Skocz do zawartości

Dzienne zakrycie Regulusa przez Księżyc - 23 maja 2007


Wiesiek S.

Rekomendowane odpowiedzi

Zakrycie Regulusa udane, gwiazda bardzo dobrze widoczna (15.20.21.0 UT) pomimo porywów wiatru, które wprawiały teleskop w niebezpieczne drgania. Niebo delikatnie pokryte cirrusami, na północy i zachodzie gęsta ławica altostratus, wschód - cirrus.

Wiesiek

Edytowane przez Wiesiek S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakrycia nie widziałem - mam za słaby sprzęt.

 

Hmmm... powinienes widziec 60/700, ale spierac sie nie bede :).

 

W Bydgoszczy Regulus bardzo slicznie widoczny do czasu gdy..., minute przed zakryciem pojawila sie piekna wielka chmurwa :huh:

Teraz tylko czekam na odkrycie...

 

--------------

edit

 

Peikne odkrycie :D zeby wiecej takich bylo ;)

 

R: 16:06:54 51 UT

 

Pozdro

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódź zaliczyła zakrycie i odkrycie!

 

Ja robiłem razem z Pawłem to zjawisko, ale kamerą z NRD-owskim Meniskasem nie dało się szybko wycelować w Regulusa, a przede wszystkim zogniskować na czas obrazu z kamery. Ponadto nie ustawił się inserter, toteż po wahaniach w końcu zdecydowałem się na wizuala. Zakrycie było widać bez problemu. Przy odkryciu gwiazda też widoczna jako biała iskierka na błękicie, bardzo wyraźnie i ostro (różnica barwy korzystna!). Problem w tym, że należy wzrok skupić idealnie na kącie wyjścia, a to mi się nie udało, patrzyłem nieco obok. Toteż Regulusa zobaczyłem dopiero kilka sekund po zjawisku. Ale to był widok !

Jawny dowód na to, że gwiazdy widać też w dzień !

Wniosek na przyszłość : można obserwować jasne gwiazdy także w dzień, ale trzeba starannie przygotować ogniskowanie czy to okularu, czy, tym bardziej, kamery, sporo przedtem, aby nie wykonywać gorączkowych ruchów na krótko przed zjawiskiem.

W r.1999, 10 lipca widziałem w podobnych warunkach zakrycie Aldebarana, bez najmniejszch kłopotów i w pełni dnia. Podobnych zjawisk trochę niebawem będzie. : 17 lipca powtórka z rozrywki - Regulus (ale tylko 35 stopni od Słońca), 25 lipca tau Scorpii (2.8 mag.).

Wenus 18 czerwca takich problemów nie przysporzy, mogą jednak być kłopoty z uchwyceniem na zdjęciach i nagraniach sierpa Księżyca, bo będzie bliżej Słońca. Ostatecznie Wenus pożre się "sama", też ciekawie.

Edytowane przez Aquamarin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycia Regulusa nie widziałem, bo chmury przyszły.

Odkrycie zarejestrowałem na video (fuksiarska przerwa w chmurach): R 16:06 56.24 UT

Przez MTO-11CA wizualnie Regulus doskonale widoczny.

W zeszłym roku podchodziłem tym samym sprzętem, wizualnie, do także dziennego

zakrycia Alcyone, mimo, że słabsza znacznie, to i tak była wystarczająco widoczna.

Niestety wtedy też przyszły chmury 15 sekund przed zjawiskiem :) i nic z tego nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyłem i zakrycie i odkrycie !

zakrycie przy pow. 37x, (15h 12m UT) bo ciężko było mi uchwycić gwiazdę z większym powiększeniem - widoczna wyraźnie do bardzo wyraźnie. Wrażenie wizualne oceniam na 4+.

odkrycie (16h 11m UT) - akurat zmieniłem pow. na 125x bo przy jasnym brzegu łatwiej o ostrość i po kilku sekundach - w tym miejscu co przewidywałem - wyskakuje iskierka. Piękna gwiazda błyszcząca biało (podobna do Wenus przy lekko zapadającym zmierzchu). Ostrość tak dobrze ustawiona że widziałem pkt gwiazdy i jeszcze malutkie wokół niej obwódki (seeing). Jasność gwiazdy zaskoczyła mnie zupełnie w porównaniu z jasnością Księżyca, który był żółtawy (przedwczorajszy Saturn był o wiele ciemniejszy niż Księżyc - ale różnica !!!). Gapiłem się jeszcze z 5 min. zanim zwinąłem sprzęt.

