Skocz do zawartości

Takahashi - statyw, problem...


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

W zestawie EM200 który kupiłem znajduje się statyw w wersji EXTRA LONG. Oznacza to, że nogi są bardzo długie. Daje to bardzo komfortową wysokość montażu kiedy korzystamy z refraktora. Niestety - w przypadku zawieszenia na nim newtona 250/1200 robi się masakra. Jest stanowczo za wysoko. Wyciąg jest dostępny z wysokiej drabiny, co jeszcze nie jest tragedią w astrofoto, ale kwestia środka cieżkości jest już dużym problemem. To wszystko jest stanowczo za wysoko.

 

Zupełnie nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Nie chce ciąć nóg, bo korzystam też z refraktorów. Może muszę kupić jakiś havy duty statyw? Nie bardzo mi się uśmiecha sprowadzać teraz statyw z krótkimi nogami z USA. Poza tym, w ogóle nie widzę samych statywów na astromarcie.

 

Może kupić inny i przerobić? Może w ogóle zrobić coś autorskiego - np. taki pełny pillar? Znacie może kogoś, kto podjął by się wykonania czegoś takiego? A może ktoś ma do sprzedania jakiś statyw, który by tu podszedł? Ważne jest to, że statyw musi być naprawdę solidny i ciężki.

 

Trochę jestem w kropce i nie bardzo wiem, co robić.

 

Może ktoś ma jakieś doświadczenia w podobnej problematyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ6 ma minimum 85 cm wysokości. Z teodolitowym to jest tak że on nie ma ogranicznika pochylenia nóg i można sobie rozciagnąć ile się chce byleby było stabilnie. Sprawdziłem - 80cm można ustawić bez obaw. Dać jakiś łancuch łączący nogi to też nie problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ6 ma minimum 85 cm wysokości. Z teodolitowym to jest tak że on nie ma ogranicznika pochylenia nóg i można sobie rozciagnąć ile się chce byleby było stabilnie. Sprawdziłem - 80cm można ustawić bez obaw. Dać jakiś łancuch łączący nogi to też nie problem :)

 

Ciekawe, czy głowicę dało by radę przystosować. Gdzie to można kupić w dobrej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm....

jeśli zdecydowałbyś sie na jakaś autorską konstrukcję to polecam sie ( a własciwie mojego ojca )....

Można zrobić w zasadzie każde coś co jest duże, cieżkie, sztywne itd.... niestety ale albo coś jest solidne albo mobilne.... ja moge zaoferować to pierwsze.... sam wyspawałem sobie statyw z głowicą po którym słonie mogą biegać.... kosztowal mnie z malowaniem 400 PLN. Grunt to to, że jest niski ( moj akurat ma 40cm i uważam, że to jest super wysokość bo wizual mam spokojnie z krzesełka a do focenia im niżej tym lepiej ) i przez to stabilność duża.

 

Nie ma ograniczen.... koszt to w zasadzie jedyny problem.

 

DSCN1027.JPG statyw_3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym coś takiego tylko o mniejszej wysokości:

 

keine problem.... serio.... chyba, że ma być z aluminiu... wtedy jest problem ( spawanie inną metodą w osłonie argonu, czego nie mogę robić ). Jesli ze stali ( nawet nierdzewnej ) to spoko... tylko wybudowanie takiego czegoś ze stali czarnej malowanej to koszt 2000-3000PLN, z nierdzewnej 8-10K PLN.....

 

Jeśli o połowe mniejsze to koszt zamknałby sie w 1000 PLN.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko najprościej będzie zrobić kolumnę, każdy warsztat jest w stanie pospawać takie coś. Kolumnę zawsze można złożyć i przewieźć. Można ją zrobić składaną w połowie do foto niższa do wizuala wyższa.

I nie ma się co pakować w nierdzewkę teraz są dobre farby. Nierdzewka o wysokim oznaczeniu jest bardzo droga, kiepska nierdzewka (wbrew pozorom) pokrywa się tlenkiem i wcale nie wyglada ładnie.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.