Skocz do zawartości

Justowanie lunetki w HEQ-5 syntrek


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Justowanie lunetki w HEQ-5 syntrek odbywa się trochę inaczej niż w EQ-5. W eq-5 śrubkami poruszało się lunetką polarną natomiast w HEQ-5 syntrek lunetka ta jest wkręcana a kolimuje się jedynie szkiełko z mapką. Czy takie cos zdaje egzamin? Wydaje mi się że powinno się kolimować lunetkę a nie mapkę śrubkami.

Aha jeszcze jedno. Skolimowałem taka tą mapkę, że krzyż jest w jednym punkcie ale obraz i tak dziwnie rotuje.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

docelowo krzyż i obraz mają rotować RAZEM.

jezeli mamy sytuację, że środek krzyża stoi w miejscu to istnieje taki szczegół na obrazie, który dokładnie obiega środek krzyża po kołowej orbicie. nalezy krzyż nasunąć na ten szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sobie poradziłem z problemem. W HEQ-5 Syntrek i pewnie w EQ-6 syntrek osobno się kolimuje lunetkę polarną i osobno mapkę. Śruby do kolimacji polarnej były w miejscu w którem bym się ich kompletnie nie spodziewał.

img9935xu4.jpg

Czerwonym kółkiem zaznaczyłem śrubki imbusowe do kolimacji polarnej, a zielonym do kolimacji mapki. Mapke zakłada sie na okular. Widac to na poniższym zdjęciu:

img9938ok1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nic nie widze o kolimacji polarnej. Jak już to tej mapki. Jak skalibruję poprawnie mapke i próbuje skolimowac lunetkę żeby obraz nie rotował to mapka zaczyna się przemieszczać.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nic nie widze o kolimacji polarnej. Jak już to tej mapki. Jak skalibruję poprawnie mapke i próbuje skolimowac lunetkę żeby obraz nie rotował to mapka zaczyna się przemieszczać.

W EQ 6 mogę tylko skalibrować lunetkę poprzez ustawienie mapki.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Adam czy uporałeś się już z problemem ustawienia krzyża i mapki w lunetce biegunowej? Jeżeli tak to prosze napisz jak to zrobiłeś.

Pozdrawiam

 

Cześć!

Nie jestem Adamem ale napiszę co ja wiem o justowaniu w moim HEQ5.

1. Sprawdź czy lunetka jest dobrze przykręcona bo jak wyjustujesz to nie możesz jej ruszać.

2. Ustaw sobie lunetkę na odległy ziemski widok.

3. Obracając osią RA znajdź punkt, który nie rotuje.

4. Regulując trzema śrubkami znajdującymi się obok pokrętła ostrości lunetki, przesuwaj mapkę tak, aby środek krzyża trafił w punkt, który będzie połową dystansu pomiędzy starym położeniem krzyża a punktem który nie rotował.

5. Kontrola i jeśli ciągłe jest coś nie tak, powtarzamy pkt 4.

Jeśli coś napisałem niezbyt jasno to pisz.

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że należy też przeczytać wcześniej TEN WAŻNY artykuł.

Pozdrawiam :Beer:

 

Dzięki Piotrek. Mnie zmartwiła ta sprawa dotycząca rotacji mapki i rotacji krzyża o której pisał Adam. Ale to chyba u mnie nie występuje w takiej postaci jak u niego. Sprawa orientacji lunetki biegunowej względem tych wszystkich podziałek w EQ6 wygląda trochę inaczej niż to podają Astronoce. Tak czy owak albo ja coś robię nie tak albo producent coś pokićkał, bo nawet stosując się do instrukcji obsługi montażu wychodzą mi jakieś dziwne klocki. Będę po prostu korzystał z polarisfinderka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrek. Mnie zmartwiła ta sprawa dotycząca rotacji mapki i rotacji krzyża o której pisał Adam. Ale to chyba u mnie nie występuje w takiej postaci jak u niego. Sprawa orientacji lunetki biegunowej względem tych wszystkich podziałek w EQ6 wygląda trochę inaczej niż to podają Astronoce. Tak czy owak albo ja coś robię nie tak albo producent coś pokićkał, bo nawet stosując się do instrukcji obsługi montażu wychodzą mi jakieś dziwne klocki. Będę po prostu korzystał z polarisfinderka.

 

Ale co się dzieje? Opisz jak tylko potrafisz. Jeśli nie ja to ktoś inny napisze.

