Skocz do zawartości

Kalkulator elementów orbity komet


Dawid K

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję kalkulatora, do którego 'wrzucę' współrzędne a w wyniku otrzymam elementy orbity. Szukałem w internecie i nic nie znalazłem... Najlepiej gdyby to był skrypt. Sprawa jest pilna - jeżeli ktoś ma na takowy namiary bardzo proszę o link. Z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj, mój english kuleje, kuleje dość mocno..

 

http://www.projectpluto.com/find_orb.htm#gauss

 

Jeżeli się nie mylę, to jest to czego potrzebuję. Ściągnąłem go, ale gdy używam opcji Gauss to wyskakuje mi okienko 'Method of Gauss failed'. Prawda jest taka, że zależy mi na czasie i studiowanie caaaałej instrukcji jest bez sensu. Najbardziej zależy mi na skrypcie... coś a la ten strona, którą podesłał Dobsonme (dzięki :)). On liczy efemerydy, a nie orbitę.. przynajmniej tak mi się wydaję.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Dawid K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj, mój english kuleje, kuleje dość mocno..

 

http://www.projectpluto.com/find_orb.htm#gauss

 

Jeżeli się nie mylę, to jest to czego potrzebuję. Ściągnąłem go, ale gdy używam opcji Gauss to wyskakuje mi okienko 'Method of Gauss failed'. Prawda jest taka, że zależy mi na czasie i studiowanie caaaałej instrukcji jest bez sensu. Najbardziej zależy mi na skrypcie... coś a la ten strona, którą podesłał Dobsonme (dzięki :)). On liczy efemerydy, a nie orbitę.. przynajmniej tak mi się wydaję.

 

Pozdrawiam

 

Dawidzie, FIND ORB liczy własnie orbitę. Jeśli chcesz wyliczyć orbitę jakiegoś obiektu, musisz dokładnie zapisać współrzędne obiektu na niebie dla Epoki 2000.0 swoje dokładne miejsce obserwacji (i dodać je do bazy Obserwatorium programu find_orb) oraz dokładny czas. Możesz też zanotować jasność obiektu.

 

Mając te podstawowe dane możesz już pokusić się o obliczenie orbity powyższym programem.

Metoda Gauss to jedna z wielu. Są też inne jak Vaisala. Najlepiej spróbuj Auto-solve.

 

========

Skryptu na obliczenie orbity nie ma. To nie jest takieproste jakby się wydawało.

Możesz skorzystać też z linku który podał dobsonme, http://www.cfa.harvard.edu/iau/MPEph/NewObjEphems.html

 

----

PS. a tak wogóle to zdradź o co tak naprawdę się rozchodzi i dlaczego tak pilnie tego poszukujesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzić tajemnicę mogę. :szczerbaty: .. piszę referat na konkurs, opracowanie moich obserwacji komety 73P. I 'ładnym' podsumowaniem właśnie byłoby obliczenie elementów orbity, z danych wynikających z moich obserwacji. Liczenie na kartce papieru odpada, to jeszcze nie mój poziom.. poza tym, kto w dobie wszystko liczących programów brałby się za takie żmudne rachunki :szczerbaty:

 

Limax, mam trzy różne obserwacje (około dwa tygodnie różnicy pomiędzy skrajnymi) i dokładne daty, współrzędne miejsca obserwacji też. Jak teraz za pomocą FIND_ORB otrzymać elementy orbity :rolleyes: ? Nie za bardzo wiem jak z niego skorzystać.

 

Pozdrawiam

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzić tajemnicę mogę. :szczerbaty: .. piszę referat na konkurs, opracowanie moich obserwacji komety 73P. I 'ładnym' podsumowaniem właśnie byłoby obliczenie elementów orbity, z danych wynikających z moich obserwacji. Liczenie na kartce papieru odpada, to jeszcze nie mój poziom.. poza tym, kto w dobie wszystko liczących programów brałby się za takie żmudne rachunki :szczerbaty:

 

Limax, mam trzy różne obserwacje (około dwa tygodnie różnicy pomiędzy skrajnymi) i dokładne daty, współrzędne miejsca obserwacji też. Jak teraz za pomocą FIND_ORB otrzymać elementy orbity :rolleyes: ? Nie za bardzo wiem jak z niego skorzystać.

 

Pozdrawiam

Dawid

może podaj dane na forum, można będzie się nimi pobawić i zobaczyć co z tego wyjdzie

np porównując je na różnych programach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... mam trzy różne obserwacje (około dwa tygodnie różnicy pomiędzy skrajnymi) i dokładne daty, współrzędne miejsca obserwacji też. Jak teraz za pomocą FIND_ORB otrzymać elementy orbity :rolleyes: ? Nie za bardzo wiem jak z niego skorzystać.

 

W głównym katalogu FIND_Orbit jest plik stations.txt do niego musisz dodać swoje współrzedne geograficzne w dośćdziwnej formie oprócz Długości geograficznej podany jest jakiś tam cos i sin.

 

Jesli podasz mi swoje współrzędne oraz wysokość nad poziomem morza ja te cos i sin Tobie wyliczę, mam taką możliwość.

 

Więc dodajesz już swoje dane w tym pliku txt jako nowe obserwatorium, weźmy np. B99

 

Potem już musisz przygotować odpowiedni plik do FIND_ORB w formie

 

	CK06S030  C2006 08 29.30800 00 15 58.27 +10 35 02.0		  19.3 T	  703
CK06S030  C2006 08 29.31987 00 15 58.16 +10 34 58.8		  19.6 T	  703
CK06S030  C2006 08 29.32582 00 15 58.06 +10 34 58.4		  19.2 T	  703
CK06S030  C2006 09 17.32019 00 09 51.84 +10 04 41.3					  703
CK06S030  C2006 09 17.33228 00 09 51.58 +10 04 41.1					  703
CK06S030  C2006 09 17.34442 00 09 51.30 +10 04 39.3					  703

 

najpierw nazwa obiektu potem data obserwacji rok miesiąc dzień z ułamkiem, RA, Dec, jasność i obserwatorium więc B99 ;)

 

Mając już ten pliczek uruchamiasz program i otwierasz plik. Potem intuicyjnie klikaj Auto-solve lub Herget step

Podczas tych zabiegów staraj się by RMS error był jak najmniejszy. Zwracaj też uwagę na wartość P oraz e

P nie może być jakieś kosmicznie małe rzedu kilku dni czy godzin, tak samo e by nie było powyżej 1.1

 

To narazie tyle, reszte sam wyczisz :szczerbaty:

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.