Skocz do zawartości

Filtry do Synty 8"


adam_astro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakie polecacie filtry do Synty 8". Mogę wydać 400-500zł. Nie jestem do końca pewien czy brać UHC-S Baader-a czy może "Orion" UltraBlock ?. Jeszcze zostanie załóżmy 250 zł kupić jeszcze jakiś filterek czy do 8" wystarczy tylko ten. A może innych nie opłaca się kupować.

 

Pozdrawiam, Adam.

Edytowane przez adam_astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kilka wątków na forum i wyczytałem, że OIII będzie zbyt ciemnym filtrem jak na 8 calowy teleskop. Więc on raczej odpada. Obserwacje prowadzę pod ciemnym niebem (wieś) częściowo zaświetlonym z północy i południowego zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szczególności do zwiększenia kontrastu między niebem, a obiektem. Obiektem mgławicowym, w szczególności emisyjnych i planetarnych.

 

Pozdrawiam.

 

A czy do galaktyk jest jakiś filtr, który wspomógłby ich obserwacje ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szczególności do zwiększenia kontrastu między niebem, a obiektem. Obiektem mgławicowym, w szczególności emisyjnych i planetarnych.

 

Do zwiększania kontrastu chyba najlepiej Ultra High Contrast (UHC). Jest to filtr wg np tabelki Lumicona polecany najbardziej pod ciemne niebo.

Ja mam Ultra Blocka, który jest jeszcze trochę ciemniejszy od UHC i jestem zadowolony, ostatnio nawet wypatrzyłem Veila z balkonu z miasta, co więcej Łabędź był jeszcze dość nisko i akurat w miejscu gdzie jest łuna od miasta... Także efekty są. Ale do galaktyk czy kulistych to filtr niestety trzeba zdejmować bo tylko pogarsza (przyciemnia) obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UHC-S z DO będzie odpowiedni czy kupić inny UHC ?

 

UHC-S sprawdza się najlepiej jako filtr eliminujący LP, czyli raczej przy dość jasnym niebie.

Z pewnością dużo lepsze efekty pod ciemnym niebem uzyskasz z filtrem UHC np. Lumicon UHC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Tak jak poradziłem Wolkowi - brałbym UB Oriona (zresztą mam...), ale jest jedno "ale".

Jak nie jest dostępny "od ręki" to będzie za miesiąc jeśli będzie.

Jeśli Cię to nie przeraża i nie potrzebujesz filtra "na już" to warto poczekać. To dobry filtr wąskopasmowy. Według mnie złoty środek pomiędzy UHC a OIII.

 

PS.

czytałeś?

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=28

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Serio chcesz wydać 730 PLN na Lumicona UHC?

 

EDIT:

No chyba, że 1,25" za 375 PLN.

No ale u dystrybutora widzę, że "od ręki" jest tylko 2".

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.