Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze teleskopu


Tom91

Rekomendowane odpowiedzi

Ale Tom91 planuje zakup teleskopu planetarnego.... 114 mm powinno na planety starczyc , swiatlosila jest w miare dobra. Tylko bys musial dokupic barlowa bo ognisjkowa troche mala. Mowilem ze Mak-i sa lepsze

 

ten ci nie spasuje?klik

nie mowie ze jest to super teleskop do planet, ale jak chcesz taniej to moze ci spasuje :huh:

Pozatym zawsze mozna wziazc teleskop na raty

 

w ogole kup sobie lepsza lornetke, bo ta co masz to ci troche zasieg obniza..... :szczerbaty:

Moze byc np. ta

napewno bedzie lepsza niz ta moja z Lidla (ktora i tak ma rewelacyjny jak na taka cene zasieg - 9,34M :helo: )

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mat jezeli mialbym brac teleskop ten co mi podzyciłes tutaj to bym wzia lecz wiesz ze mam ograniczenia pieniezne i na razie nie moge kupic tego teleskpu dlatego skupilem sioe na Celestronach poniewaz podobno maj bardzo dobra optyke i ogóle wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze kup sobie najpierw dobra lornetke? B)

No chyba ze musisz juz kupic to ten celestron moze byc, ale niech sie inni madrzejsi wypowiedza

Moim zdaniem jest za drogi jak na to co mozesz przez niego zobaczyc.

Teleskop ładnie wygląda i nadaje się niestety tylko do patrzenia na niego, a nie przez niego.

To zdanie idealnie do tego teleskopu pasuje

 

 

Znalazlem tu calkiem niezly teleskop do planet dla Ciebie klik

+wieksze lustro (prawie 130mm)

+montaz paraktyczny :D

+duzo akcesorii ktore Ci sie przydadza do obserwacji planet (maly okular i barlow)

+bardzo mobilny

+cena 599zl

-obrazy takie sobie

-troche "nie planetarna" swiatlosila

-EQ1

 

Niestety opinie nie sa dobre, ale jak chcesz tanio to musisz kupic cos gorszego :-/ niestety.

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Mat cena od razu wydała sie troszkewygórowanaale to na pewno ze wzgeledu na bardzo dobra jakosc optyki z czego słynie Celestron ten teneskop który mi teraz podrzuciles jest dosc dobry i nie ma zbyt wygórowanej ceny ale tak jak mowiłes jego opinia nie jest zbyd dobra moze zastanowie sie jeszcze na kupnem Synty 6` moze ona sie tu sprawdzi jak myslicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobra jak za tą kwotę.

 

Jeśli masz taki budżet, to nawet nie jest zły teleskop. Ma swoje zalety.

 

1. Tolerancyjny dla okularów ze względu na światłosiłę

2. Mniej podatny na błędy kolimacyjne ze względu na światłosiłę

3. Mniej waży.

 

To zalety w porównaniu do synty 8. :D

 

Ale jest i wada: 5cm lustra mniej. :unsure:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest i wada: 5cm lustra mniej. :unsure:

A ja chciałem powiedzieć że to niekoniecznie jest wada.Jak kupimy sobie 8" to można powiedzieć że 10" ma więcej.Nie ma co,powstał stereotyp Synty 8" ( w zasadzie zasłużony ),ale nie można stawiać jej ponad wszystko .Pamiętam jak przedstawiałem się na forum i mówiłem że póki co mam lornetkę a potem będę starał się mieć coś większego,bo lepiej zaczynać od mniejszych średnic,część osób mnie poparło.

 

Dla Tom91'a taka 6" będzie sprzętem - marzeniem,ponieważ nigdy wcześniej nie miał 8".Potem będzie mógł kupić 20 cm lustra i znów na nowo odkrywać kosmos.Heh,sam nadal się zastanawiam czy wezmę w przyszłości 6" czy 8".

 

Także Tom91'ie nie przejmuj się że wszyscy mają 8" liczy się pogoda,umiejętności i cierpliwość,lustro nie jest tak ważne.Jak lubisz astronomię to się będziesz cieszył z obrazów lornetką 8x40 - bo w końcu okiem tego nie zobaczysz ;)

 

P.s.Jak popełnisz byka ortograficznego to możesz w ciągu godziny edytować swojego posta w celu korekty.Masz taką opcję obok "cytuj" i "odpisz" pod każdym postem.We własnych postach pojawia się jeszcze "edytuj".

