Skocz do zawartości

Wymiana tuby PCV na metalową


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

I stało się,po ok 3 miesiącach czekania na nową rurę wczoraj udało się mi wraz ze Zbyszkiem wymienić stara tubę PCV na metalową ocynkowaną.

Całość złożylismy praktycznie w 1 dzień,od "surowej" rury ,po pełnosprawna tubę optyczną :D

Ale po kolei...

Stara rura firmy U miała wymiary 250/930(za krótka,cela wystawała ok 1mm poza brzegi,co uniemożliwiało mi bezpieczne stawianie jej na ziemi <_< .Pozatym była bardzo ciężka ,pusta ważyła 5,5 kg :angry:

Z kolei rura ocynkowana o wymiarach 241/1000 waży 2,5 kg :szczerbaty: ,więc różnica kolosalna.

1) rura prosto ze sklepu.

rura.JPG

rura_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil, jak już tak głęboko ingerujesz, to teraz jest doskonały pretekst... żeby wywalić ten złomowy focuser, co widać na fotce i zainwestować w coś sensownego. (żadnych problemów z zakresem pracy spasowyswaniem itd. bo i tak wszystko rozbebeszone i będziesz musiał to zrobić).

 

Pozdrawiam.

 

Ups, Sorry za wcinkę, nie załapałem że jesteś w trakcie dziergania większej całości :(

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec w całej okazałości :D ,potrzebne są jeszcze poprawki kosmetyczne,skrócenia za długich śrub przy obejmach,zamocowanie coolera z regulacja ,przemalowanie obejm.

Chciałbym podziękować Zbyszkowi za to ,ze poświęcił tyle czasu oraz za bezinteresowną pomoc oraz fachowe porady.

Zbyszek dziękuję :notworthy::Beer::Beer:

Wymiana miała na celu:

-obniżenie masy całości,

-lepiej się wychładza,

- o ironio ,tuba z wręgami jest sztywniejsza niż orginalna PCV :blink::D

gotowy_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta części:

-Tuba 50zł,

-wręgi 5zł,

-farba czarny połysk i mat 25zł,

-wkręty i śrubki 5zł

Całośc ok 100zł ,ale większość rzeczy udało mi się załatwić po znajomości(stolarz,tokarz).

Teraz tylko czekać na pogodę i do dzieła :D

P.S Orginalna tuba(Uniwersał) optyczna już po odchudzeniu ważyła ok 12 kg,teraz waży 7kg,czyli tym samym ubyło 5 kg,a za tym również 5 kg mniej na przeciwwadze montażu= ok-10kg!

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to ten telep jest już sławny, to chyba największa modernizacja teleskopu U w historii :szczerbaty:

Mam nadzieje że spełni Twoje oczekiwania- sądząc po nowych parametrach na pewno :Beer:

Jedno co mi troszkę oko wykręca to te wręgi, strasznie krzywo wycięte :blink: wybacz ale musiałem zwrócić na to uwagę, taki już jestem :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,słuszna uwaga lecz nie trafna.

Wręgi wewnatrz tuby były wycinane na tokarce do drzewa.

tobie chodzi o ostatni pierscien mocujacy cele z lustrem.jest tak powycinana,poniewaz w 3 miejscach usytuowane sa sprężyny amortyzacyjne,ktore zahaczaja o ten pierscien.Pozatym, wszystko jest na styk i dlatego trzeba było porobic wcięcia równiez z powodu podkładek gumowych lekko dociskajcych lustro.

Wszystko było zaplanowane ,a wczesniej ciete na tokarce :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dociekliwy i słusznie.

Więc,orginalna tuba z U miała takie parametry 250/930mm.Cela z lustrem niebezpiecznie wychodziła ok 2mm poza tube ,co uniemozliwiało stawianie jej na ziemi,to po pierwsze.

Po drugie ,nowa tuba jest dłuższa tylko o 70mm ,co pozwala mi "schowac" celę oraz zamocowac tam wentylator z regulatorem obrotów ,który dostałem od Ciebie. Teraz wszystko jest zabezpieczone i bezproblemowo moge stawiac tubą na ziemi.Te 70mm blachy 0,5mm to jaki dodatkowy balast?,pozatym wszystkie teleskopy o ogniskowej np.1000mm maja tube długosci tej ogniskowej ,więc wszystko jest tu zachowane.

To szlachta z Zywca dała ciała z tą 930mm rurą <_<

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zdziwilem sie latwoscia zlozenia tuby. Wregi szpachlowka samochodowa przyklejine i wzmocnione .

