Skocz do zawartości

Wentylacja w Newtonie


PawelS

Rekomendowane odpowiedzi

Pod adresem http://skyandtelescope.com/printable/howto...article_139.asp

jest dosc ciekawy artykul dotyczacy seeingu, ale to co mnie zainteresowalo to fragment dotyczacy montowania wentylatorow w newtonach i wniosek:

 

"For decades, the conventional wisdom in the amateur world was that reflectors cannot be as optically excellent as refractors. Many books say an 8-inch reflector equals a 5-inch refractor, at least for image sharpness. The discovery of the wonders of fans in reflectors has gone a long way to ending this disparity! "

 

Mimo to wlasciwie nie widzialem wentylatorow w newtonach czy to fabrycznych czy amatorskich...

 

Po przeczytaniu tego artykulu mam ochote ulepszyc moj MT-800, ale wczesniej chcialbym zasiegnac Waszej opinii na ten temat. Czy faktycznie wmontowanie wentylatora w tube tak bardzo polepsza obraz czy jest to przereklamowany wynalazek (w tym artykule)?

 

Czy w dobrze wystudzonym newtonie cokolwiek to pomaga ?

 

(przepraszam, jesli temat kiedys byl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrze wystudzonym teleskopie, już tylko zapobiega zaroszeniu optyki ale w nie wystudzonym usywa turbulencję termiczną lustra jak ręką odjął w ciągu sekundy od załączenia wentylatorka i pozwala od razu rozpocząć obserwację, poczytaj recenzję teleskopu z takim systemem pod :

 

http://www.astroamator.pl/artykul.php?idek=58&rodzaj=2

 

oraz tu dużo więcej o tym aktywnym chłodzeniu lustra w praktyce 8)

 

http://www.astroamator.pl/artykul.php?idek=34&rodzaj=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie temat nie jest nowy. Aktywne Systemy Chlodzenie sa w zasadzie od dawna i widuje sie je szczegolnie w duzych newtona, gdzie czas studzenia jest naprawde dlugi. Z drugiej strony dziwie sie, ze ludzie w wiekszosci nie posiadaja takich rozwiazan np w 8" newtonach. Ja jezeli bede takiego newtona posiadal, na pewno aktywny system chlodzenia na nim sie znajdzie. Tu nawet nie chodzi o czas studzenia, dzieki temu systemowi obserwacje mozna zaczac praktycznie od rozstawienia teleskopu. Dobry system wentylacji (aktywny) zabiera cieple masy powietrza z powierzchni lustra (oraz tubusa) dajac juz na starcie dobry obraz.

 

Mialem okazje kiedys robic taki test ze 150 newtonem. Wystawilismy go z cieplego pokoju na balkon (zima). Patrzymy w okular - tragedia (Jowisz). Pstryk przycisk od wentylacji i obraz robi sie stabilny! :shock: Wylaczamy - znowu kupa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylowanie lustra na pewno przyspiesza proces wyrównywania temeperatur lustra i powietrza w tubusie z temperaturą otoczenia. Idealnie zrównoważone temperatury dają optymalne warunki obserwcji.

Lustra 8" czy 10" studzą się bardzo długo - kilka godzin (do 4-ch). z tego tez powodu wiele osób prowadzi obserwacje bez dobrze wystudzonego lustra. Tak więc dla samego procesu studzenia wentylatory pewnie się by przydały.

 

Gdy lustro jest już wystudzone, to chyba nie ma żadnego znaczenia.

 

Widziałem wentylatory, takie od studzenia procesorów komputerowych montowane w Newtonach. Inicjatywa własna użytkownika. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prawda - ze duze lustro (>10") bedzie sie w zimie studzic kilka godzin. Ale glowna zaleta ACS jest to, ze mozna obserwowac bez "wychladzania" sprzetu. Efekty plywania i rozmycia powoduja cieple warstwy powietrza nad lustrem, a konkretnie miejsce mieszania sie ciepla i zimna. Wiem, ze nurkujesz, wiec powinienes znac takie okreslenia jak "termocline". Ja nurkujac w wodach tropikalnych bardzo czesto spotykam sie z takim zjawiskiem, kiedy chlodniejsze masy wody wplyna w cieple. Efetk jest taki, ze nic juz nie daje sie przez ta granice ostro zobaczyc. Wszystko sie rozplywa. Dokladnie ten sam efekt obserwujemy w powietrzu, tuz nad cieplym lustrem. Kiedy wentylator wywiewa te "granice" ciepla/zimna - efekt zanika. Samo lutro moze byc cieplejsze - to nie jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Gdy lustro jest już wystudzone, to chyba nie ma żadnego znaczenia.

