Skocz do zawartości

M31 z Krakowa


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

dziś w nocy zebrałem kolorowy materiał do M31.

Sporo jest zmian u mnie w obserwatorium (ale o tym kiedy indziej:) i w związku z tym nie miałem możliwości podłączenia klimatyzatora, który w lecie chłodzi moją kamerę.

STLe to małe grzejniczki, więc schłodzenie ich wbudowanym peltierem niestety nie jest wystarczające. Dlatego z braku klimatyzatora zarówno luminancja jak i kolor RGB zostały zebrany przy temperaturze czipu -11 stopni. Jest to jak na kodakowskie ccd bardzo ciepło a w przypadku STL 11000 nawet bardzo bardzo ciepło. Użyłem funkcji tzw. ditheringu, czyli automatycznego przesuwania po każdej ekspozycji o kilka pikseli całego teleskopu. Dzieki temu niszczące obraz piksele nie usunięte przez odjęcie darków za każdym razem padały na minimalnie inny obszar nieba. Po złożeniu wszystkich klatek nie zostały złożone w jeden "superhotpiksel", ale się rozproszyły po pewnej okolicy. Drugim zabiegiem było już użycie w Maximie funkcji maski SD, tak aby eliminiować szumy. Ciekawostką jest to, że użyty został tylko jeden dark. Żadnych masterdarków. Peltier został ustawiony tak, że daleko był od swojej granicznej wydolności, czyli porównując do auta nie jechał na pełnym gazie. Dzięki temu dark podobnie jak cała ekspozycja uzyskany był w stabilnych warunkach.

Mimo wszystko surowe zdjęcie musiało być poddane agresywnej obróbce w PS, żeby coś z tego wyszło. Materiału na kolor było stanowczo zbyt mało. Ledwie po 8 180 sekundowych ekspozycji. Kolor był robiony prze cirrusy i był naprawdę wyjątkowo fatalny. Sporo czasu zajęło mi zrobienie z tego, czegoś co możnaby pokazać. Jak się dziś bawiłem PS to co chwilę przypominało mi się zdjęcie niejakiej Joan Collins z serialu Dynastia, które chyba z kilkanaście lat temu widziałem w... Playboyu. Widać było, że bez funkcji BLUR sesja z całą pewnością by się nie udała :) Podobnie ze zdjęciem M31 :), choć akurat tej funkcji nie używałem. Tylko podobne:) Joan Collins jest tu

 

Do konkretów.

 

Wersja medium jest TUTAJ. Ten rozmiar wygląda wg mnie najlepiej. Szerokość zdjęcia 1600 pikseli.

 

Wersja duża jest TUTAJ. Szerokość zdjęcia 4008 pikseli i waży ponad 4mb!

 

Poniżej pełny rozmiar zdjęcia jądra galaktyki.

Pozdrawiam z gorącego Krakowa!

Tiamat

 

 

 

PS Nie, h-alfa nie zdradzę :))))

M31_mini.jpg

M31_medium_center.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał , chyba jednak nie powinieneś pokazywać tego pełnego zdjęcia, bo zrobiłeś to co mnie się zarzuca czyli trochę przeprocesowałeś i zdjęcie jest jak sam zauważyłeś Joan Collins ;) (czyli wyciągnięta na 300% :D ). Do tej pory miałeś "miękkie fotki", a teraz co ? Wchodzisz w strefę hard :whistling: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!

Po takich słowach zapomina sie o bólu głowy z niewyspania i zawalankach w pracy następnego dnia.

 

Jale, czy ja wiem.. Raczej unikam wersji hard. Tu zaglądają też bardzo młodzi ludzie :).

Ale oczywiście użyta była lekko funkcjia Unsharp Mask. I nie ma też co ukrywać, że tego typu zdjęcie jest w ogromnej mierze owocem obróbki PS.

 

Pozdrawiam serdecznie

Tiamat

 

PS Miałem dziś w nocy focić. Pogoda była taka sobie. Niewiele brakowało, a bym zostawił obserwatorium z otwartym dachem. Gdy sie obudziłem to byłem przerażony. Jak żyje nie widizałem takiej burzy!

Połamało gałęzie w naszym ogrodzie. Tylko czekałem jak odfrunie dach. W okolicznych wsiach poniszczyło podobno wiele dachów. Teraz na niebie totalny spokój. Cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Ja pierdykam Tiamat !!!!!!!!!!!!

:huh::blink:

TO NAJPIęKNIEJSZA, NAJSUBTELNIEJSZA I NAJBARDZIEJ NIESAMOWITA M31 JAKą W żYCIU WIDZIAłAM...

 

Przepraszam wszystkich astrofocących - moim zdanioem TA obróbka to nowa jakość w tej branży.

 

pozdrawiam ciągle w szoku estetycznym...

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.