Skocz do zawartości

Filtry do teleskopów typu Maksutow


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie jest następujące:

 

- Czy warto stosować filtry do teleskopów typu Maksutowa-Cassegraina ?

Specjalnie nie określam do czego (planety, ds itd.) - tylko czy jest sens dla światłosiły powiedzmy od f/10-f/15

 

W sumie przeszukałem forum, ale głównie opinie są na tematy teleskopów z aperturą <200mm (synta i pochodne), mnie w sumie interesuje przedział maków od 90-125mm.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DS-ów zdecydowanie za mała apertura i światłosiła. Maksutow to teleskop planetaro-księzycowy raczej, a przy tej średnicy i tak trzeba uzywać często skrajnie duzych powerów, jak do tego włozysz jeszcze filtr, to obraz będzie ciemny. Czyli filtry w tym przypadku nie na wiele się przydadzą. Jedynie folia do obserwacji i focenia słoneczka ma sens.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DS-ów zdecydowanie za mała apertura i światłosiła. Maksutow to teleskop planetaro-księzycowy raczej, a przy tej średnicy i tak trzeba uzywać często skrajnie duzych powerów, jak do tego włozysz jeszcze filtr, to obraz będzie ciemny. Czyli filtry w tym przypadku nie na wiele się przydadzą. Jedynie folia do obserwacji i focenia słoneczka ma sens.

 

mam maka127.

 

dodatkowo na pewno filtr polaryzacyjny do obserwacji księżyca, który wypala oczy, zwłaszcza w czasie pełni.

mam coś takiego - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0e568fcbc5da1c8

dodatkowo w tym wypadku 'przedłużka' ratuje mi życie jeśli używam LVW22 ze względu na za duże śrubki w nasadce kątowej.

 

ja mam jeszcze Baader Neodynium Moon&Skyglow - moim subiektywnym zdaniem ogranicza pływanie przy większych powiększeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie niema przeciwskazań do stosowania filtrów tylko dlatego, że jest to akurat konstrukcja maksutowa. (przykład z przed miesięcy: mak127, OIII i M27 ...poezja.)

a jak inne obiekty widać oprócz M27 - skoro już jesteśmy przy mgławicach ? przez OIII oczywiście. Teraz tyle jest nowych filtrów, że naprawdę trudno coś wybrać - tak ogólnie poczytałem o OIII, Ultrablock, UHC, ale teraz są jakieś Skyglow, czy inne cuda wianki...

 

To może uściślę pytanie - jaki filtr do konkretnych obiektów (dla Maksutowa-Cassegraina) ?

- planety

- mgławice

- galaktyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planety to jak ci sie widzi zalezy od planety i tego co kto lubi np mars filtry czerowne, jowisz niebieskie.

 

mgławice to wg testów na astronocach tam jest jeden bardzo dobry tekst zagraniczny jak co wygląda.

 

mocno wycinające filtry takie jak OIII z maksutowem f/14 to tylko z długimi okularami 32-40mm żeby źrenica była bardzo duża. (no powiedzmy duża) czyli najmniejsze mozliwe powiększenia.

 

OIII był pożyczony na polu i widziałem tylko M27 nic więcej :)

 

do galaktyk nistety powinno sie uzywac nic :]

 

do księżyca zdecydowani polaryzacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtry fitrami ale czy nie trzeba najpierw przerobić maka na 2 calową kontówkę?. Mam synte 127 mak i tak zamierzam a potem może filtr jakiś do DS. Tylko czy warto przerabiać?

a po co ? nie zamierzam ETX-a rozchrzaniać, a później bawić się z dopasowywaniem okularów, przedłużek, i innych pierdółek żeby to wszystko spasować. A z resztą co da samo przerobienie kątówki ? raczej jak ktoś chce to może przerobić cały wyciąg w maku na 2" - tylko czy warto ? i czy jest to takie technicznie proste do zrobienia ?

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając kątówkę 2 cale + odpowiedni okular można zwiększyc p :D ole widzenia a to do Ds jest wskazane.Tak zresztą zrobiło kilku kolegów z forum i tm się sugerowałem. Myślę żę z omawianymi filtrami byłoby jeszcze lepiej. To tylko teoretyczne rozważania, które może wart wziąć pod uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając kątówkę 2 cale + odpowiedni okular można zwiększyc p :D ole widzenia a to do Ds jest wskazane.Tak zresztą zrobiło kilku kolegów z forum i tm się sugerowałem. Myślę żę z omawianymi filtrami byłoby jeszcze lepiej. To tylko teoretyczne rozważania, które może wart wziąć pod uwagę

 

no jeszcze pozostaje kwestia kosztów - 2" cale są droższe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna załozyć spokojnie ze ETX-125 jest nieprzerabialny na 2" i jedyne co mamy do dyspozycji do DS z filtrami to okulary 30-40mm. odpowiednio 2,1 i 2,66mm źrenicy.

 

jeżeli niemasz zamiaru nigdy zmieniac tuby to mysle ze warto sobie dać mozliwość popatrzenia w sposób inny niz dotychczas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jeszcze pozostaje kwestia kosztów - 2" cale są droższe....

dla mnie to off top - bardziej zależy mi na tym czy w ogóle jest sens dobierać jakikolwiek filtr - wczoraj po przestudiowaniu opinii na temat UHC-S, Ultrablocka i OIII (na AF i Astro4u) dochodzę do wniosku że jeżeli już to zostaje na placu boju UHC-S ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.