Skocz do zawartości

Poszerzanie spektrum powiększeń mojego teleskopa:)


yono

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, muszę w końcu dokupić trochę optyki:) Dotychczas spoglądałem w niebo przez LVW 22mm. Zależy mi teraz na okularach o krótszych ogniskowych. Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem: Barow: Vixen 2x Deluxe + jakiś okular < 10mm : SWAN 9mm lub Baader Ortho 7 bądź 9mm . Co o tym sądzicie? A może lepiej jest kupić dwa okulary zamiast barlowa i okulara? (W niebo patrzę Celestronem C8N)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze lepiej kupic 2 okulary.

Barlow zmniejsza sprawnosc optyczna ukladu i sie tego nie da ukryc.

Miedzy SWANem a orto jest ogromna roznica zalezy czy chcesz uzywac duzych powiekszen do planet czy do mglawic.

Jesli do planet to bierz orto a jesli do mglawic to nie bierz SWANa bo one im ktotsze tym gorsze.

Lepiej zainwestowac w jakosc i kupic jakas Ultime albo dobrego Plossla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zanim zaczniesz wydawać kase.

 

Masz F5 o ogniskowej 1m.

 

Co to oznacza?

 

1. Światłosiła twojego teleskopu eliminuje takie rozwiązania jak plossle i wszelkiego rodzaju tanie wynalazki typu UWA, LE, SWANy, X-Celle, SXV itp. Po prostu twój teleskop zmasakruje te okulary na starcie, nie będzie co zbierać.

2. Ogniskowa 1000mm, pertura 200mm i montaż paralaktyczny oznacza, że możesz zbliżyć się nawet do powera 300x. Czyli ogniskowa okularu w okolicach 4mm mogła by mieć ciągle sens. Niestety taka ogniskowa eliminuje takie rozwiązania jak Ortho.

3. Dobry barlow ma jak najbardziej sens. Ale dobry. Vixen DeLuxe jest całkiem niezły, ale to ciągle nie jest górna półka. Pamiętaj o tym.

 

Nie określiłeś przedziału cenowego. Nie określiłeś przeznaczenia okularów. Nie określiłeś swojej granicy tolerancji dla jakości obrazu. Nic szczeg. nie da ci się w tej sytuacji odpowiedzieć. Jedynie ogólne infot jak powyżej.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Tu masz testy "piątek" : http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16088

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak: przedział cenowy: za wszystko 700zł. Okulary przede wszystkim do DSow, ale planety też mogłyby wyglądać(jednak priorytet to głębokie niebo) :) Jak mam określić tolerancję dla jakości obrazu?

Pozdrawiam

 

P.S. LV5 wypada bardzo dobrze.

Edytowane przez yono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada:

Jak możesz wydać 700zł - kup jeden dobry okular (np. LVW). Nie będziesz żałował. Jak już patrzyłeś przez LVW, to możesz być trochę zawiedziony obrazami niższej klasy okularów.

Może się okazać później, że kupiłeś 2 okulary ale tak naprawdę żaden z nich nie jest na tyle dobry abyś był zadowolony...

Choć w przypadku LV też nie ma za bardzo się do czego przyczepić oprócz pola.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.