Skocz do zawartości

Wygodniejszy szukacz do Synty 8''


Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to, że zasadniczo opinie krytyczne na temat laserów przeważają. Dla mnie decydujący jest fakt, że toto jest awaryjne (zapewne ze względu na wilgoć) no i nie za bardzo nadaje się na wspólne obserwacje - a więc wolę nauczyć się starhoppingu, aby krócej gapić się w tradycyjny szukacz :Beer:

 

Wygląda na to, że zasadniczo opinie krytyczne na temat laserów przeważają. Dla mnie decydujący jest fakt, że toto jest awaryjne (zapewne ze względu na wilgoć) no i nie za bardzo nadaje się na wspólne obserwacje - a więc wolę nauczyć się starhoppingu, aby krócej gapić się w tradycyjny szukacz :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz wedle mnie powinien być z kątówką dającą obraz "ziemski" zgodny z orientacją i nomenklaturą map nieba i nie istotne czy jest "ciemny" skoro większości obiektów nie sposób w nim zobaczyć, a jedynie ich okolicę po charakterystycznym układzie gwiazd. Dlatego używam samoróbki z kątówką 45* i sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie Leszka , ja również używam kątówki , ale oprucz tego również normalnego szukacza.

 

Najprościej jest znaleźć szukaczem prostym , ale w zenicie można kątowym - dużo wygodniej .

 

A znacie jakieś sklepy wysyłkowe, które mają w ofercie szukacze z kątówką? Póki co, znalazłem taki tylko w ofercie fotoclassic'a:

 

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=536

 

Ciekawie wyglądają też podane wcześniej w tym wątku szukacze made by Orion:

 

http://www.telescope.com/shopping/product/...;iProductID=158

 

ale zamówienia na Polskę obsługuje Astrokrak, więc pewnie z 49 USD zrobiło by się 99 USD :ha:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wyglądają też podane wcześniej w tym wątku szukacze made by Orion:

 

http://www.telescope.com/shopping/product/...;iProductID=158

 

ale zamówienia na Polskę obsługuje Astrokrak, więc pewnie z 49 USD zrobiło by się 99 USD :ha:

 

Małe uściślenie aby trochę oddać honor Astrokrakowi - znalazłem na stronie Astrokraka cennik Oriona, na szukaczu 6x30 przebitka wynosi 60 zl (jeszcze znośnie), na 9x50 już niestety 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były jeszce w DO , ale ja wykupiłem wszystkie :D czyli ostatnie 2.

 

Jeden dałem Zbyszkowi , a drugi zostawiłem sobie.

 

Miałem z tego robić małe bino , ale odłożyłem temat na później.

 

 

Jeżeli chodzi o Szukacz Sky-Watcher 9x50 kątowy, śmiało polecam , mam właśnie takie 2, kątowy i prosty.

 

Oba mają przyzwoite wykonanie i dobrą optykę.

 

Może zapytaj na forum czy ktoś ma do sprzedania, można wtedy kupić za ok 100 zł.

 

pozdr Janusz :Beer:

 

Ps. oba maja diafragme w środku tuby, dzieki czemu gwiazdki sa punktowe, aberracja i inne wady zmniejszone.

 

Jeżeli obraz gwiazdek mniej punktowy ci nie przeszkadza można tą diafragmę wyciągnąć i wówczas szukacz będzie nieco widniejszy, osobiście wole z diafragmą , niecierpie widoku nieostrych gwiazd z ogonkiem :Boink:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie uwazam , ze szukacz z katowka to jedno wielkie nieporozumienie . Mialem przez jakis czas takie ustrojstwo i namierzenie tym cokolwiek przypomina gre w lotto . Nie bez powodu wszystkie teleskopy sprzedawane sa z klasycznym szukaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie uwazam , ze szukacz z katowka to jedno wielkie nieporozumienie . Mialem przez jakis czas takie ustrojstwo i namierzenie tym cokolwiek przypomina gre w lotto . Nie bez powodu wszystkie teleskopy sprzedawane sa z klasycznym szukaczem

 

 

 

No jak to, przecież obraz jest wtedy identyczny z mapką - już prościej nie można!

 

Kiedyś czytałem dość irytującą dyskusję "starych wyjadaczy", którzy sprzeciwiając się nowym użytkownikom optowali za klasycznym szukaczem - "bo tak zawsze było i tak ma być". A każdy kto używa szukacza correct image jest głupi lamer bez wyobraźni i powinien oddać teleskop z powrotem do sklepu. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam taki przykład:

 

Ostatnio zacząłem pierwsze kroki z kamerką, wyszukuję sobie raz dwa obiekt (planetkę) zwykłym szukaczem-nawet w zenicie, następnie wyjmuję zwykły i wkładam kątowy, oczywiscie mam podłączony napęd w jednej osi i w miarę dobrze ustawiony mont na polarną , ewentualne korekty nawet jeśli obiekt zniknie mi z pola widzenia w laptopie , to jedno spojrzenie w szukacz kątowy (na wprost nie musze się wyginać) i juz wiem jaką mam korektę wykonać-proste jak trzaskanie drzwiami i wygodne jak materace Selene (to nie była reklama , takowego materaca nie posiadam ale może :rolleyes: ).

 

Kończąc, ten skromny wywód , kątowy nie jest taki zły jak go malują , sam się kiedyś dziwiłem ale się przekonałem do jego wygody, a może by tak jeszcze trzeci zainstalowac jakiś Star Pointer :D , no dobra żartowałem :ha: .

 

Star Pointer nie jest taki zły, znaleźć nim jest łatwo , jasne obiekty , ale z DS to chyba trudniej, no chyba że się posługuje okularem w wyciągu o dłuższej ogniskowej rzędu 40mm i dobrze zna się niebo i potrafi posługiwać mapkami przy słabych gwiazdkach :Salut: .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.