Skocz do zawartości

ZAGADKI GEOGRAFICZNE


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Od jutra zapraszam do rozwiązywania zagadek geograficznych. To ma być przede wszystkim zabawa, a przy okazji zdobywanie wiedzy. Nie chcę wprowadzać skomplikowanych zasad. Poniżej przedstawiam ogólne założenia.

 

1. Przewiduję przedstawienie 50 zagadek o różnym stopniu trudności.

 

2. Za poprawne rozwiązanie zagadki będzie można otrzymać od 1 do 3 pkt. w zależności od jej trudności.

 

3. Zagadki będę przedstawiał w tym wątku między godzinami 19:00-21:00, najczęściej około 20:00. Zagadki będą ukazywały się w różnych odstępach czasu, czasami codziennie, czasami co 2-3 dni, w zależności od czasu, którym będę dysponował (na ich przygotowanie i zamieszczenie). W jeden wieczór mogą ukazać się maksymalnie 3 zagadki (w jednym momencie lub w odstępach).

 

4. Odpowiedzi należy udzielać w wątku. Kto pierwszy ten lepszy. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiedź będzie poprawna. Odpowiadać można raz (poprawki nie będą zaliczane). Punkty zdobywa pierwsza osoba, która poda poprawną odpowiedź.

 

5. Zwycięzcą zostanie osoba, która zgromadzi najwięcej punktów. W przypadku równej liczby punktów wygrywa młodszy.

 

6. Wszelkie spory rozstrzyga organizator zabawy. W przypadkach kontrowersyjnych zadanie może zostać anulowane.

 

Mam nadzieję, że podczas tej zabawy ponownie czegoś się nauczymy :) Ja także ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zaczynamy :). Na początek bardzo łatwe pytanie za 1 punkt.. Przypominam, odpowiedzi udzielamy w wątku i obowiązuje zasada - kto pierwszy ten lepszy.

 

ZAGADKA 1 (1 pkt.)

 

Jak nazywa się najwyższy (aktywny) wulkan położony na obszarze Europy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawna odpowiedź na pierwsze pytanie już padła. Brawo.

 

W takim razie drugie pytanie, już trochę trudniejsze, ale za to za 2 pkt.

 

ZAGADKA 2 (2 pkt.)

 

W którym z miast wojewódzkich (Polska) w dniu dzisiejszym Słońce wzeszło najwcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pora na ostatnią dzisiejszą zagadkę, ale za to za 3 punkty :)

 

ZAGADKA 3 (3 pkt.)

 

Podaj nazwę opisanego poniżej państwa. W wielu przypadkach piszę "około", gdyż państwo jest słabo poznane i dane statystyczne są orientacyjne.

 

Jest monarchią absolutną. Od 1972 roku włada krajem dziedziczny król ..., który jest równocześnie premierem rządu. Zgromadzenie Narodowe grupuje przedstawicieli prowincji (seniorów wsi), przedstawicieli klasztorów i urzędników państwowych. Nie istnieją w nim partie polityczne, a pewien wpływ na politykę rządu mają kler (mnisi), kupcy i przedstawiciele organizacji etnicznych.

 

Kraj dzieli się na 20 prowincji. W państwie mieszka około 1-2 mln mieszkańców, ale w stolicy państwa zaledwie około 50 tys. Analfabetyzm wynosi około 60%. Ludność miejska to około 1/5 społeczeństwa. W rolnictwie pracuje około 80-90% zatrudnionych. Zbiera się głównie kukurydzę, ryż i pomarańcze. W górach rozwinięte jest pasterstwo.

 

Państwo nie posiada linii kolejowych. Jest krajem rzadko odwiedzanym przez turystów (ok. 5 tys. osób rocznie), ze względu na ograniczenia ze strony władz, obawiających się zbyt silnych wpływów zewnętrznych.

 

Poniżej cytuję fragment relacji z pobytu w tym państwie podróżnika Olgierda Budrewicza.

 

Nie widziałem w tym państwie ani jednego żebraka. Ani jednego pijaka. Nie ma złodziei. Gdy wydawało mi się w którymś sklepiku, że mi ukradziono portfel, sprzedawca oświadczył niemal z rozbawieniem "W naszym kraju proszę pana nikt nie kradnie. Musiał go pan zgubić". Tak było portfel leżał na ulicy, ktoś podbiegł i mi go podał.

Na bazarze w stolicy wybieram owoce. Przekupka przygląda się mi i mówi "Niech pan idzie dalej, sąsiadka ma ładniejsze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy monarchia konstytucyjna to monarchia absolutna?

 

Według mnie nie. I rozumiem skąd to pytanie.

 

Chcąc uzupełnić dane korzystałem z dwóch źródeł, w tym z encyklopedii geograficznej (monarchia absolutna) i z Wikipedii (monarchia konstytucyjna). Wygląda na to, że dane w encyklopedii są starsze i nie uwzględniły przemian, które zaszły w Bhutanie. Na dobrą sprawę poprawiłem tylko dane liczbowe, nie zwracając uwagi na zapis dotyczący monarchii.

 

Jeszcze zastanowię się, co z tym zrobić, gdyż co tu ukrywać popełniłem błąd, który mógł zmylić Paulę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namyśle postanowiłem podjąć następującą decyzję. Nie chcę anulować tego zadania. Ponieważ jednak w pierwszym zdaniu był błąd, a właśnie wskazówką tam zawartą pokierowała się Paula, podając Oman, jej także przyznaję 3 pkt. Wybrała to państwo, które jest monarchią absolutną, a które najbardziej, choć nie całkowicie, pasowało do opisu.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Monarchia_absolutna

 

Tak więc:

 

anva - 3 pkt.

chuck_norris - 3 pkt.

Paula - 3 pkt.

 

Bhutan wybrałem, gdyż mało kto słyszał o tym państwie, a jest bardzo "nietypowe".

 

post-2346-1177273440_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.