Skocz do zawartości

Pierwsza próba fotografii


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Praktica MTL3

15 minut prowadzenie ręczne

ogniskowa 135mm

film Kodak 200 iso

Negatyw przeskanowany przystawka do slajdów :huh: (pewnie dlatego takie nieostre)

 

Chyba powinienem wziąźć lepsza kliszę?

:szczerbaty:<_<

Jaki oceniacie zasięg na zdjęciu???ja mysle ze tu jest tak z około 6M

orion.JPG

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skan jest fatalny i nie chodzi mi o brak ostrości, bo akurat nie jest najtragiczniejsza. Ale te zaświetlenia, paski, kłaki... :blink:

 

Co do zasięgu, sprawdziłem tak na szybko: 8.13 spokojnie widać. 8.65 (HD 36825) też jest. 9.04 (HD 37633) też, lepiej widać po rozjaśnieniu.

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaraj sie lepiej ustawić ostrość - spróbuj przy użyciu lupy do Praktiki i maski Hartmana. W niektórych obiektywach ostrość w nieskończoności trzeba ustawić nieco przed nieskonczonością. Z filmów najlepsza byłaby Fuji Provia 400. Przy jakiej przysłonie robiłes to zdjecie? Dziwi mnie, że nie wyszła M42 - przy takim czasie ekspozycji powinna być widoczna.

Fajne zdjęcie jak na początek, powodzenia w kliszowym astrofoto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłona to f2.8.

Ostrość dana w nieskończoność.

Obiektyw 135mm.

Zdjęcie wykonane na koziołku własnej roboty. :D

Klisza najzwyklejsza za 8zł Kodak iso 200.

 

Postaraj sie lepiej ustawić ostrość - spróbuj przy użyciu lupy do Praktiki i maski Hartmana.

Mógłbym coś wiecej na ten temat sie dowiedzieć?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłona to f2.8.

Ostrość dana w nieskończoność.

Obiektyw 135mm.

Zdjęcie wykonane na koziołku własnej roboty. :D

Klisza najzwyklejsza za 8zł Kodak iso 200.

Mógłbym coś wiecej na ten temat sie dowiedzieć?

Tu masz linki do artykułów o masce Hartmana:

http://www.iceinspace.com.au/index.php?id=63,187,0,0,1,0

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=518

 

Osobiście używam ten typ z trójkatami. Gdy skierujesz aparat naj asną gwiazdę a obiektyw nie jest ustawiony na ostro widzisz trzy trójkąty. Po zogniskowaniu widzisz punkt.

 

Zwykły Kodak jest mało czyły na H-alfa i wodorowe mgławice będas Ci wychodziły raczej niebieskie, a nie czerwone jak w rzeczywistości. Czyłe na H-alfa są Kodak Ektachrome 200 i właśnie Fuji Prowia 400. Lepsza jest Fuji - ma wyższą czułość możesz stosować krótsze ekspozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama lupa pozwala Ci ustawić ostrość z większą dokładnością. Bez lupy wydaje się, że nie widać trójkącików tylko punkt, tymczasem przez lupę jeszcze są widoczne. Czasami takie lupy nastawcze są na Allegro. Wygląda tak:

DSCF0831.JPG

..... i zamocowana do Zenita:

DSCF0832.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyłe na H-alfa są Kodak Ektachrome 200 i właśnie Fuji Prowia 400. Lepsza jest Fuji - ma wyższą czułość możesz stosować krótsze ekspozycje.

 

Z tego co czytałem na zagranicznych forach to zdecydowanie lepsza do czerwieni jest kodak ektachrome 200, provia ma troche lepszy balans kolorów. To są droższe slajdy żeby ich nie marnować lepiej ich używać gdy już trochę opanuje sie technikę zdjęciową, ja proponuję na początek lub do testów konice centurię 800 i 1600, bardzo dobre negatywy w czerwieni i ogólnego zastosowania.

M42 na konice centurii 800 po 30 sekundach naświetlania lepiej wyglada niz na tym Twoim kodaku po 15 minutach, a chyba wiele droższa nie jest.

Zasięg poprawi się zdecydowanie przy lepszej ostrości i lepszym prowadzeniu. Tu trzeba trenować. Powodzenia

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... albo Fuji Superia 800 lub 1600, ale tu uwaga nie idx w bardzo długie czasy. Jeśli nie masz baaaardzo ciemnego nieba na fotkach 10-15 minutowych widać wiecej niz na naświetlanych 40 minut - niebo świeci tak że szczególy mgławic zaczynają ginąć.

Z negatywowych warta polecenia jest Fuji Super HQ200, ale nie wiem czy jeszcze jest w sprzedaży.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.