Może być tak, że dostała Ci się całkiem rozregulowana wersja, ale na pewno to jest do ustawienia.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Piotrek. Jeżeli chodzi o samo zjustowanie lunetki to nie jest to dla mnie wielki problem. Wprawdzie wymaga to trochę czasu i kręcenia śrubkami ale dam radę. Lunetka jest nawet całkiem przyzwoicie ustawiona fabrycznie. Myślę że z guidowaniem ta mała odchyłka w ogóle nie miałaby znaczenia. Nie rozumiem natomiast całej procedury ustawiania krzyża z punktem gdzie powinna znajdować się GP względem kalendarza i podziałki godzinowej na osi RA. W instrukcji to się nazywa "Orientacja siatki lunetki biegunowej" i "Precyzyjne wyrównanie montażu na Gwiazdę Polarną". Robiłem wszystko (przynajmniej tak mi się wydaje) zgodnie z instrukcją ale wynik był całkowicie odmienny niż faktyczne położenie GP jakie o danej porze dnia pokazuje Polarisfinder. Może to jest banalna procedura ale dla mnie opisane to zostało w instrukcji dość nie jasno skoro popełniam błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrek. Mnie zmartwiła ta sprawa dotycząca rotacji mapki i rotacji krzyża o której pisał Adam. Ale to chyba u mnie nie występuje w takiej postaci jak u niego. Sprawa orientacji lunetki biegunowej względem tych wszystkich podziałek w EQ6 wygląda trochę inaczej niż to podają Astronoce. Tak czy owak albo ja coś robię nie tak albo producent coś pokićkał, bo nawet stosując się do instrukcji obsługi montażu wychodzą mi jakieś dziwne klocki. Będę po prostu korzystał z polarisfinderka.

 

próbowałem to zrobic zgodnie z instrukcją i nic !

ale wymyśliłem niezawodny sposób na prawidłową orientację siatki lunetki w EQ6:

 

1 w polarisfinderze ręcznie wpisać współrzędnie miejsca obserwacji i taką datę i godzine kiedy polarna jest na dole tzn na godzinie 6:00 ( unikać okolic północy bo wtedy u nas jest już np 0:30 2.02.08 a wg czasu UT 23:30 1.02.08)

2 ustawić oś RA aby kółeczko polarnej w lunetce było idealnie na dole i zablokować oś RA

3 ustawić pierścień podziałki RA na 0 i zablokować śrubkami

4 odblokować oś RA i nastawić czas z polarisfindera +1h korzystając ze skali dolnej czyli bliższej lunetce na pierścieniu , zablokować oś RA

5 ręcznie ustawić pierścień przy lunetce na datę z polaris findera , po ustawieniu nie ruszać osią RA ani pierścieniem daty !

6 odkręcić śrubkę blokującą plastikowy pierścień z pionową kreską

a . jesli obserwujesz z 15 południka to ustawiasz kreskę idealnie na zero i zakręcasz śrubkę blokującą

tu będzie trochę trudniej :

b . obserwuje z 19 południka więc 19-15=4 zatem moje "ZERO" to przesunięcie o 4 stopnie na wschód

wiec nie ustawiam kreski na zero, tylko 4 E i tam blokuje pierścień

 

po tym zabiegu nalezy posługiwać się lunetką w sposób zgodny z instrukcją czyli:

 

a wyzerowanie pierścienia daty kręcąc osią RA , ręczne ustawienie naszego indywidualnego "zera" ( w moim przypadku 4 E)

b kręcąc osią RA ustawienie daty na pierścieniu , blokada RA

c ustawienie godziny z polarisfindera UT + 1 h używając dolnej podziałki blokada śrubkami pierścienia osi RA

d odblokowanie osi RA i przestawienie do pozycji "0" na pierścieniu RA zablokowanie osi RA

 

i wszystko powinno się zgadzać z polarisfinderem :D

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem spytać czy to tak powinno być, otóż jak dokręcę pokrętło oznaczone na rysunku jako "setscrew" i chce przekręcić montaż w osi RA o np 360* to niestety gdzieś w okolicy 100-120* w lewo lub w prawo dochodzi do zablokowania...czy to normalne??

 

A co Ci się blokuje? Jeżeli tylko samam skala godzinowa to chyba tak powinno być. W pewnym miejscu na tej skali znajduje się wcięcie lub otwór (aby to zobaczyć trzeba wymontować pierścień ze skalą godzinową) w który"wpada Ci ta śrubka setscrew. Otwór ten blokuje skale godzinową (na rysunku RA setting circle) na zero względem wskaźnika skali daty i osi RA (na rysunku data scale and RA setting indicator). Podobnie było w montażu EQ3-2 który miałem. Jeżeli się mylę to proszę niech mnie ktoś poprawi.