Wyczernienie matem akrylowym szybko schlo . Zdecydowana wiekszosc prac wykonal Jarek. Dopasowywal wregi, kleil, malowal , przykrecal . W starej tubie byly problemy z kolimacja bo byla lekko krzywa . W nowej srodek pajaka na srodku tuby wystarczylo zamocowac, wstepnie ustawic srodek LG na srodek pajaka i prawie kolimacja pasowala . Musialem tylko troche pogimnastykowac sie z ustawieniem LW , szczegolnie jego wyskokosci .

 

Mialem do czynienia z kilkoma telepami co tuby maja troche krzywe. Bardzo ciezko takie telepy skolimowac, trzeba pajak przestawiac, wyciag czy lustro w celi . Duzo prosciej od razu wymienic tube tak jak Jarek.

 

Tuba mogla byc krotsza, ale jak ktos mial za krotka to woli dluzsza. Taka tez fachowcy zrobili i zawsze mozna skrocic. Poruczko na koncach swoich tub dawal czarne paski blachy aby krawedzie wzmocnic i nie byly ostre.

 

Przy okazji Jarek sprawdzal jak wyszla przerobka 2" Plosla produkcji z AK . Mam go od Hansa i tak jak pisal nie pasuje do swiatlosilnych telepow . Po kupieniu szkielek http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=250130113033 mialem material do modyfikacji okularu .

Kupione tam 2 klejone soczewki ustawilem brzuszkami do siebie z dystansem z ebay. Soczewke oczna okularu z AK pozostawilem, dystans wymienilem na 2 z ebay bo soczewki sa troche mniejsze i wpadaly w oryginalny z okularu. Dalej w korpus okularu wlozylem te 2 soczewki z ebay i przymocowalem oryginalnym pierscieniem tylko odwrotnie wkreconym . To tak wstepnie do testow zlozylem . Okular ma ok 35 mm ogniskowa, kat ok 60 st i w F5 ostrzy min w 3/4 pola . :) . Jest jasny.

Szkielka kupione na ebay i zlozone w/g instrukcji sprzedajacego daja gorszy obraz i duza aberacje chromatyczna. Wprowadza ja soczewka oczna . Dlatego podmienilem ja z okularu AK. Jak nie do telepa to do szukacza jak znalazl bo 60 st ma zalety .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek jak zawsze skromny ,a tak naprawde to on wykonał 2/3 roboty :Salut:

Dzis zamocowałem wiatraczek i regulator obrotow by Grzybek80 :Beer:

Co do wspomnianego poskładanego przez Zbyzka okularu 2" ,to poprostu masakra.Mimo duzej swiatłosily mojego telepa f5 obraz jaki daje ten okular rzuca człowiekiem o ziemię :blink:

Pogoda była w kratke wiec tylko testowalismy go na oddalonym jakies 200-300m kominie elektrociepłowni.

Obraz praktycznie w całym polu ostry ,jasny ,wyrazny ,tylko na brzegach juz było lekko gorzej.Dla mnie rewelka ,a dla porownania moj K 32mm 2" ma na "noc" przy tym składaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zamontowałem wentylatorek z regulacją obrotów,skróciłem śruby w obejmach oraz sprawy kosmetyczne.W nocy rozpocząłem testy,który wypadły swietnie mimo dość jasnego nieba.

Po pierwsze wreszcie ta kultura obserwacji ,kiedy na montażu jest łącznie 10 kg mniej,lekkość manewrowania tubą optyczną Wink Narazie montaż ustawiałem na GP bez lunetki biegunowej(mam zamiar kupić),tylko poprzez otwór w RA z takim plastikowym "celownikiem".Potestowałem na M13 z różnymi powiększeniami i nawet przy pow. 200x M13 bardzo długo była w polu widzenia co bardzo mnie ucieszyło.Pózniej ustrzeliłem jeszcze kilka DS i w 100% optycznie wszystko jest zgrane i dobrze ustawione.Ciasne układy porozdzielane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Teraz nareszcie przyszła pora aby zaopatrzyc mój montaz w lunetkę biegunową...

Cena orginalnej Vixena do GPX kosztuje majatek :blink: ,więc musiałem poradzic sobie inaczej.

Udało mi sie odkupic w dobrym stanie lunetke Soligor'a,a znajomy tokarz dorobił mi taka tuleje i dopasował tak gwinty ,ze teraz bez problemu moge ją zamocowac.

Zapodaje kilka fotek-dla zainteresowanych :D

LB_1.JPG

LB_2.JPG

LB_3.JPG

LB_4.JPG

LB_5.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Została jeszcze sprawa podswietlenia tej lunetki,ale w najbliższym czasie postaram się z tym uporać.

Już do mnie idzie poczta taką swiecącą wsuwka do własów ze swiecąca diodą.Na taki patent wpadł JaLe i twierdzi ,że wszystko działa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.