Skocz do zawartości

Pytanie o teleskop


LukaszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Powoli mysle nad nowym sprzetem i mam kilka watpliwosci. Chodzi o Celestrona C11. I pytania: czy montaz CG-5 utrzyma tube (wylacznie obserwacje)? Jak duze trzeba miec doswiadczenie w astro, aby moc prowadzic swobodne obserwacje teleskopem o ogniskowej 2.8m?

Z gory dzieki za podpowiedzi :Beer:

 

Pozdrawiam Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam!

Powoli mysle nad nowym sprzetem i mam kilka watpliwosci. Chodzi o Celestrona C11. I pytania: czy montaz CG-5 utrzyma tube (wylacznie obserwacje)? Jak duze trzeba miec doswiadczenie w astro, aby moc prowadzic swobodne obserwacje teleskopem o ogniskowej 2.8m?

Z gory dzieki za podpowiedzi :Beer:

 

Pozdrawiam Lukasz

 

Zauważyłem ten post dopiero przy okazji odpowiedzi "hanysiaka". Ale nie dziw się, że wcześniej nie otrzymałeś odpowiedzi, gdyż na tak postawione pytania naprawdę trudno je udzielić.

 

Co rozumiesz przez swobodne obserwacje? Czy chodzi o wszystkie rodzaje obserwacji? Czy tylko planet?

Czy trzeba mieć duże doświadczenie? Ja bym to określił nie jako doświadczenie, a przyzwyczajenie do obsługi danego instrumentu.

 

Oczywiście montaż CG5 utrzyma tubę. Pozostaje kwestia komfortu obserwacji. I z tym może być problem. Tuba choć ciężka jest w miarę zwarta w stosunku do Newtonów. Tak więc przy delikatnym obchodzeniu się i braku podmuchów wiatru da się coś poobserwować. Ale słowo "da" na pewno nie oznacza "komfortowo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie wybito z głowy EQ5 nawet pod mniejszego SC do wizuala

 

głowica pod SC 8"

 

pozdr

 

 

Nie bardzo rozumiem.Ja uzywam Maka 7" ktorego tuba wazy 7kg + szukacz ,katowka/kamerka,okular/tulejka dystansowa roznej dlugosci,przy roznych powiekszeniach i montaz EQ5 wystarcza mi do wizuala i focenia planet.Oczywiscie sa luzy "przod-tyl",ale to jak sie rusza z prowadzeniem,kiedy silnik juz ciagnie i obraz planety wycentruje na ekranie,to dalej mnie luzy nie obchodza.Mniej obawiam sie tego czy EQ5 podola z C11,a bardziej czy EQ5 nie przewroci sie pod C11.No ale to okaze sie w praniu...brrrrrr :rolleyes:

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to w takim razie dzięki i za Twój cenny głos w tamtej dyskusji. Ja nie miałem żadnej styczności z EQ5 i po prostu nie mam pojęcia czy da radę czy nie da (w przypadku mojego teleskopu) i dlatego w tej chwili zdecydowany jestem na inne rozwiązanie (stricte wizualne), aczkolwiek bardzo podobne do obecnie przeze mnie stosowanego :)

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ użytkuje CG5 i poprzedni wątek jakoś mi umknął dodam coś od siebie. Montaż wymaga wyregulowania pod konkretne obciążenie, czyli najlepiej dokończyć regulacje aby pozbyć się luzów już po zamontowaniu teleskopu (chodzi o zmniejszenie lub zwiększenie docisku ślimaka). Ostatnio taką operację przeprowadzałem i obserwuje jej dobre skutki.

Silnik pod CG5 niestety wykazuje pewne luzy, których nie za bardzo jestem w stanie się pozbyć z uwagi na zębatki w przekładni w środku mechanizmu silnika. Ktoś kto rozbierał te silniczki na pewno zauważył, że pierwsza zębatka dociskowa do zębatki silnika jest plastikowa :ha:

 

Poza tym montaż ten pod wizuala jest w miarę przyzwoity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to w takim razie dzięki i za Twój cenny głos w tamtej dyskusji. Ja nie miałem żadnej styczności z EQ5 i po prostu nie mam pojęcia czy da radę czy nie da (w przypadku mojego teleskopu) i dlatego w tej chwili zdecydowany jestem na inne rozwiązanie (stricte wizualne), aczkolwiek bardzo podobne do obecnie przeze mnie stosowanego :)

 

pozdr

Raf

 

Masz na mysli te dyskusje : "głowica pod SC 8" Czy mi sie wydaje czy masz zal,ze nie zabralem glosu?

Wyobraz sobie ile opinii pojawi sie na temat zamowionego przeze mnie teleskopu C11,juz po finalizacji zakupu.Tak to najczesciej jest,ze jak nie sprobujesz to sie nie dowiesz,ale ja zdaje sobie z tego sprawe.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na mysli te dyskusje : "głowica pod SC 8" Czy mi sie wydaje czy masz zal,ze nie zabralem glosu?

Wyobraz sobie ile opinii pojawi sie na temat zamowionego przeze mnie teleskopu C11,juz po finalizacji zakupu.Tak to najczesciej jest,ze jak nie sprobujesz to sie nie dowiesz,ale ja zdaje sobie z tego sprawe.

 

Pozdr.

 

ależ oczywiście że nie mam do Ciebie żalu :Beer: (chyba trochę niezręcznie tamto zdanie skonstruowałem)

 

Po prostu sumując wypowiedzi z tamtego wątku i Twoją oraz kolegi rkamin z tego wątku nabrałem przekonania (nieomal na 100%) że nie powinienem na moje potrzeby kupować EQ5 (edycja chińska) - wolę Alt Az ;)

 

pozdrawiam

Raf

 

PS. sprostowanie sprostowania ;) żeby nie było żadnej wątpliwości, zdanie "no to w takim razie dzięki i za Twój cenny głos w (do) tamtej dyskusji" należy rozumieć dosłownie, nie ma tam sarkazmu :D

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.