Jump to content

Dolnośląski Festiwal Nauki - Wrocław


Marek Substyk
 Share

Recommended Posts

dolnoslaski.jpg

 

Dolnośląski Festiwal Nauki (DFN) jest imprezą popularno-naukową organizowaną co roku przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane (Ossolineum, Ogród Zoologiczny). Składa się on z edycji wrocławskiej i wyjazdowej. Jest adresowany do szerokiego grona społeczeństwa, niezależnie od wykształcenia i wieku, począwszy od starszych klas szkoły podstawowej.

Głównym celem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest upowszechnianie i propagowanie nauki oraz przybliżenie społeczeństwu problemów, jakie rozwiązuje. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego obywatela formie prezentowane są osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy w tym również w astronomii.

Festiwal Nauki jest również wielką "pigułką edukacyjną" - w krótkim czasie można wysłuchać wiele ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać laboratoria i warsztaty badawcze przyrodnika, lekarza, inżyniera, humanisty i artysty, które na co dzień są niedostępne dla szerszego społeczeństwa.

Zapraszamy miłośników astronomii na organizowane pokazy obserwacyjne Słońca oraz wieczorne imprezy w tym obserwacje wieczornego nieba oraz prezentacje naszych teleskopów oraz oprogramowania astronomicznego.

 

13 i 14 września 2003 (sobota i niedziela) - Wrocław, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kopernika 11, Obserwatorium Astronomiczne UW, http://www.festiwal.uni.wroc.pl

 

- prezentacja oprogramowania astronomicznego AstroCD, teleskopy i lornetki OPTISAN, pokazy obserwacyjne Słońca i wieczornego nieba (godz. 11 do 22)

 

Zapraszam

Link to comment
Share on other sites

W końcu coś się dzieje ciekawego i we Wrocławiu. Wczoraj zmaknięty został rynek i dojazd w jego okolice i montowali bodajże jakąś kulę z okazji tego festiwalu. Muszę się przejść dzisiaj po południu to sprawdzę co to jest.

 

W sobotę i niedzielę grupa wrocławska, jak podejrzewam, wybierze się do obserwatorium.

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia Oskar będą za kilka godzin . Mam problem z miejscami na Jodłów i jestem na "gorącej linii " z gospodarzem .Mam juz 50 zgłoszeń i wszystkie miejsca zajęte . Załatwiamy miejsca w kwaterach pobliskich domów . Muszę otworzyć nowy wątek w tej sprawie . Ach co to będzie za ZLOT . :D

Link to comment
Share on other sites

W górach pogoda zawsze zmienna , pamiętasz Janusz ? Na Kudłaczach obserwacje a w Myślenicach chmury :D Stare dzieje , a ile kłótni ?

 

Tu jednak chciałbym pociągnąć wątek Festiwalu Nauki we Wrocławiu i zaraz podeślę fotki .

Link to comment
Share on other sites

Kilka fotek z Festiwalu Nauki we Wrocławiu . Nas najbardziej interesowało stoisko Optisana . Byliśmy z Cichym i Oskarem . Sprawdziliśmy konstrukcję i wyciąg okularowy tych teleskopów

fest1.jpg

 

Nie wydaje się być z plastiku , na sucho pracuje dosyć płynnie .

 

Oskar też sprawdzał

 

fest2.jpg

 

Obawialiśmy się że głowica będzie się telepać na wietrze i chyba nasze obawy są słuszne fest3.jpg

 

 

 

Negocjacje trwały krótką chwilę . RIMG0041%20.jpg

 

 

 

Ale doszliśmy do porozumienia . RIMG0040%20.jpg

 

 

 

Dział : Programy Astronomiczne powinien dzięki staraniom Marka nabrać nowego wymiaru .

 

Tak się dogadują ludzie dobrej woli którym na sercu jest tylko rozwój amatorskiej astronomii w Polsce .

Link to comment
Share on other sites

Witam, byłem dzisiaj na stoisku Marka już o 11 (przepraszam Leszku ale musiałem szybko wracać do domu) :Cry:

Ale do rzeczy:

montaż od Optisana 800203 wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie :shock: , wyciąg miał pewne luzy ale chyba dałoby się je zlikwidować

Mam pytanie do bardziej doświadczonych którzy ten montaż widzieli( np: Oskar, Cichy, PiotrZ) co o nim sądzicie :?: i z czym można go by porównać :?:

Jest szansa że będzie do nabycia osobno i za rozsądną cenę

Oby tak się stało Marku :hello2:

Link to comment
Share on other sites

Aby porównać monaże należało by je ustawić jeden obok drugiego (najlepiej w górach na wietrze) testować powinno kilka osób i wydać obiektywną opinię . Szkoda że Optisan nie może przyjechać do Jodłowa (obowiązki , obowiązki) bo byśmy porównali na żywo choćby z Soligorem .

Link to comment
Share on other sites

Wizualnie montaż robi dobre wrażenie, a biorąc pod uwagę wiele niemiłych słó o optisanach, to nawet bardzo dobre. Chyba można go porównywać z Soligorem. Jednak faktycznie do wydania sensownej opinii trzeba by go przetestować na lekkim wiaterku i porównać z montażem Soligora. Uczciwie to można na razie powiedzieć, że nie jest to sprzęt hipermarketowy.

Link to comment
Share on other sites

A więc: DO ROBOTY ,DO ROBOTY . :D Weż pod uwagę Marek też kolegów początkujących , młodych . Jeżeli możesz to napisz na Forum instrukcję po polsku jak krok po kroku obsługiwać te popularne programy Astro . Nauki nigdy za dużo .Sam poczytam :oops:

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

W czasie spotkania sprawdzałem z Markiem rozmiar wyciągu okularowego w 8" teleskopie Optisan i wygląda na to, że można chyba do niego zakładać okulary 2" po założeniu odpowiedniej przejściówki bo rura wyciągu ma prawie 60mm średnicy. Mniejsze modele mają wyłącznie wyciągi do okularów 2.25" ale np. w zestawie jest wygodny reduktor M42.

Sprawdzałem też z Markiem kolimację wyjętych prosto z opakowań transportowych teleskopów i okazało się, że teleskop 2" był skolimowany prawie idealnie, nieco gorzej było z mniejszymi modelami, które powinny być lekko skorygowane. Niestety lustra tych teleskopów nie mają fabrycznie znaczonych kół centralnych pomocnych przy kolimacji.

Marek prezentował w działaniu teleskop 2" podczas bezpośrednich obserwacji słońca przez filtr słoneczny.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.