Skocz do zawartości

0966, 2007.08.06


Marek B.

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu nie śledziłem plam słonecznych. Dzisiaj ok. 9:50 zerknąłem na Słońce i dostrzegłem małą plamkę w dość znacznej odległości od równika. Czy tzn. że zwiastuje ona początek nowego cyklu ?

 

---

Edit - pozwoliłem sobie na zmianę tytułu wątku, by nie wprowadzał zamieszania. (Oraz dodałem datę, zgodnie z ustalonymi regułami). Of korz przepraszam za ingerencję! :)

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd! Ta plama jest baaardzo blisko równika!

 

Plamy nowego cyklu powinny się pojawiać naprawdę daleko od równika.

 

Poza tą plama o klawej - innej - konfiguracji magnetycznej jedna z ostatnich plam (grup plam raczej), czyli 0963.

Nie był to układ w czystym sensie z nowego cyklu - po prostu strasznie pokręcony układ 'naprzemian', z których pierwsza domena (heh - prawidłowe słowo?) magnetyczna była o orientacji starocyklowej.

 

Był więc to prawdopodobnie zwyczajnie zwykły baardzo aktywny obszar.

 

O tutaj była mowa o tamtej grupie:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...57246#msg157246

 

Na magnetogramach SOHO raczej nie pojawiają się póki co obszary o odmiennej, 'nowocyklowej' polaryzacji magnetycznej, zatem wciąż jeszcze daleko do nowego cyklu...

 

Hmm... Tak się zastanawiam - na sąsiednim forum jest wątek 'aktualnie na Słońcu', gdzie się komentuje obecne wydarzenia na Słońcu, plama po plamie, CME po CME i rozbłysk po rozbłysku. Śledzi się ewolucję plam, ich rozrost, zmianę konfiguracji, pochodnie, protuberancje - i wszystko to zachowuje pewną ciągłość.

 

Może warto coś podobnego i tutaj zrobić? Każdy piszący/fotografujący by wrzucał link w poście, odsyłający do swego wątku i komentował swoimi zdaniami zmiany na Słońcu?? Co wy na to??

W ten sposób w jednym miejscu byśmy mogli stale komentować zmiany aktywności słonecznej.

Pytam, bowiem (niestety) wielu obserwatorów/fotografów ogranicza się (znów niestety) tylko do pyknięcia fotki i nie zagłębia się w temat - i nie wiem, czy chcą to zmienić. A ja sam nie chcę dla siebie pisać. :P

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POZOR POZOR!

 

Moim zdaniem mamy właśnie dwie anomalie na południowo-wschodniej części Słońca.

Przyjrzymy się temu wycinkowi magnetogramu z SOHO:

 

20070806mag.gif

( http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...600_mdi_mag.gif )

 

W dużym kółku - to wspomniana w tym wątku grupa 0966. Ma dziwną konfigurację magnetyczną! Z reguły domeny magnetyczne w plamach/grupach plam mają orientację wschód-zachód a nie północ-południe! I tak jeszcze wczoraj było z ta plamą. Dziś następuje zmiana - czy to dlatego ta malutka plama błyska rozbłyskami klasy C?? (po moim poprzednim poście zdarzył się jeszcze jeden!)

 

W małym kółku - obszar oddalony od równika, wyglądający jak tworząca się właśnie nowa plama. Czyżby plama nowego cyklu? Umiejscowienie na to by wskazywało.

Jednakże orientacja magnetyczna jest typowa dla 23. cyklu! Dziwne! Bardzo dziwne!

 

Zatem - mamy do czynienia z dwiema anomaliami na Słońcu. Zalecam obserwacje - i monitora i teleskopowe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
@Marek B.

A liczyłeś współrzędne, że oceniasz, iż ta plama jest daleko od równika? Polecam wyznaczanie współrzędnych samemu, a nie ufanie bezmyślne maszynom.

Przyznaję ze skruchą, że z tą "znaczną odległością od równika" to dałem plamę...i to plamę niekoniecznie słoneczną :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.