Pogoda - rewelacja - żadnych chmurek, cirrus gdzieś nisko i daleko nad horyzontem, lekki wiatr (ale ja schowałem się w leśnym zagajniku i było cicho) nic nie przeszkadzało, a wręcz przeciwnie - przyroda i piękno tego zjawiska wyciszyły mnie i naprawdę podczas tego dziennego wypadu odpocząłem.

Sądzę, że gwiazdy do ok. +1 mag można spokojnie obserwować w dzień (ich zakrycia). Jak często one występują, czy ktoś obserwował takie zjawiska (pomijam spektakularne zakrycia gwiazd królewskich) i czy w ogóle liczy się takie efemerydy?

pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efemerydy zakryciowe liczy Occult - również i zjawiska dzienne.

 

Są tylko trzy gwiazdy do +1 mag zakrywane przez Księżyc: Aldebaran - +0.9, Antares - +1.0 (niektóre katalogi podają +0.9) i Spica - +1.0 mag.

 

Dwie gwiazdy od 1 do 2 mag: Regulus - 1.3 i El Nath (beta Tauri) - 1.6 mag.

 

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy w Occulcie czy LOWie wpisać inne wartości granicznego filtrowania zjawisk pod względem wys. Słońca...

Paweł Maksym

 

 

Albo dać fikcyjnie za duża średnicę obiektywu teleskopu.

W ogóle w tych wszystkich opcjach program podaje wtedy mnóstwo innych zjawisk, faktycznie nie do zobaczenia, więc to wszystko jest dla cierpliwych.

 

Pawle, kiedyś słyszałem, że Occult miał mieć dodaną taką opcję, aby wyliczał zjawiska tylko dla danej gwiazdy/planety. Czy to działa ? Albo w LOW ? Sam tego potrzebuję do zjawisk historycznych, aby nie przeszukiwać całego katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że do tego niezły jest Guide. Zaznacza się daną gwiazdę oraz Księżyc (prawym kliknięciem myszy) i zadaje się opcję "show eclipse". Mapa pokazuje kiedy i gdzie na kuli ziemskiej jest zakrycie żądanej gwiazdy. Mając otwartą mapę i klikając "next" szukamy kolejnych zakryć tej gwiazdy. Można przeszukiwać do przodu i wstecz. Nie wiem tylko z jaką dokładnością oblicza odległe czasowo zakrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo dać fikcyjnie za duża średnicę obiektywu teleskopu.

W ogóle w tych wszystkich opcjach program podaje wtedy mnóstwo innych zjawisk, faktycznie nie do zobaczenia, więc to wszystko jest dla cierpliwych.

 

Pawle, kiedyś słyszałem, że Occult miał mieć dodaną taką opcję, aby wyliczał zjawiska tylko dla danej gwiazdy/planety. Czy to działa ? Albo w LOW ? Sam tego potrzebuję do zjawisk historycznych, aby nie przeszukiwać całego katalogu.

 

Tak, LOW liczy zjawiska dla zadanej gwiazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, LOW liczy zjawiska dla zadanej gwiazdy

 

Dziękuję Pawle, rozumiem, że Occult nadal tego nie ma.

Wieśku wiem o tym (GUIDE), ale szkopuł w tym, że ja chcę najpierw znależć zjawiska. A GUIDE tego nie umożliwia. Chodzi mi np. o to, że w przeszłości zapewne wielokrotnie obserwowano zakrycia Wenus, ale bez znajomości dat faktycznych zjawisk trudno się podejmować szukania zapisków obserwacyjnych, gdyż trzebaby przeszukać wszysko, co napisano. A dotąd znaleziono tylko kilka takich obserwacji z okresu przedteleskopowego.

