Skocz do zawartości

Astrofoto 17-18.05.07


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Pogoda ostanio dopisała w Krakowie i udalo mi się ustrzelić kilka obiektów w ciagu tych dwóch dni.

 

17.05.2007

Kometa C/2007 E2 Lovejoy przelatywała obok galaktyki NGC 6015 o jasności 11,7mag i rozmiarach 5,4'x2,1'. Poniżej pamiątka tego zjawiska, tj skladak 7x300s. Według efemeryd kometa miała jasność 10,4 mag.

 

f2b5f670264ac075.jpg

 

18.05.2007

W tym dniu przyznaję pogoda była pierwszorzędna. Stała temperatura utrzymywala się przez całą noc, co umożliwiało focenie bez refocusowania! Co więcej zaskoczył mnie całkiem przyzwoity seeing, dlatego zdecydowałem się sfocić dwie klasyczne eMki, oczywiście B&W :D

 

M64 - 9x600s.

7f09e6166187a09e.jpg

 

M51 - 8x600s

374831408168243d.jpg

 

Wszystkie fotki były robione stałym zestawem Newton C8N, EM200, ST2000XM.

 

Poza tymi obiektami wykonałem jeszcze kilka innych fotek, polując z wiekszym lub mniejszym sukcesem na słabe komety lub planetoidy( tym razem raczej mniejszym :szczerbaty: ). Postaram sie później co napisać i pokazać.

 

 

PS. Astrofoto z ccd bardzo wciąga i mam ostatnio poblemy, żeby się porządnie wyspać. Potencjalni nabywcy kamer - uważajcie !!!! :D

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcia! Najbardziej podoba mi się M64. Gratuluję.

Dobrze rozumiem? Miałeś dobre warunki z wczoraj na dziś?

U mnie cały materiał poszedł do kosza.

Pozdrawiam

Tiamat

 

Dzięki Michał! Do jakości Twoich fotek mi daleko, ale i sprzęt nie ten :D

Bardzo ciekawy jest ten efekt pogody. Ja fociłem 20km na pn. od Krakowa i warunki były bardzo dobre. Ty pewnie ok 10 km od Krakowa na wschód miałeś kiepski seeing, a ekipa Kudłaczowa 50 km na pd od Kraka słyszalem, że nie miała w ogóle pogody lub czasam "dziurawe niebo".

 

Astrofoto, to rzeczywiście loteria :szczerbaty: !

 

PS. Przez dłuższy czas odhyłki od osi w autoguiderze wynosiły tylko 0,1-0,2 piksela ( u mnie 1piksel=1,41arcsec) !!! To chyba też świadczy o dobrym seeingu!

 

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Michał! Do jakości Twoich fotek mi daleko, ale i sprzęt nie ten :D

Bardzo ciekawy jest ten efekt pogody. Ja fociłem 20km na pn. od Krakowa i warunki były bardzo dobre. Ty pewnie ok 10 km od Krakowa na wschód miałeś kiepski seeing, a ekipa Kudłaczowa 50 km na pd od Kraka słyszalem, że nie miała w ogóle pogody lub czasam "dziurawe niebo".

 

Astrofoto, to rzeczywiście loteria :szczerbaty: !

Pozdr

Paweł

Nie gadaj z tą jakością! :Boink:

Fakt, że seeing nawet przy mojej niezbyt dużej ogniskowej był poprostu beznadziejny. Chyba nigdy świadomie nie miałem z czymś takim doczynienia. Dramat.

 

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas,

 

W nocy z 17/18.05 też miałem te problemy. Poniżej fotka komety 96P/Machholz, która według efemeryd miała ok.12,9 mag. Ze względu na zaparowane lustra kometa na zdjęciu nie prezentuje się specjalnie okazale. Trzeba jednak przyznać, że ma dość duży ruch własny!

 

3x300s.

3b887d903f732c72.jpg

 

Poza Machholzem próbowałem tej nocy sfocić również:

- C/2005 S4 (McNaught) - ok16,5 mag. Tymczasem mam problem, aby ją odnaleźć w blinkowaniu 3 fotek po 300s. Być może jest zwarta i ma maly ruch i dlatego wyglada jak słaba gwiazdka. Muszę się jej lepiej poprzyglądnąć !

- C/2004 B1 (Linear) - tej na pewno nie mam na fotce. Byc może dlatego, że była za słaba - ok. 17,8 mag;

 

Wczoraj tez próbowałem sfocić kometę 87P/Bus (to dla Michała Kusiaka) - ok. 17mag, ale niestety jej również nie złapałem. Podejrzewam, że jest dużo słabsza niż efemeryda! Zamiast komety złapalem za to jakieś planatoidy (11514) Tsunenaga (17,5 mag) i 1998 FT54 (18,5 mag). Zawsze coś :D Ta ostatnia z planetoid była na granicy detekcji. Widac z tego, że sprzetem 20cm i tym ccd można zejśc do ok. 18,5 mag dla planetoid, a dla komet według mnie 16,5-17 mag to max. To pewnie też zależy od rozmiarów katowych komety na niebie i DC.

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.