Jump to content

21 września 2003 - niedziela - Dzień Otwarty w CAMK


Marek Substyk
 Share

Recommended Posts

21 września 2003 - Warszawa,

Centrum Astronomiczne PAN, ul. Bartycka 18, hol główny

(VII Festiwal Nauki),

http://www.icm.edu.pl/festiwal/2003/,

program imprezy http://www.camk.edu.pl/news/progdni.pdf

 

"w ramach VII Warszawskiego Festwalu Nauki, organizujemy "Dzień Otwarty w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN". W tym roku impreza przebiegać będzie pod hasłem "Żyjemy w epoce wielkich odkryć astronomicznych".

W programie imprezy wykłady: "Ciemna materia i ciemna energia", "Historia wielkich odkryć astronomicznych", "Gdzie są czarne dziury ?", "Wszechświat w oku HST", "Wiek Wszechświata", "Skąd się wzięły galaktyki", "Błyski gamma" oraz pokazy slajdów i filmów o tematyce astronomicznej, pokaz modelu Układu Słonecznego, pokaz tellurium, prezentacje PTMA, amatorskie instrumenty, kolekcje meteorów, pokazy plam na Słońcu, kiermasz książek popularnonaukowych oraz oczywiście prezentacje komputerowe takich programów jak "Starry Night Pro 4.05", "DeepSky 2003", "Guide 8.0", symulacje procesów astrofizycznych, zdjęcia z najnowocześniejszych instrumentów astronomicznych, prezentacja najnowszych zestawów oprogramowania astronomicznego.

 

Zapraszamy wszystkich w godzinach od 9 do 17

Link to comment
Share on other sites

Byłem, widziałem, zwątpiłem. Byłem o 14:00. Przed wejściem jakieś dwa marne dobsony + mała ruska lunetka. Parę stoisk z czasopismami i książkami. Na dole manufaktura z ręcznym polerowaniem lustra. Na wykładach nie byłem bo mało czasu miałem ale i tak stwierdzę - TOTALNE DNO !!! Panowie (no i Panie) jesteśmy chyba w średniwieczu (a przynajmniej tyle nas dzieli od cywilizacji astronomicznej). To by było na tyle.

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

No ja nie uważam czsu spedzonego wczoraj w CAMKu za stracony !

1. Poznałem Marka S. - pozdrawiam.

2. Spotkałem wielu znajomych.

3. Wysłuchałem wspaniałego wykładu prof. Paczyńskiego na temat rozbłysków gamma. Może dodam, iż wykład był zrozumiały nawet dla takich laików jak ja, a przy tym skupiał uwagę nawet starych wyjadaczy czytaj zawodowych astronomów.

 

Pozdrawiam

paweł

Link to comment
Share on other sites

Wiesz, doświadczenia w obserwacjach to i ja może jakieś mam, ale w zagadnieniach astronomii teoretycznej to ze mnie cienki bolek :D

 

PS. Dobrze, że chociaz paczyński mówił ludzkim jezykiem. Innych mógłbym słuchac tylko w wigilię Bożego Narodzenia !

 

Pozdro

PT

Link to comment
Share on other sites

A więc niezadowolony to tylko jeden przypadek.

 

Ja nie uważam czasu za straconego. Również poznałem TUR (wzajemnie pozdrawiam). Był też crocodile (zawodowiec od 1 roku :) -pozdrawiam

 

Odwiedziłem również jak zawsze PTMA z Januszem Wilandem i jego rewelacyjnym już AstroJaWil'em, spotkałem wielu starych znajowych jak Marcin Marszałek z AstroNetu. Czasami być może kogoś nie poznałem od razu, ale nic straconego. Światek astronomiczny chodź wydaje się mały jest ogromny.

 

Był w Warszawie też 2 niezadowolony, który nie uwieżycie przyszedł z żółta rurą 90/900. Ciekawe czego chciał ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.