu Deep Sky Observer's Guide, a nie do The Night Sky Observer's Guide, a widzę, że to zupełnie inna bajka jest (chociaż faktycznie teha podał link do NSOG)

 

Tą drugą książkę znam i wiem co zawiera - faktycznie bardzo ciekawa książka

 

A czy możecie nadmienić jeszcze gdzie najprościej zaopatrzyć się w NSOG?

 

dzięki i pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzupełnienie NSOG gorąco polecam Deep-Sky Wonders W.S. Houstona z przedmową i wstępami do rozdziałów S.J. O'Meary.

 

Przepiękny przewodnik po najciekawszych i najpiękniejszych obiektach głębokiego nieba. Napisany przez oddanego miłośnika astronomii, z sercem i zaangażowaniem. Obowiązkowa pozycja dla amatorów wizuala chcących zobaczyć coś więcej.

 

Czytuję go codziennie do poduszki :)

 

To zbiór artykułów Houstona zamieszczanych cyklicznie w Sky&Telescope.

"Niestety" tylko w wersji anglojęzycznej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja myślę, że dla Marcina akurat angielski nie stanowi problemu.

 

Pozostając w klimatach S&T poleciłbym jeszcze

 

Sue French: Celestial Sampler: 60 Small-Scope Tours for Starlit Nights

 

Książeczka zawiera zestawienie artykułów Sue French z S&T. Nie mam co prawda książeczki, ale lekturę S&T zaczynam od tej autorki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za sugestie. Na początek na urodzinki dostanę prawdopodobnie "Deep Sky Wonders" Houstona lub/i "Deep-Sky Companions: The Caldwell Objects" autorstwa O'Meara. (i/lub zależy od nastroju najdroższej żonki :szczerbaty: )

 

Przejrzałem rozdział NSOG na stronie wydawcy i jak na razie jest dla mnie zbyt quasi-naukowe - ja bardzo lubię, tak jak Polaris, czytać sobie astrobajki przed snem :szczerbaty: Jak przerobię te pozycje, na pewno zakupie NSOG. Co to DSOG - widziałem w księgarni i nie przypadło mi do gustu...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deep Sky Observer's Guide. Nic innego w tej materii nie jest lepsze!!

 

Edit - ktore zdanie jest poprawne 'nic innego w tej materii jest lepsze' czy 'nic innego w tej materii nie jest lepsze'? ;)

 

Moim zdaniem oba są niepoprawne stylistycznie. Powinno być:"........, nic w tej materii nie jest lepsze"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem oba są niepoprawne stylistycznie. Powinno być:"........, nic w tej materii nie jest lepsze"

 

Pozdrawiam

 

 

Rzeczywiście! :) Dzięki!

 

Zatem jak widać na załączonym obrazku - to forum astronomiczne służy również do wymiany informacji na temat poprawności konstrukcji zdaniowej 'opcego' dla mnie języka, czyli języka polskiego!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cartes du Ciel Sky Charts 2.75

Jeszcze z niego nie kozystalem:

 

opis: Program umożliwia wykreślanie map nieba na podstawie danych o gwiazdach i mgławicach zawartych w 16 katalogach. Dodatkowo prezentowane są pozycje planet, asteroid i komet. Aplikacja znajduje zastosowanie u osób przygotowujących zróżnicowane mapy nieba dla określonej obserwacji. Duża liczba parametrów pomaga wybrać ręcznie lub automatycznie używane katalogi, kolory i wymiary gwiazd i mgławic, przedstawianie planet, wyświetlanie etykiet i siatki współrzędnych, nakładać zdjęcia, ustalać warunki widzialności i wiele innych opcji.

 

do pobrania;

 

http://rapidshare.de/files/26929173/Sky_Ch...iek_88.rar.html

 

tu jest hsło ktore trzeba wpisac przy rozpakowywaniu.

 

www.darkwarez.pl

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cartes du Ciel Sky Charts 2.75

Jeszcze z niego nie kozystalem:

 

opis: Program umożliwia wykreślanie map nieba na podstawie danych o gwiazdach i mgławicach zawartych w 16 katalogach. Dodatkowo prezentowane są pozycje planet, asteroid i komet. Aplikacja znajduje zastosowanie u osób przygotowujących zróżnicowane mapy nieba dla określonej obserwacji. Duża liczba parametrów pomaga wybrać ręcznie lub automatycznie używane katalogi, kolory i wymiary gwiazd i mgławic, przedstawianie planet, wyświetlanie etykiet i siatki współrzędnych, nakładać zdjęcia, ustalać warunki widzialności i wiele innych opcji.

 

do pobrania;

 

http://rapidshare.de/files/26929173/Sky_Ch...iek_88.rar.html

 

tu jest hsło ktore trzeba wpisac przy rozpakowywaniu.

 

www.darkwarez.pl

 

pozdrawiam

 

 

Myślę, ęe lepiej ściągnąć CDC u źródła

http://www.stargazing.net/astropc/download.html

w dodatku nowszą wersję.

 

Tylko, że to trochę OT jak mi sie wydaje, bo autorowi wątku nie chodziło chyba o soft.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

odświeżę wątek,

Jakiś czas temu pytałem tutaj, gdzie mozna nabyć The Night Sky Observer's Guide - okazało się, że sprawa nie jest prosta i najlepiej po zakupy udać się do samego wydawcy firmy Willmann&Bell.

Trafiła się okazja, znajomy kupował w Stanach kilka pozycji, i tym właśnie sposobem udało mi się sprowadzić dwa tomy tej astronomicznej Biblii.

Paczka 4,3 kg doszła do mnie wczoraj, wszystko ze strony wydawnictwa zostało załatwione profesjonalnie, poza tym sprowadzanie ze Stanów książek z sygnaturą ISBN jest zwolnione z opłat, jedyną mało pozytywną informacją jest to, że samo przesłanie paczki kosztuje 50 zielonych,

 

co do książek - w dobie internetu, przygotowując się do obserwacji i robiąc szczegółowy plan jestesmy w stanie sprawnie, z różnych źródeł zebrać informacje o poszczególnych interesujących nas obiektach, sposobie obserwacji i dodatkowych uwagach - NSOG daje możliwość dostępu do tych informacji w dwóch pokaźnych tomach, to wspaniała szczegółowa lista obiektów ds, gwiazd podwójnych i zmiennych. Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki, informacje i dane w odniesieniu do konkretnych obiektów są przedstawione w czytelny i przyjrzysty sposób, każdy obiekt jest opisany w poszczególnej aperturze i najlepszym powiększeniu, jest także informacja o tym jak obiekt będzie wyglądał i jakie będziemy mogli dojrzeć szczegóły w konkretnych aperturach

 

świetna lektura na jesienno- zimowe wieczory (w niepogodę)

 

polecam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.