Skocz do zawartości

Wczorajsze obserwacje - czyli nie wierzcie w ICM


Dari

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, nie wierzcie!!! <_<

 

Wczoraj po sprawdzeniu sytuacji pogodowej, stwierdziłem że zostaję w domu. I to był błąd!!!

Dwie godzimy później w biegu rozkładałem żurawia na balkonie.

 

Warunki koszmarne - budynki, ogromne drzewo przed oczami, słynna sodowa łuna nad Wrocławiem, sąsiedzi nie używający zasłon ( jak w Holandii, "trendy") i lampa uliczna 3m od balkonu.

Więc wybudowałem "mur obserwacyjny" - domowy parawan i koc.

 

I wtedy się zaczęło;

 

Panna, Spica, niestety Sombrero odjechało za komin zanim się zebrałem

Ale zaraz zza innego komina w całym majestacie wyjechał Jowisz z obstawą

Potam poleciałem po M w Wężowniku, zaliczyłem wszystkie ( M5, M10, M12)

Następnie zza ogromnego drzewa wypełzł Skorpion - byłem już zaczajony <_<

Ładny jest Gad - o przepraszam Owad!!!

Poszedł Anteres.

Z powodu zaświecenia pomarzyć tylko mogłem o M4 i M 80 - do następnego razu!!!

 

W celu dokumentacji wykonałem zdjęcie Jowisza za pomocą ........telefonu Sony Ericson 510i :Boink: i Kronosa

Jako że ponoć w sieci nic nie ginie - zamieszczam je aby po wieczne czasy świadczyło o mojej zmarnowanej okazji

 

I Pięknie nad naszymi głowami....

 

pozdrawiam

 

Dari

P.S. Nie ma piękniejszego widoku niż żuraw drzemiący rano na balkonie, po nocnych lotach. Co mi tam - dzisiaj zabiorę go w pole, zapolujemy na Mercurego -ponoć się pojawił !!!

Jowisz_17.05.2007.jpg

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Darku z udanych obserwacji i chęci podzielenia sie z nami.

Nawet we Wrocu można coś wypatrzyć.

 

W zeszłym roku widziałem z balkonu jeszcze Shaulę w Skorpionie. Teraz już się nie uda. Przez zimę urósł mi blok. Robi się ciasno, taki koszt rozwoju miasta...

 

Ja na razie unplugged

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto być przygotowanym na każdą ewentualność, prognozy ICM-u potrafią zmieniać się z godziny na godzinę.

Ja zawsze mam wychłodzony i spakowany sprzęt na balkonie, i kiedy widzę że zaczyna robić się dobrze na niebie, to biegiem na pole. Tak również było wczoraj, spędziłem całkiem miłą nockę, prawie do samego wschodu( akurat teraz nie jest to trudne ;) ) Pofociłem trochę Jowisza, niestety jego czas jeszcze nie nastał a raczej dawno minął :(

 

Jowe1.jpg

 

Pobuszowałem w Skorpionie i Strzelcu. łupem padły: M4 M62 M19 M8 M28 M22 oraz M53 w Warkoczu Bereniki. Miejsce z którego obserwuję nie za bardzo nadaję się na Strzelca, skutecznie jest przysłaniany przez ścianę lasu który rośnie nieopodal. Żałuję że nie wziąłem z sobą lornetki, przepięknie widoczna droga mleczna aż prosiła się o szersze pole. Obserwacje zakończyłem spływającym wodą meniskiem :D Było zimno, mokro i krótko. Ale i tak jestem zadowolony że wykorzystałem tą noc. Teraz na niebie totalne zachmurzenie a ICM pokazuje idealnie czyste niebo ;)

 

A tak było jasno o godz. 3:30 :)

20310844pg5.jpg

 

Jowisz i Antares

56852935mi9.jpg

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też się ten ICM zmienia jak cholera. 2 dni temu na wczoraj zapowiadało się bezchmurne niebo, a było cały czas pochmurnie. I wczoraj też ICM sie zmienił i miały być same chmury wczoraj i dzisiaj. Dzisiaj już ICm również się zmienił i zapowiada się rozpogodzenie na całą noc. Zobaczymy. EMki w Strzelcu, Skorpionie i Wężowniku czekają .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiezrzyć - nie wierzyć, to nie tak.

To model komputerowy. Dobrze więc samemu "doprognozowywać" sobie pogodę bazując na nich, na zdjęciach satelitarnych czy mapach, kolega wspomniał wcześniej o NOAO, ja dorzucę http://ows.public.sembach.af.mil/index.cfm?section=SFCProg

- oni mają ciut trafniejsza pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było poznać chociaż podstawy meteorologii, wraz z ICM i aktualnym zdjęciami satelitarnymi może to pozwolić na bardzo trafne prognozowanie pogody na najbliższą nockę obserwacyjną, co w naszych warunkach na pewno się przydaje. Mamy mało pogodnych nocy i szkoda by było przegapić jedną z nich, bo akurat ICM pokazał, że będą chmury a jednak w nocy się rozpogodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiacie sie.

Nasi doswiadczeni meteorolodzy nie potrafia takich cudow robic jak angielskie komputery.

Dla danego obszaru Polski nic lepszego pewno przez najlepsze lata nie bedzie.

A niestety taka pora roku, ze ciezko za frontami nadazyc.

 

Ja tam ide w zaparte, ze bez ICM nie ma obserwacji :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.