Skocz do zawartości

Mapa nieba w Gazecie Wyborczej ?


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Jest mapa nieba z zasięgiem do 5 mag czyli kierowana raczej do ludzi nie używających żadnego instrumentu optycznego. Całość podobnie wydana jak układ słoneczny z przed tygodnia. Dali półkulę północną i południową. Główne gwiazdy poszczególnych gwiazdozbiorów mają opisaną odległość od Ziemi. Opisy na mapie bardzo dyskretne z jednej strony utrudniające czytanie z drugiej nie zaciemniające obrazu nieba. To drugie oczywiście ważniejsze. Podano także źródła w internecie z polskich www.wiw.pl www.news.astronet.pl www.ptma.astronomia.pl/menu.htm

 

konsultacja naukowa przedsięwzięcia Pani Weronika Śliwa z CAMK-u

 

Gemeralnie to fajnie, że zrobili takie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stopce znalazło się też takie źródło z Niemiec z oryginałem po niemiecku. Znajdziecie to na http://www.planetposter.de/sterne-dt/sterne.htm.

 

sternenhimel.jpg

 

Kupili więc to tam, źle przetłumaczyli (ten byk z Wielką Niedźwiedzicą jest extra). Mapa jest mało wyraźna i mało czytelna.

 

Inne ciekawostki z mapy.

 

1.Tłumaczenie z łaciny "Lynx" na "Luchs" a dla mnie to "Ryś" - zostało chyba po niemiecku

2. "Strzałal" - nowy gwiazdozbiór

3. Trójkąt Południowy na północym niebie (to już przesada) :evil:

 

Zapewne jest tego jeszcze więcej, ale to już mi wystarczy po 5 minutach zerkania na to cudo.

 

Ja dziekuje... :Arrow::(

 

 

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta dała dupy.
na całej lini. I w ten sposób wielu nowych miłośników astronomii od dziś będzie szukać "Trójkąta Południowego" na dzisiejszym niebie.

 

Informacja dla posiadaczy owej "cud mapki". Gwiazdozbioór pomiędzy Baranem a Andromedą to "TRÓJKĄT". Jak ktoś woli dopisek "północny" niech mu będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji GW wykastrowany (brakuje mi emotikona wykastrowanej kulki) został także zarys Drogi Mlecznej. Błędy napewno nie cieszą ale lepsze to niż nic. Generalnie dziennikarze mają olew (brakuje mi emotikona siusiającej kulki) na błędy. Co ciekawe to oni sobie zdają sprawę z tego, ze je popełniają ale nic nie robią w kierunku tego aby ich unikać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygladaja popularne dzienniki w wiekszosc artykulow specjalistycznych. Tak to jest, jak sie robi cos o wszystkim.

 

Nie zapomne zdjecia z gazety, ktore bylo umieszczone przy okazji "deszcu meteorytow" - podpisane bylo - wielki deszcz meteorytow. A wiecie, co w rzeczywistosci przedstawialo?

Fotke gwiazd z dluga ekspozycja i bez prowadzenia. Takie typow "slady" gwiazd na niebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.