Skocz do zawartości

Wymiana tuby PCV na metalową


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Została jeszcze sprawa podswietlenia tej lunetki,ale w najbliższym czasie postaram się z tym uporać.

Już do mnie idzie poczta taką swiecącą wsuwka do własów ze swiecąca diodą.Na taki patent wpadł JaLe i twierdzi ,że wszystko działa :D

 

Promil, nie chciał bym być źle zrozumiany. Gratuluje włożonej roboty i pomysłowości. Mam jednak uwage podstawową. Podswietlenie lunetki, czy w ogóle lunetka, to najmniejszy przyszcz z calej tej zabawy. Olej to równo. Zacznij kombinować przyzwoity wyciąg do tej tuby. To on decyduje o komforcie obserwacji i o tym co z niej wyniesiesz. Już jest trochę po ptokach, bo tuba jest wymieniona i może się okazać, ze po zakupie wyciągu, znowu będzie trzeba gmerać przy celi. Ale poważnie, dobra rada wujka zgreda. Skup się na najważniejszym. PF to przyszcz, da się bez niego żyć (metoda dryfu choćby). Wszelkie kombinacje z baflami czy ASCT to też pic na wode fotomontaż, gdy nie masz dobrego fokusera. To jest klucz do ostrości obrazu, gdy masz już kawałek normalnego okularu. Reszta, to mniej lub bardziej zbyteczne dodatki.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Gratulacje konsekwenci w ATMie. Wiem jak dużo czasami kosztuje człowieka doprowadzenie jakiegoś zamysłu do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens wreg :z pewnościa masz rację lecz po pierwsze:

-dla mnie najwaznieszą rolę spełniaja te dwie nad i pod wyciagiem ,które jednak"tłumią"odbite swiatło,

-reszta wręg miała na celu usztywnienie tuby i to zrobiła,

- lepszy wyciag,napewno kiedys,ale i tak zrobiłem milowy krok w porównaniu z tym co miałem do tej pory czyli 1,25" Uniwersał,

-zbyteczne podswietlanie lunetki?Kiedy w ciemna noc patrzę przez tą lunetkę to nie mam szans na to ,aby mapka była widoczna,więc takie podswietlenie napewno w tym pomoże.

Hans ,nie wiem czy czytałes założony przeze mnie temat o zniszczonym montazu GPE?Może nie zauwazyłes jak kilka osób probowało mi wmówic ,że to chyba moja wina iz montaz jest niesprawny <_< ,a kiedy zadali mi pytanie jak ustawiam montaz na GP w podanej sytuacji (kiedy obiekt znikał z pola widzenia np. w Pl 20mm po 20s),to oczywiscie chórem oznajmili mi,że BEZ LUNETKI BIEGUNOWEJ ANI RUSZ! I abym sie w nią zaopatrzyl a pozniej testował montaz i prowadzenie,a nie z góry zakładał ,że montaz jest spiep...........ny.

Bo takim ustawianiem na oko ,to ja sobie mogę............

Kupiłem,przerobiłem mocowanie i chce teraz potestowac.

Prawdziwym astrofotografem nigdy nie będe z czym sie liczę.

Traktuje to jako zabawę :D

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podświetlenia do lunetki nie musisz łomotać "do" lunetki. Ja od ponad roku używam zwykłej czerwonej diody wyszarpanej z jakiejś badziewiastej zapalniczki. Po prostu przyświecam sobie nią z góry, z boku tak, aby poblask od tulei padł na obiektyw PFa i po problemie. Sprawdza się znakomicie. Wręgi rozumiem, sam swojego cartoonscopa wzmocniłem dwiema "alufelgami" ;) Po prostu staram się przekazać, że najważniejsza w teleskopie, po optyce, jest możliwość precyzyjnego ustawienia ostrości z dowolnym okularem. A są jak wiesz szkła ważące zdrowo poad kilogram i w tym momencie żaden normaly cierny fokuser nie ma szans. Cofki, wyjazdy, luzy osiowe, no po prostu kaplica. Przyzwoity crayford da ci kontrole nie na poziomie milimetrów, a dziesiątych części milimetra. Co komu po pentaxie w wyciągu, jak ten wyciąg ani nie potrafi go utrzymać, ani wyostrzyc.

 

Rozumiem, że walczysz z wieloma sprawami jednocześnie (odchudzanie tuby, ASCT, PF) ale najważniejszy moim zdaniem ze wszystkich tego typu akcji jest fokuser. To on jest odpowiedzialny za 90% sukcesu.

 

Zobaczysz jak wymienisz :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka uwag, zacznę od pierwszej dotyczącej lunetki biegunowej.

 

Widzę że lunetka biegunowa wkręcana jest na stałe bez możliwości regulacji-justacji, ustaw montaż tak by widzieć w dzień jakiś daleki obiekt przez lunetkę biegunową i sprawdź , czy poprzez całkowity obrót osi lunetki krzyż w środku przy obrocie obraca się bez robienia kółeczka, powinien sie obracać w punkcie przecięcia .

 

Jeżeli krzyżyk robi kółeczko powinieneś zaopatrzyć lunętkę w dodatkowy pierścień z trzema śróbkami umożliwiające jak najdokładniejsze ustawienie lunetki-jej zcentrowanie.

 

Jest to istotne przy długich ogniskowych fotografowanego obiektu np. planet, ale również ma znaczenie w fotografowaniu DS, ponieważ im mniejszy błąd ustawienia tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans,przyjacielu jesli mogę Cie tak nazwać :D

ASCT był zrobiony już w zeszłym roku,wyciag to orginał jak w każdej Syncie np.200/1200-tez wymieniony rok temu.PF zakupiony miesiąc temu ,w tym tygodniu zamocowany.Co do podswietlenie lunetki ,to za piwo/wa ,mam od JaLe z takiej jak mi pisał wsuwki do włosów z dioda swiecaco na czerwono dla małych dziewczynek.Mocował to u wylotu RA ,wiec macie podobne pomysły.

Tuba musiała byc wymieniona z racji iż orginalna z U ważyła 5,5kg pusta :blink: !Teraz waży 2,5 kg,a cała tuba optyczna z barlowem 2" z AK + EOS 350D 8,5kg max.

Co do wyciagu ,to pomyslimy :D

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans ma nie stety rację :D , wiąże sie to z kosztami więc powoli , i tak to co robisz to ogrom pracy, popracuj na tym co masz a jak pójdziesz dalej w tą grę sam się przekonasz że sprzęt to połowa sukcesu , a dobry sprzęt no to sam fotki robi jak mówi niejaki Adam J. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.