Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze:C6-NHD vs. C8N


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przepraszam, że zawracam wam znów du.... dużo czasu wam zajmuję;) Otóż chcę kupić pierwszy teleskop i zastanawiam się czy wybrać:

 

1) Celestron C6 na montażu CG5

http://www.arobron.pl/product_info.php/cPa...fd93c1c33b7bb2e

 

2) Celestron C8N

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f8e18299636fe1e

 

Mieszkam w małej osadzie, niebo mam czyste (obok tylko kilka latarni przy drodze). Interesują mnie obiekty DS. CHciałbym coś na montażu CG5, aby później na ten montaż wsadzić jakąś mniejszą tubkę (może ED80) i klepać fotki. Czy opłaca się dołożyć te 400zł i kupić C8N? A może wystarczy te 15cm lustra? Czy stanowi to znaczącą różnicę w obserwacjach? Który telep uchwyci zauważalnie więcej szczegółów mgławic i galaktyk? Za C8N przemawia 2" wyciąg. no i większe lustro.. ale z kolei za te 400 zł bym dokupił przykładowo napęd do C6NHD lub dozbierał na jakiś okular.

Proszę o pomoc... Co byście Wy wybrali na dobry początek?

 

PS Dobson odpada:) Chcę paralityka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam EQ5 ( czyli CG5 ) i focenie na tym to udręka....

- ani planety nie wychodzą fajnie bo za krótka ogniskowa 1000mm telepa którego jest w stanie ponieść ten montaż,

- ani DS bo 1000mm czy nawet 750mm to znowu za duzo jak na CG5....

Jeśli myślisz o przyszłym foceniu to kup sobie minimum HEQ5 i najbardziej bardziewny teleskop na początek - który potem zmienisz na coś lepszego......

 

Nie da się pogodzić obserwacji i przyszłego focenia za cęnę 2000 PLN.... po prostu to jest niemożliwe..... wiem, bo 4 miesiące temu miałem ten sam problem co ty i do dziś się z tym bujam...... nie idź w moje ślady.....

 

Pozdrawiam

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się pogodzić obserwacji i przyszłego focenia za cęnę 2000 PLN.... po prostu to jest niemożliwe..... wiem, bo 4 miesiące temu miałem ten sam problem co ty i do dziś się z tym bujam...... nie idź w moje ślady.....

A jeśli na razie zakładam, że będę chciał tylko obserwować i.. np. robić szkice to co się lepiej opłaci? Czy te dodatkowe 5cm powierzchni lustra warte jest dopłaty 400zł kosztem napędu lub lepszego okularu na dobry początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyyy.... tak.... ustalmy zatem:

 

1. CG5 nie nadaje sie do focenia czegokolwiek ( być może nadaje po wielu przeróbkach )

2. Do obserwowania CG5 nadaje sie doskonale....

3. Do obserwowania każdy centymetr lustra jest na wage złota....

4. Jest warte pod warunkiem, że masz dobre okulary.... te które dostaniesz wraz z teleskopem są raczej marne.....

5. Łatwiej jest chyba zmienić okulary niż teleskop.....

 

Zatem Celestron C8N lepiej nadaje sie do obserwacji - najwyżej później niż przy C6 zmienisz okulary. Na CG5 możesz najwyżej powiesić aparat fotograficzny z normalnym obiektywem i tym próbować focić.....

 

Potem sprzedajesz komuś montaż i teleskop, kupujesz nowe wszystko w standardzie min EQ6 + 80ED i focisz.....okulary masz te same....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli na razie zakładam, że będę chciał tylko obserwować i.. np. robić szkice to co się lepiej opłaci? Czy te dodatkowe 5cm powierzchni lustra warte jest dopłaty 400zł kosztem napędu lub lepszego okularu na dobry początek?

Mam 15cm i jak czasem sobie poczytam co widac przez 20cm to tak sobie myślę ze warto dla samych DS-ow.

15 cm wystarczy na wszystkie eMki i jeszcze dodatkowo wiele NGC

Z tym ze zastrzegam ze jeszcze nie udało mi sie być pod niebem z dala od miejskich swiatel i wszystkie obserwacje prowadze w obszarze miasta i otoczony "ulicznicami" swiecącymi mi po sprzecie.

Swoja droga czy jakis matołek wpadnie na pomysł zeby lampy uliczne przestały być pod lekkim kątem - one mają oswietlac ulice a nie teren 200m dalej...

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz nowe wszystko w standardzie min EQ6 + 80ED i focisz..

 

Moim zdaniem wybór nieuzasadniony. Czy 80ED waży aż tyle zeby mu dawać EQ6 ??? (Wystarczyłby GP)Poza tym chyba era 80ED już się skończyła :) mała rodzielczość i światłosiła :rolleyes:

 

Jeżeli kupować EQ6 to wieszać na nim coś konkretnego, np Newtona 10" f/4 i jazda z astrofoto (z guiderem)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Do obserwowania każdy centymetr lustra jest na wage złota....

4. Jest warte pod warunkiem, że masz dobre okulary.... te które dostaniesz wraz z teleskopem są raczej marne.....

5. Łatwiej jest chyba zmienić okulary niż teleskop.....

Twój sposób rozumowania wydaje się być logiczny.. hm..po kilku miesiącach dozbieram na lepszy (= jeden a konkretny) okular ale mając C6 nie dozbierałbym na C8N:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony C8 to może taki hardcore jak na początek.. Ta tuba to troszkę przyciężka na CG5, a gdyby jeszcze doszła kamerka lub jakiś okularek.. Może z mniejszą tubą C6 dałoby się prezycyjniej prowadzić obserwacje (mówię o ewentualnym napędzie)? Jak to wygląda w praktyce? A może jest bez znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do montażu ( który jest w pewnym sensie kluczowy ).... to ja mam odpowiednik C8N + CG5 czyli EQ5 + 200/1000 ..... jest to zestaw który świetnie spisuje sie w obserwacjach wizualnych.... nic nie trzęsie, nie rzuca telepem itp.... EQ5/CG5 są idealnie dobrane swą nośnością do newtona 200/1000 do obserwacji ( do focenia oczywiście zupełnie są "nie dopasowane" ) - spokojnie na CG5 możesz wieszać C8N + okular + szukacz + koło filtrowe + pranie i jeszcze będzie troche zapasu....

Napędy spokojnie to pociągną....

 

Inna sprawa, że do obserwacji napędy nie są KONIECZNE.... a paralaktyk bez napędów = Dobson jeśli chodzi o swą funkcjonalność..... Osobiście często obserwuje bez włączonych napędów ( nie chce mi się ciągnąć kabli, zasilacza itp ) i spokojnie wszystko widać.....

WNIOSEK : napędy mają 100% sensu jeśli chcesz focić, do obserwacji przydają się jak chce się obserwować w kilka osób....( np chcesz pokazać tacie galaktykę ).....

 

Warto dodać na koniec, że motofokus to jest to..... nie wyobrażam sobie życia bez niego.... a swoje też kosztuje....

 

pomyśl jednak o dobsonie...... choć przez chwilkę.... tani jest...

 

taki 1000/200 na dobsonie + motofokus + jakiś okular zoom 9-22, laserpointer = jakies 2000PLN - to chyba niezły wybór do obserwacji....

na tym CG5 i tak nie pofocisz.... choć z drugiej strony ja mam super zabawe w walce z wiatrakami przy tuningowaniu swego EQ5, walce z kamerkami itp.... to jest fajne....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.