Skocz do zawartości

Guidemaster


philips

Rekomendowane odpowiedzi

1. Po włączeniu guidowania w prawym dolnym okienku z wynikami guidowania jest takie małe okienko z dwoma kółkami... domyślam się, że to taki niby okular.... ale jakie mają rozmiary te kółka w arcsec ? Wogóle po co to jest ? Czy ja o czymś nie wiem ?

 

2. W nowej wersji Guidemastera jest opcja "adaptive filter " .... właściwie to co ona robi ? Niby znalazłem na forum Guidemastera krótką notkę o tym - http://www.razyboard.com/system/morethread...-3041292-0.html - niby to ma kasować jakies szumy w błędach RA ale to chyba dotyczy bardzo małych błędów, a nie tak jak u mnie +/- 3 arcsec...

Nie wiele z tego kumam... ma ktoś jakieś doświadczenia ?

 

BTW.... spoko jest opcja stackowania, niezle rozjasnia obraz i podbija ciemne gwiazdki...coś jak live-histogram w K3ccdtools.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

1. Owe kółka to coś w rodzaju "tarczy strzelniczej" - jest to bardzo fajna sprawa, pokazuje w sposób jasny i przejrzysty to jak montaż "trafia" po zadaniu odpowiedniej korekty. Dzięki temu można łatwo określić bład całkowity, i jakość korekt - tym samym też jest to podgląd live jak korekty wpływają na pracę guide. Nad tym kółkiem są dwie strzałki które zmieniaja pokazywany obszar w sekundach łuku, zawsze jest podawany rozmiar większego kółka domyślnie jest to 5" a wew. kółka wtedy ma 2".

 

2. Filtr adaptywny pomaga "przewidywać" nieregularności w pracy montażu na poziomie drobnych regularnych skoków powodowanych zazwyczah zazębianiem kółek wew. przekładni, ew. określa prędkość kroków silniaka w montażach o mniejszych przekładniach całkowitych. Jeżeli seeing jest dość regularny, poprawia też pracę guide przewidując drgania gwiazdki z nim związane.

 

Ostatnio sprawdzaliśmy montaż EQ5 Bartka i byłem mile zaskoczony, błąd po guide wychodził na poziomie około 1,8~2,2" co w zupełności wystarcza do ogniskowej 750mm (na montażu powieszony było celestron C6N a jako guideskop Bartosz użył SW 100/500 - co w sumie daje trochę wagi).

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... on ma kilka niezłych zalet... ( automatyczna kalibracja, aggressiveness odzielnie dla RA i DEC, stackowanie, wykresy błędu, dowolny kąt kamerki ) ale w sumie dokładnie to samo ma K3CCDTools.... narazie badam grunt....

 

Tylko, że nie moge otworzyc logów guidemastera w PEASie co mnie baaaaaardzo martwi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

nie pamiętam już dokładnie, ale wydaje się, że PEASA można "nauczyć" co ma i jak ma intepretować i można wrzucać logi z każdego praktycznie softu do guide.

 

Porównywać Guideamastera nie ma co do Guidedoga, bo ten drugi to soft już nieco archaiczny i ze sporymi brakami w porównaniu do pierwszego.

 

no a różnica pomiędzy statyczną agresywnością a dynamiczną analogiczna jak ze statycznym i dynamicznym obciążeniem - studiujesz więc myślę, że nie ma co tu bardziej tłumaczyć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
No właśnie chciałbym porównać tylko że wygląda na to że GM po prostu mi nie działa, gdyż błąd systematycznie rośnie :szczerbaty:

 

trzeba posprawdzać kierunki, często inwersja w osi RA załatwia sprawę (nawet jeżeli wydaje się, że kierunki ustalone są poprawnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba posprawdzać kierunki, często inwersja w osi RA załatwia sprawę (nawet jeżeli wydaje się, że kierunki ustalone są poprawnie).

Wiesz, wydaje mi się, że próbowałem wszystkich ustawień (włącznie z inwersją) i wygląda to tak, że po okresie (dokładnie nie pamiętam jakim) 200" gdy mam błąd w granicach 1,5arsec przechodzi w 3,5,7,9,13,20 30 itd. z tym że czasy wzrostu tych wartości wynoszą już tylko około 10"

Nie mogłem sobie z tym poradzić dlatego wróciłem do GD i tak PE jest w miarę stabilny. Nie działa mi natomiast ustawianie pulseguid i muszę nad tym popracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam już dokładnie, ale wydaje się, że PEASA można "nauczyć" co ma i jak ma intepretować i można wrzucać logi z każdego praktycznie softu do guide.