Ale faktycznie, poddałeś mi myśl, że GUIDEa trzba sprawdzić, jeśli chodzi o dokładność zjawisk odelgłych w czasie. No to nowa robota...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieśku wiem o tym (GUIDE), ale szkopuł w tym, że ja chcę najpierw znależć zjawiska. A GUIDE tego nie umożliwia. Chodzi mi np. o to, że w przeszłości zapewne wielokrotnie obserwowano zakrycia Wenus, ale bez znajomości dat faktycznych zjawisk trudno się podejmować szukania zapisków obserwacyjnych, gdyż trzebaby przeszukać wszysko, co napisano. A dotąd znaleziono tylko kilka takich obserwacji z okresu przedteleskopowego.

Ale faktycznie, poddałeś mi myśl, że GUIDEa trzba sprawdzić, jeśli chodzi o dokładność zjawisk odelgłych w czasie. No to nowa robota...

Z tego co wiem Guide umożliwia przeszukiwanie zakryć danej gwiazdy czy planety zarówno do przodu jak i wstecz. Wybieramy np Wenus (klikając prawym przyciskiem myszy na planecie, zamykamy pojawiające się okno z danymi), to samo robimy z Księżycem. Następnie szukamy zaćmienia (show eclipse). Pojawia się mapa świata z najbliższym pasem zakrycia (18.06.2007). I teraz nie zamykając mapy klikamy na pasku zadań u góry "previous" - pojawi się ostatnie zakrycie (20.01.2007 - Antarktyda i Afryka Płd.) I tak klikając wstecz pojawią się kolejne zakrycia już historyczne. Możemy się cofać do początku naszej ery i chyba dalej, pamiętając by po minięciu roku 1582 zmienić datę na rok juliański. Przepraszam za tę "łopatologię". Czy o takie liczenie zakryć chodzi? A, jeszcze jedno. Możemy prawym przyciskiem myszy kliknąć na pasie zakrycia (np. w jakimś miejscu w Polsce) a wyskoczy nam okienko z czasami kontaktów jak przy zaćmieniu Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem Guide umożliwia przeszukiwanie zakryć danej gwiazdy czy planety zarówno do przodu jak i wstecz. Wybieramy np Wenus (klikając prawym przyciskiem myszy na planecie, zamykamy pojawiające się okno z danymi), to samo robimy z Księżycem. Następnie szukamy zaćmienia (show eclipse). Pojawia się mapa świata z najbliższym pasem zakrycia (18.06.2007). I teraz nie zamykając mapy klikamy na pasku zadań u góry "previous" - pojawi się ostatnie zakrycie (20.01.2007 - Antarktyda i Afryka Płd.) I tak klikając wstecz pojawią się kolejne zakrycia już historyczne. Możemy się cofać do początku naszej ery i chyba dalej, pamiętając by po minięciu roku 1582 zmienić datę na rok juliański. Przepraszam za tę "łopatologię". Czy o takie liczenie zakryć chodzi? A, jeszcze jedno. Możemy prawym przyciskiem myszy kliknąć na pasie zakrycia (np. w jakimś miejscu w Polsce) a wyskoczy nam okienko z czasami kontaktów jak przy zaćmieniu Słońca.

 

Dobre i to, tylko nie jestem pewien, jak długo by takie wyszukiwanie potrwało. Mnie raczej chodziło o to, aby nacisnąć klawisz, iść na obiad, a po przyjściu obejrzeć wynik. Oczywiście to żart, ale czasu mamy raczej mało. Ale sprawdzę, jak to chodzi. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre i to, tylko nie jestem pewien, jak długo by takie wyszukiwanie potrwało. Mnie raczej chodziło o to, aby nacisnąć klawisz, iść na obiad, a po przyjściu obejrzeć wynik. Oczywiście to żart, ale czasu mamy raczej mało. Ale sprawdzę, jak to chodzi. Dzięki.

 

Aby uprościć i przyspieszyć wyszukiwanie zakryć, trzeba powiększyć mapę świata do tej części, którą się chce przeszukać, np. Europa lub Polska, następnie rozwinąć zakładkę "extras" i zaznaczyć opcję "Local events only". Dalej jak w poprzednim poście. Program będzie pokazywał tylko zakrycia na powiększonym fragmencie mapy, pozostałe pominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.