Jeżeli natomiast blokuje Ci się cała oś RA to coś masz nie tak z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokuje mi się cała oś RA tak, zę nie mogę go obrócić o 360*. Jeśli dovetail montażu jest u góry ( niech to bedzi e 0*) i chce przekręcić to mocowanie dookoła osi RA to następuje do blokady montażu gdzieś na 100-120* kręcąc odpowiednio w lewo lub prawo. Tak więc śrubę mam zawsze poluzowaną, nigdy dokręconą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokuje mi się cała oś RA tak, zę nie mogę go obrócić o 360*. Jeśli dovetail montażu jest u góry ( niech to bedzi e 0*) i chce przekręcić to mocowanie dookoła osi RA to następuje do blokady montażu gdzieś na 100-120* kręcąc odpowiednio w lewo lub prawo. Tak więc śrubę mam zawsze poluzowaną, nigdy dokręconą.

 

Może to głupie pytanie ale czy czasem montaż nie blokuje Ci sie o śruby ustawienia klina te które poruszają całym montażem w płaszczyźnie N-S (Pn-Pd)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie pytanie ale czy czasem montaż nie blokuje Ci sie o śruby ustawienia klina te które poruszają całym montażem w płaszczyźnie N-S (Pn-Pd)?

 

Raczej nie. Jak kręcę to całośc się klinuje a nie blokuje. Gdy śruba jest poluzowana można bez problemu przekręcić mont w osi Ra o 360*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Jak kręcę to całośc się klinuje a nie blokuje. Gdy śruba jest poluzowana można bez problemu przekręcić mont w osi Ra o 360*

To ja w takim razie nie mam pojecia co to może być. W EQ6 nie ma tej śruby a w EQ3-2 gdzie też taka była nic się nie klinowało nawet po mocnym jej dokręceniu. Albo coś jest skrzywione, albo coś wystaje wewnątrz obudowy i klinuje się z tą śrubą. Musisz chyba rozebrać te elementy i je dokładnie obejżeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala godzinowa powinna by przykręcona (tą śrubką) tak żeby się nie ruszała.

Coś masz nie tak, ale spróbujmy na spokojnie dojść co to jest.

Czy masz cały czas przykręconą tą tylnią puszkę, zasłaniającą okular lunetki biegunowej ? Jeśli tak to ją odkręć i spróbuj jeszcze raz.

Czy możesz sprawdzić czy masz niezmienne (w stosunku do ustawienia osi RA) odległości pomiędzy korpusem (część biała) a skalą godzinową a czarnym pierścieniem na który nakręcasz tą białą puszkę?

I jeszcze jedno: czy obracając montaż, masz na 100% poluzowany chamulec (trzymaj go palcami jak obracasz osią RA)?

Pozdrawiam i czekam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem to zrobic zgodnie z instrukcją i nic !

ale wymyśliłem niezawodny sposób na prawidłową orientację siatki lunetki w EQ6:

 

1 w polarisfinderze ręcznie wpisać współrzędnie miejsca obserwacji i taką datę i godzine kiedy polarna jest na dole tzn na godzinie 6:00 ( unikać okolic północy bo wtedy u nas jest już np 0:30 2.02.08 a wg czasu UT 23:30 1.02.08)

2 ustawić oś RA aby kółeczko polarnej w lunetce było idealnie na dole i zablokować oś RA

3 ustawić pierścień podziałki RA na 0 i zablokować śrubkami

4 odblokować oś RA i nastawić czas z polarisfindera +1h korzystając ze skali dolnej czyli bliższej lunetce na pierścieniu , zablokować oś RA

5 ręcznie ustawić pierścień przy lunetce na datę z polaris findera , po ustawieniu nie ruszać osią RA ani pierścieniem daty !

6 odkręcić śrubkę blokującą plastikowy pierścień z pionową kreską

a . jesli obserwujesz z 15 południka to ustawiasz kreskę idealnie na zero i zakręcasz śrubkę blokującą

tu będzie trochę trudniej :

b . obserwuje z 19 południka więc 19-15=4 zatem moje "ZERO" to przesunięcie o 4 stopnie na wschód

wiec nie ustawiam kreski na zero, tylko 4 E i tam blokuje pierścień

 

po tym zabiegu nalezy posługiwać się lunetką w sposób zgodny z instrukcją czyli:

 

a wyzerowanie pierścienia daty kręcąc osią RA , ręczne ustawienie naszego indywidualnego "zera" ( w moim przypadku 4 E)

b kręcąc osią RA ustawienie daty na pierścieniu , blokada RA

c ustawienie godziny z polarisfindera UT + 1 h używając dolnej podziałki blokada śrubkami pierścienia osi RA

d odblokowanie osi RA i przestawienie do pozycji "0" na pierścieniu RA zablokowanie osi RA

 

i wszystko powinno się zgadzać z polarisfinderem :D

 

Maxx wypróbowałem Twoją metodę i muszę powiedzieć Maxx jesteś wielki. Wszystko gra i trąbi wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.