 

Zgadza... i nawet próbowałem tego wczesniej z logami z Guidedoga... ale nie jest łatwo skumać co gdzie powinno być w "templacie"

 

Tak czy inaczej udało mi sie jakoś napisać takiego templata dla Guidemastera :

 

1. Otwieramy PEASa

2. Wciskamy guzik " Input Data"

3. z listy wybieramy " By template"

4. W nowo otwartym okienku wciskamy "New"

5. Wpisujemy nazwę " Guidemaster" a w drugim polu :

 

. n x y n n n n n n

 

( kropka-spacja-en-spacja-iks-spacja-igrek-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en )

 

6. "save"

7. "cancel"

8. Zaznaczamy Guidemaster z listy i "accpet"

9. dalej już normalnie jak przy każdym innym logu...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche off-topic (sorki) ale czy mozecie napisac krok po kroku jak zmierzyc PE na dowolnym montażu używając docelowej tuby i kamerki guidujacej i jakiegos popularnego softu. Obawiam się że to co znalazłem na forum miało kilka różnych podeść i nie wydawało mi się to jasne od początku do końca. Jedna uniwersalna metoda (wiem pewnie nie ma takiej) pozwoli wszystkim na miarodajne porównywanie wyników.

Moze ktoś się pokusi na takie how-to bo juz tyle wyników widziałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche off-topic (sorki) ale czy mozecie napisac krok po kroku jak zmierzyc PE na dowolnym montażu używając docelowej tuby i kamerki guidujacej i jakiegos popularnego softu. Obawiam się że to co znalazłem na forum miało kilka różnych podeść i nie wydawało mi się to jasne od początku do końca. Jedna uniwersalna metoda (wiem pewnie nie ma takiej) pozwoli wszystkim na miarodajne porównywanie wyników.

Moze ktoś się pokusi na takie how-to bo juz tyle wyników widziałem?

 

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=24

 

Może jesze warto dodać, że gdy sie guidinguje z Guidedogiem to można mieć wykres rysowany " na zywo " ( co na mój gust powinno być standardem juz ) za pomocą programu jaki napisał Leszek Jędrzejewski specjalnie do tego celu.... bez niego Guidedog jest troche bez sensu...

 

Do wczytywania logów z Guidedoga do PEASa należy użyc oddzielnego programu który "przekonweruje " logi guidedoga na wersje czytelną dla PEASa ( gdzies już o tym pisałem na tym forum )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Wczoraj wieczorem zerknąłem w stare zapiski pierwszych prób guide przez guidedoga i później guidemastera. Ogólnie kilkanaście pierwszych prób z guidedogiem kończyło się identycznie jak opisane problemy z guidemasterem (po czasie XXX montaż zaczyna jechać w którąś ze stron bardzo konkretnie). Z tego co pamiętam nie doszedłem do wniosku co może to powodować. Stawiam na jakiś problem związany z oprgramowaniem bo wyłaczenie guide przywracało montaż w sposób natychmiastowy do normalnej pracy. Próby wykonywałem na Astro5 z silnikami Meade, sterowanie jako pulseguide poprzez ascoma (może to właśnie on generuje jakiś problem ?), potem przesiadłem się na GPD2 i sterowanie poprzez port LPT i moje problemy w zasadzie minęły. Teraz zdarza mi się, że guidemaster robi jakieś sceny, często właśnie to o czym pisałem, kierunki wyznaczone są poprawnie ale guide nie działa zanim nie klikniemy w RA inwersji kierunku. Podstawowymi zaletami programów guidmaster, proguider czy phd guide jest to, że same się kalibrują. Wyznaczają sobie odpowiednie prędkości, backslash oraz kąt kamerki. Pewnie nie ma to znaczenia przy ogniskowych w okolicy 500mm, ale powyżej tego zaczyna się już trochę walka i ciężko jest zoptymalizować wszystko tak jak należy bez poświęcenia kilku nocek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.