Widziałem wentylatory, takie od studzenia procesorów komputerowych montowane w Newtonach. Inicjatywa własna użytkownika. :)

 

Ma znaczenie bo z wentylatorkiem to nie tylko mucha ale i rosa nie siada :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz - to pytanie do ciebie - dlaczego nie montujesz ACS w swoich telepach? Ile taki wentylatorek kosztuje? 30 zl? Musisz dawac dobry przyklad. Bo to, ze ludzie potem sami nie montuje, to mnie akurat nie dziwi - sam jestem na tyle leniwy, ze wole studzic godz. czy 2 teleskop, niz raz godzine nad nim popracowac i taki system zainstalowac.

 

Teraz robi sie tak, ze instaluje sie 2 wiatraki - jeden pod spodem lustra (od tylu), a drugi z boku tubusa, tuz nad lustrem. Efekt natychmiastowy.

Tylko jak wyciac te dziurki? Jak lykne te Synte 200/1200 to zrobimy jej taki tuning. Z tylu nie ma problemu, bo jest "gole" lustro - mozna ladnie zainstalowac taki wentylator - gorzej z boku :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy techniczen to już mój problem i tak na prawdę to nie problem ale klienci mają wielkie opory przez "zdziurowaniem" tubusa i to jeszcze na wysokości lustra głównego, obecnie w 2 telepach na zamówienie montujemy ASCT dla wymagających i odważnych klientów 8)

Cały system to wentylatorki, akumaulator, ładowarka, wyłacznik z potencjometrem i mocno zdziurowany tubus :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coolerki bierze się z topowej lini produkcyjnej z dobrze wyważonym wirnikiem, takie na łożyskach tocznych są ciche i nie powodują widocznych wibracji, cena wprawdzie rośnie ale za komfort pracy się zawsze płaci 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz_P. napisal:

obecnie w 2 telepach na zamówienie montujemy ASCT dla wymagających i odważnych klientów

 

moze to i prawda ale ja wole tez praktycznie od razu ogladac niebo a nie czekac az sie lustro wystudzi wiec dlatego sobie to zamowilem no i sklonila mnie do tego tez opinia uzytkownikow takiego rozwiazania. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja chciałbym zrobić w swoim Newtonie taki trochę inny ASCT.

Mam w oprawie lustra, 8-mio cm otwór wentylacyjny i chciałbym tam zamocować wentylator. Zależy Mi tylko na b. szybkim schłodzeniu telepa, więc pełny ASCT z boku tubusa nie wchodzi w grę, bo nie chcę dziurawić tuby.

 

Powiedzcie czy to ma sens ?

Powinno mieć ! Wentylator z tyłu wypcha ciepłe powietrze z rury, no i lustro ze 2-3 razy szybciej się schłodzi.

 

A czy istnieją jakieś niskonapięciowe wentylatorki ? Takie do 6V, żeby można zasilać z baterii lub małych akumulatorków klasy R6 AA.

No i jakiej mocy potrzeba wentylator do lustra 17 cm.

 

Proszę odpowiedzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym zrobić w swoim Newtonie taki trochę inny ASCT.

Mam w oprawie lustra, 8-mio cm otwór wentylacyjny i chciałbym tam zamocować wentylator. Zależy Mi tylko na b. szybkim schłodzeniu telepa, więc pełny ASCT z boku tubusa nie wchodzi w grę, bo nie chcę dziurawić tuby.

 

Powiedzcie czy to ma sens ?

Powinno mieć ! Wentylator z tyłu wypcha ciepłe powietrze z rury, no i lustro ze 2-3 razy szybciej się schłodzi.

 

A czy istnieją jakieś niskonapięciowe wentylatorki ? Takie do 6V, żeby można zasilać z baterii lub małych akumulatorków klasy R6 AA.

No i jakiej mocy potrzeba wentylator do lustra 17 cm.

 

Proszę odpowiedzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coolerki bierze się z topowej lini produkcyjnej z dobrze wyważonym wirnikiem, takie na łożyskach tocznych są ciche i nie powodują widocznych wibracji, cena wprawdzie rośnie ale za komfort pracy się zawsze płaci  8)

 

Pytanie brzmi, jakiej marki wentylatory stosujesz, gdzie je stosujesz, montujac pod lustrem czy w bokach tubusa? Pompujesz czy tez odsysasz na zewnatrz powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO WSZYSTKICH, KTÓRZY LUBIĄ PODRÓŻE PO NIEBIE O G.19:00 NA TVP2 - FILM "GWIEZDNE WROTA" - POLECAM

 

BERNI zadam Ci magiczne pytanie, skladajace sie z kilku czlonow, ile masz lat, czy rozumiesz fakt ze fantastyka to cos zupelnie roznego od astroniomii, czy wiesz ze niektorzy z astro-amatorow lubia fantastyle a inni nie, ja ja lubie ale to nie powod abys sial terror "gwiezdno wrotowy" tylko dlatego ze chcesz na siebie zwrocic uwage, bo jestes tu pierwszy raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.