 

Życzę pomyślnego wyboru :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 114mm teleskop Celestrona z linku Tomi91 NIE nadaje się do obserwacji planet. Uniemozliwia to jego montaż. Funkcjonalnie odpowiada on głowicy statywu fotograficznego i ma te sama wadę: sprężyste uginanie głowicy w pionie po każdej zmianie kąta podniesienia. Utrudnia to ogromnie obserwację już z powiększeniami 40x i więcej, a przy okolicach 80x będzie TRAGEDIA. Głowica AZ MUSI mieć albo mikroruchy [wówczas efekt ten nie ma znaczenia], albo zapewniać wyważenie teleskopu w osi podniesienia [np. montaże AZ typu Giro]. W przeciwnym przypadku porażka jest GWARANTOWANA

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Nie ma co,powstał stereotyp Synty 8" ( w zasadzie zasłużony ),ale nie można stawiać jej ponad wszystko .

 

 

Życzę pomyślnego wyboru :Beer:

 

Oj bardzo zasłużony, dobrze wykorzystana ósemka gwarantuje dużą satysfakcje. 10 za duża , a 6 za mała.

Ósemka jest idealna jeśli chodzi o stosunek możliwość/gabaryty, a dzięki również wysokiej proporcji możliwość/cena: jest tak popularna. Te dwa wyśrubowane dla tego teleskopu współczynniki gwarantują jego wygraną.

 

Poza tym teleskop jest prosty jak cep czy łopata, ot metalowa rułka i lusterko ( ale jakie lusterko, epsilony to dla niego pryszcz :D ) i dość badziewny wyciąg trzeba przyznać. Nic się nie może zepsuć oprócz tego wyciągu. Po wsadzeniu Baadera Skoposa :o sam się zaczynam o niego martwić, ale jak się zepsuje to się wymieni. :szczerbaty: Choćby na jakiegoś ekonomicznego craiforda, coś takiego na rynku podobno jest do synty.

 

Podsumowując: Idealnie wyważony telep: prosty, tani i mający duże możliwości. Po przyjeździe na miejsce obserwacji: dobsona sru na ziemie, dwie gałki się przykręca , szukacz do tubusa i jego kolimacja z osią i to wszystko. Zabiera mi to 4 minuty i już można znajdować komety które mają po 12m i inne słabe obiekty :banan:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi zdecydowałem sie na kupno Synty 6`` na dobsonie myślę ze będzie to dobry wybór

 

To ja się może podłączę pod wątek.

Co polecicie do planet i tak ogólnie do popatrzenia sobie w niebo do 2000?

Myślałem nad LB 8" + Vixen LV 7 co dałoby niecałe 2500. Fajny sprzęt tylko trochę duży, a mieszkam w Chorzowie więc na obserwacje musiałbym to targać z trzeciego piętra do auta, potem z auta na miejsce i z powrotem. Poza tym nie bardzo mam to gdzie trzymać.

Teraz mam zabawkowego Optisana 60x700 z okularem z ruskiej lornetki, co pozwala widzieć przy dobrym wietrze pasy na Jowiszu i nawet dość ładnie pierścienie Saturna, ale niewiele poza tym i Księżycem.

LB 8" naprawdę mnie kusi, ale nie ma czegoś ciekawego i poręczniejszego? Budżet mały, ale nie chcę wydawać na początek za dużo. Może jak dzieci podrosną i wyrażą zainteresowanie to wtedy kupimy coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie patrzę i może Celestron C90 Mak byłby dobrym wyborem? DS'y mnie na razie nie interesują, a to cudo wygląda na dość uniwersalne.

Jak byłby do tego sensowy okular i statyw? Może dałoby się kupić jakiś przyzwoity statyw fotograficzny to miałbym jeden statyw do dwóch urządzeń?

Hmm.. a może Sky-Watcher (Synta) MAK102EQ2. Tylko coś mi się wydaje, że C90 będzie jednak lepiej wykonany? A jak z jakością obrazu? Te 12 mm dużo dadzą, czy nie bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się może podłączę pod wątek.

Co polecicie do planet i tak ogólnie do popatrzenia sobie w niebo do 2000?

Myślałem nad LB 8" + Vixen LV 7 co dałoby niecałe 2500. Fajny sprzęt tylko trochę duży, a mieszkam w Chorzowie więc na obserwacje musiałbym to targać z trzeciego piętra do auta, potem z auta na miejsce i z powrotem. Poza tym nie bardzo mam to gdzie trzymać.

Teraz mam zabawkowego Optisana 60x700 z okularem z ruskiej lornetki, co pozwala widzieć przy dobrym wietrze pasy na Jowiszu i nawet dość ładnie pierścienie Saturna, ale niewiele poza tym i Księżycem.

LB 8" naprawdę mnie kusi, ale nie ma czegoś ciekawego i poręczniejszego? Budżet mały, ale nie chcę wydawać na początek za dużo. Może jak dzieci podrosną i wyrażą zainteresowanie to wtedy kupimy coś lepszego?

