Jump to content

Ogniskowa


ByZone
 Share

Recommended Posts

jak weźmiesz szkło powiększające czyli soczewkę, i będziesz nią skupiać promienie słoneczne tak aby zaczęły wypalać dziurkę w kartce papieru (nie rób tego, bo i podłoga może się zjarać :wink: ), będziesz widział na kartce skupione promienie słoneczne. To skupienie może być takie trochę większe (kilkanaście milimetrów), a może również być jak mały bardzo ognisty punkt. Uzyskuje się to poprzez oddalanie, bądź przybliżanie tej soczewki do kartki . Gdy uzyskasz możliwie najmniejszy punkt skupienia, to mówi się, że jest to ognisko (dosłownie i w przenośni - kartka natychmiast się zapali), a o promieniach mówi się, że są zogniskowane. Odległość soczewki od kartki jest ogniskową.

 

Fachowy opis tego parametru znajdziesz w encyklopedii. :wink:

Link to comment
Share on other sites

wszystko jasne. Pytasz o ogniskową z ciekawości, czy myślisz o zakupie takiego "teleskopu"?

Pytam poważnie, bo jeśli chcesz podrążyć temat ogniskowej to OK, trochę można popisać, Jak chcesz zapytać czy warto ten telekop kupić, to temat szybko można zakończyć jednym głośnym i zdecydowanym NIEEEEE.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Panowie, Oni tam na Allegro robią nas i to jak najbardziej profesjonalnie w bambuko i trzeba coś z tym zrobić też profesjonalnie aby z tym skończyć raz na zawsze !!!

Szkoda mi tych młodych ludzi nabitych w butelkę przez tych oszustów i przedawczyków atrapowego, teleskopopodobnego badziewia :shock:

Link to comment
Share on other sites

Panowie, Oni tam na Allegro robią nas i to jak najbardziej profesjonalnie w bambuko i trzeba coś z tym zrobić też profesjonalnie aby z tym skończyć raz na zawsze !!!

 

Pozwolę się z Tobą Januszu nie zgodzić. Żyjemy w wolnym kraju nikt nikogo nie zmusza do kupowania ani na Allegro ani w sklepie.. Człowiek myślący zastanowi się jakim to cudem "profesjonalny" teleskop kosztuje 250zł, a po przeczytaniu tekstu

 

cyt. "Teleskop ten przeznaczony jest dla profesjonalistów, mówią o tym same osiągi. Niemniej jednak amator dobrzę się zabawi taką zabawką"

 

przepraszam za określenie ale trzeba być ostatnim matołem żeby nie zauważyć, że smród od tego wali jak z szamba. Bo od kiedy prfesjonaliści używają zabawek.

 

Da sobie spokój.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj dostałem ten teleskop i jest za**bisty powiększenie tesh za**jebiste i to nie jest żadna atrapa :)

 

życzę Ci abyś kiedyś mógł porównać co widać przez podobną rozmiarami lunetę Zeissa 63/840 telementor. Samo szkło kosztuje 200Euro, a kompletna luneta jest do zdobycia w Niemczech za 600-650 Euro. Przyjedź na jakiś zlot to okazja będzie praktycznie zawsze jest Michał Wikowski z telementorem.

Link to comment
Share on other sites

... Gdy uzyskasz możliwie najmniejszy punkt skupienia, to mówi się, że jest to ognisko (dosłownie i w przenośni - kartka natychmiast się zapali), a o promieniach mówi się, że są zogniskowane.  Odległość soczewki od kartki jest ogniskową.

 

podrąże nieco temat ;-)

 

dobra, a jak wyznaczyć odległość soczewki do kartki jeśli soczewka jest gruba, a ogniskowa stosunkowo krótka ?

:-)

przykładowo niech to będzie długi teleobiektyw od aparatu,

którego ognisko - dobrze wiemy - znajduje się pare cm na gwintem

jak tu wyznaczyć ogniskową ?

Rafał

Link to comment
Share on other sites

opis który podałem jest bardzo ogólny i tzw. łopatologiczny. Wiadomo, że do precyzyjnieszych pomiarów ogniskowej soczewki, w szególnosci specyficznej soczewki nie da się tak łatwo zaadoptować pomiaru z kartką. Tym bardziej, że pomiar taki jest pomiarem "z grubsza" - obarczony błedęm.

Link to comment
Share on other sites

Crocodile, kto chciał to zrozumiał. Przykład był prosty, ale dobry. Książkowo, ale też prosto to:

ogniskowa- odległość pomiędzy środkiem soczewki a ogniskiem, bądź też pomiędzy zwierciadłem a jego ogniskiem.

Ognisko- punkt, w którym przecinają się promienie ( lub ich przedłużenia ) wiązki światła po przejściu przez soczewkę lub odbiciu od zwierciadła.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
  • Our picks

    • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
       
      W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
       
      Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.