Skocz do zawartości

nowy heq5 i problemy...


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dwa dni temu przyszedl do mnie upragniony heq5 pro skyscan, no a dzisiaj zaczely sie problem...

 

primo

patrzac w lunetke biegunowa nie widze nic bo cale tlo jest na czerwono (fajna podswietlana dioda)a na dodatek ustawiajac mont w pozycji na "zero" i usunieciu zaslepek lunetka jest zaslonieta przez obudowe osi R.A...

 

a secundo

z racji ze to mont z GOTO wprowadzilem sobie elegancko polozenie:

N = 52°18'

E = 16°24'

i probuje uzyc opcji powiedzmy 2 star alignment - montaz eleganko ustawiony na polnoc z odpowiedniej strony, szerokoc geograficzna na wskaniku skali ustawiona na 52° godzina, data - wszystko okej - pierwsza gwiazda do wyrownania to np vesta...slewing ... hmmm nie ta strona...zupelnie...no to speed rate 9 no i ustawiamy recznie....druga - mizar....slewing....no tez nie pasuje...tak o pol niebosklonu mniej wiecej...ale dobra - dajemy recznie.... align sucsesful....no to dajemy np tak dla przykladu m31 na pilocie....i co? hmm no niestety... ogolnie dostalem obczar mniej wiecej w polowie drogi miedzy andromeda a casiopea...

 

Zupelnie nie mam pojecia co robie zle

jesli jednak to jakis kardynalny blad to prosze o wyrozumialosc - po dwoch dobsona eq jest dla mnie zupelna nowoscia...

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba totalnie wszystko pokręciłeś. Jak może być lunetka zasłonięta przez obudowę :blink:

I co to znaczy ustawienie na zero ?

 

Może powiem tak łopatologicznie: w wale na końcówce którego masz zamocowany teleskop jest otwór, musisz tak pokręcić tym wałem, żeby zobaczyć przez niego lunetkę - moim zdaniem tej podstawowej czynności nie wykonałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

lunetka może być zasłonięta tak jak pisze JaLe przez rurkę w osi DEC przekręć osią tak długo aż pojawi sie otwór w rurce pamiętaj jednak aby wysunąć pręt przeciwwagi który jest chowany w tej rurce ;)

 

P.S. możesz opisać coś więcej o funkcjonalności GOTO bo sam sie przymierzam do dokupienia tego pilota :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla skyscana pozycją "home" jest oś Dec ustawiona na 90° czyli teleskop celuje poziomo w horyzont i w takiej pozycji ustawia się montaż na biegun,

a i wgraj nowy firmware, poprawiono w nim parę bugów dotyczących m.in. "parkowania"

 

_Zibi_ parę uwag dot, tego pilota kiedyś napisałem tu: http://www.jesion.pl/blog/2007/02/11/pojedynek-tytanow/

w większości krytycznych, ale jak sądzę, to o takie Ci właśnie chodzi

dodałbym jeszcze do tego, że wyświetlacz przyklejony jest do obudowy pilota na klej thermotopliwy, taki z pistoletu, więc w niskich temperaturach odkleiło się zupełnie to mocowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za opdowiedzi mysle ze przedstawie moj problem w formie obrazkowej:) bedzie najprosciej

 

za pozycje "na zero" uznałem ustawienia jak poniżej i oto co widze w momencie usunięcia zaślepki lunetki biegunowej... mam nadzieje ze chodzi o to ze lunetka jest zaslonieta w ok 1/3 przez wał osi DEC... po obróceniu osi DEC o ok 25° obraz jest już odsłonięty tylko lunetka (a właściwe siatka) jakby do góry nogami?

 

Całe tło lunetki daje mi po oczach pięknym różowym światłem z diody, przez co nie widze absolutnie nic prócz w/w różowego wszechświata bez gwiazd:) to nie siatka jest podswietlona tylko tło

 

co do pilota to cóż - w/g teori z instrukcji przy ustwaianiu na 3 gwiazdy nie ma potrzeby ustawiania w jakikolwiek sposób montażu no ale ja tam ambitny jestem i kobmbinowałem więc po ustawieniu szerkości geograficznej i zorientowaniu lunetki na NCP wybrałem na początek 2 star aingement - no a efekty są w pierwszym poście opisane

 

nowy firmware jest już wgrany:)

 

pozdrawiam i z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc :Salut:

IMG_4662.JPG

IMG_4664.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za opdowiedzi mysle ze przedstawie moj problem w formie obrazkowej:) bedzie najprosciej

 

za pozycje "na zero" uznałem ustawienia jak poniżej i oto co widze w momencie usunięcia zaślepki lunetki biegunowej... mam nadzieje ze chodzi o to ze lunetka jest zaslonieta w ok 1/3 przez wał osi DEC... po obróceniu osi DEC o ok 25° obraz jest już odsłonięty tylko lunetka (a właściwe siatka) jakby do góry nogami?

 

Całe tło lunetki daje mi po oczach pięknym różowym światłem z diody, przez co nie widze absolutnie nic prócz w/w różowego wszechświata bez gwiazd:) to nie siatka jest podswietlona tylko tło

 

Nie rozumiem nadal po co i to ustawienie w pozycji zero? Po prostu obracasz osią DEC tak żeby cały otwór był odsłoniety i już. To że siatka jest do góry nogami jest normalne, regulujesz to osią RA i tak ustawiasz żeby gwiazdozobiory na siatce pokrywały się położeniem z tymi na niebie (w instrukcji masz to opisane). Wtedy umieszczasz Polarną w kółku i to wszystko.

 

Co do podświetlenia to tak jest, siatka jest czarna a świeci tło tak żeby było ją widac. Z tymi gwiazdami to przesadzasz, widać ich całkiem sporo a już na pewno wyraźnie widać Polarną. Spróbuj odsłonić cały otwór lunetki, na pewno pomoże :Boink: Jeśli Ci za jasno świci dioda to możesz ją pomalować na czarno jakimś pisakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no próbowałem:D naprawde nie widać :D no i oczywiscie rozumiem, że zasłonięta lunetka może pokazywać zdecydowanie mniej niż odsłonięta :Boink: ale okej pomęcze się z tym jeszcze co nieco:D może faktycznie szukam dziury w całym;)

A ustawiłeś ostrość w lunetce?? Z tego co pamietam jest tam taka możliwość. Ja w każdym razie nie mam z nią problemów, wszystko widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierzi - mi to wskazuje na problem banalny. Sprawdź, czy na pewno masz prawidłowo ustawioną szerokość i długość geograficzną. Ja dla przykładu ustawiłem sobie pierwszy raz odwrotnie - w miejsce szerokości wpisałem długość. Wiem, że kilka osób też popełniło taki szkolny błąd. Zachowanie twojego montaży wskazuje na podobny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może nie do końca na temat ale żeby nie zakładać nowego tematu napiszę tutaj ;)

mam prośbę do użytkowników heq5/eq6 z goto.

Dzisiaj dostałem pilota SynScan do ale nie przysłali mi żadnej instrukcji do niego angielską mam ściągniętą ze strony SW ale jak by ktoś miał polską to byłbym wdzięczny za udostepnienie :Beer: jeżeli nie to trudno może jakoś sobie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.