 

 

Jeśli mieszkasz na 3 piętrze to lepsza od LB 8 jest Synta 8. Ten pierwszy telep waży więcej bo jest wykonany z lepszych materiałów. Mimo konstrukcji kratownicowej różnica jest spora na niekorzyść LB 8.

Oczywiście jak byś miał inne warunki mieszkaniowe to jak najbardziej LB8- to pięknie wykonany i z dobrym wyciągiem teleskop.

 

Synta 8 - 16 kg

LB 8- 19,9 kg

 

Więc mamy 4 kg więcej i 1000 zł więcej. Musisz to przemyśleć. B)

 

Weź pod uwagę również cenę, kupując Syncie masz sporo w kieszeni na dobre okulary- 1000 zł więcej w kieszeni, a więc (plus to co masz) LVW 13 i LVW 8. Zapamiętaj sobie dobrze: do newtona na dobsonie nie ma nic lepszego w rozsądnej cenie niż seria LVW . Szerokokątne okulary o kapitalnej korekcji pola. Nie kupuj okularów studzienek. Może wywołam tym twierdzeniem małą burzę ale użytkuje te okulary i wiem co piszę.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, różnica w wadze spora, ale z drugiej strony LB ma już dobry wyciąg i porządny okular.

Chociaż chyba i tak na początek coraz bardziej podoba mi się zakupm Maka C90 + do tego statyw azymutalny z mikroruchami i jakiś niedrogi lantan 7mm. Do planet będzie nieźle, a jak rzeczywiście mnie to wciągnie i zechcę czegoś więcej to sobie kupię LB czy Syntę. A jak będę obserwował tak jak do tej pory, czyli od święta i trochę na urlopie to Mak będzie lepszy, bo statyw do aparatu i tak ze sobą wszędzie wożę i w ten sposób będę miał jeden, a kasy utopię podobną ilość co w wypadku Synty.

Wiem, że ten C90 to jest inna bajka niż 8", ale do planet i Księżyca powinno być nieźle, no i ta waga ;) Poza tym, przyda się do ptaków.

Ciekawe czy gdzieś na Śląsku można sobie pooglądać tego C90?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2000,- polecam MAK-a127 Sky-Watcher (1399,-) + montaż azymutalny Sky-Watcher AZ3 (299,-) mimo, że z aluminium to spokojnie wystarczy. Taki zestaw według mnie jest optymalny jeżeli chodzi o wagę, mobilność, obrazy planet i podstawowe ds-y, a przy okazji jest świetny do "ptaszków" itp. :). Okulary w maku takie sobie ale to nie znaczy, że nic przez nie nie zobaczysz, ja do tego dokupiłem okular Baader Hyperion 8-24 mm Clickstop-Zoom (759,-) i dla mnie jest to zestaw docelowy, no prawie, w przyszłości jeszcze postaram się o okular Vixen LVW 22 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2000,- polecam MAK-a127 Sky-Watcher (1399,-) + montaż azymutalny Sky-Watcher AZ3 (299,-) mimo, że z aluminium to spokojnie wystarczy. Taki zestaw według mnie jest optymalny jeżeli chodzi o wagę, mobilność, obrazy planet i podstawowe ds-y, a przy okazji jest świetny do "ptaszków" itp. :). Okulary w maku takie sobie ale to nie znaczy, że nic przez nie nie zobaczysz, ja do tego dokupiłem okular Baader Hyperion 8-24 mm Clickstop-Zoom (759,-) i dla mnie jest to zestaw docelowy, no prawie, w przyszłości jeszcze postaram się o okular Vixen LVW 22 mm.

 

Jak rozumiem masz takiego Maka z tym statywem i statyw się wyrabia? Czytałem, że takie statywy to za mało na tego Maka, ale jeżeli się wyrabia to może warto byłoby rozważyć 127 zamiast C90? Ze 127 dostanę dwa okulary, a do C90 tylko jeden. Potem zawsze można dokupić jakiegoś lantana 7 czy 9 mm, którego musiałbym do C90 kupować od razu. Czyli na dzień dobry cena podobna, a jednak parę cm więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maka kupiłem razem z mantażem EQ3-2 na statywie aluminiowym takim samym jak w AZ3 i mimo znacznego ciężaru EQ3-2 sprawdza się (a EQ3-2 jest ciężki jak cholera, samo żeliwo). Mimo to zdecydowałem się na dokupienie AZ3 ze względu na mobilność - lekkie to, do samochodu, na plecy, pod pachę: jak ulał.

A co do centymetrów 90 a 127, przy 90mm masz 63,5cm2 pola, a przy 127mm 126,5cm2. Mała różnica w średnicy ale dwa razy większe pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.