Skocz do zawartości

Synta 254/1200 @ EQ5


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

SYNTA SkyWatcher 10" @ F4.7 - EQ5

 

Wlasnie dojechala przesylka z Fotoclassic'a z Synta 10" F4.7. Jestem w firmie, wiec na razie nie mialem czasu jej odpakowywac. Za jakas dluzsza chwile zabiore to do domu, poskladam i bedzie pierwsza ocena calosci.

 

Zaczynamy wiec kolejna "zabawe" w test na zywo. Ciekawe, czy potwierdzi jakosc poprzedniej Synty 200/1200? Jak dlugo sie chlodzi takie duze lustro? Czy jest roznica w mobilnosci miedzy 8"? Czy dla EQ5 nie jest zbyt ciezka? Na wszystkie te pytania mam nadzieje odpowiedziec Wam w trakcie tej recenzji.

 

Dane teleskopu:

 

System: Newtona

Średnica zwierciadła: 254 mm (zwierciadło paraboliczne - PYREX)

Ogniskowa: 1200 mm

Dokładność lustra: 1/10 lambda

Jasność: f/4.7

 

Wys. statywu w cm (bez teleskopu): około 71~123

Długość tubusu (z osprzętem) w cm: około 113

Waga w kg (bez opakowania): około 34

Ilość kartonów: 2

Waga całkowita: 23.2 + 14.8 Kg

 

Wyposażenie:

 

Montaż: Paralaktyczny EQ5

Statyw: Aluminiowy

Okular 2": 28mm !!!

W zestawie adapter do okularów 2" oraz 1.25"

Okulary 31.7mm (1.25"): opcja

Lunetka biegunowa - GRATIS!

Okular S-PL 6.3mm - GRATIS!

Okular S-PL 10mm - GRATIS!

Okular PL 32mm - GRATIS!

Okular elektroniczny - GRATIS!

Kamera Adapter - GRATIS!

Lunetka celownicza: 9x50

 

Teleskop mozecie zamowic w firmie Fotoclassic: www.fotoclassic.pl

Cena zestawu: 4700,-

 

Pytanie bezposrednio do importera prosze kierowac pod adres email: hurtownia@fotoclassic.pl

 

First Light

 

Niestety teleskop mial luzne lustro i wymagal odpowiedniego skrecenia calosci co oznaczalo potrzebe dokladnej kolimacji. Bez tego obrazy byly oczywiscie fatalnej jakosci. Wydaje mi sie, ze wszystkie newtony powinny byc sprzedawane seryjnie razem z kolimatorem laserowym w zestawie :)

 

Glownym problemem tego teleskopu jest montaz EQ5. Nie nadaje on sie zupelnie w tym zestawie do obserwacji. Nie jestem nawet w stanie testowac tego sprzetu w takiej konfiguracji, bo to masakra. Bardzo wolne tlumienie drgan (dziesiatki sekund), oraz ciagla uwaga, aby to sie nie wywalilo. Tuba jest ciezka, gruba - przez co trudno sie z nia obchodzic. Zdecydowanie to sprzet na Dobsona, albo na montaz-gigant (min. EQ6).

 

Nie ma zadnych watpliwosci, ze ten telskop pieknie pokazuje obiekty slabe DS. M42, M81/82 sa bardzo jasne. Subiektywnie rzecz biorac niewiele ciemniejsze (o ile w ogole) niz w Syriuszu (350mm). Na pewno nie ma duzej roznicy na jasnych obiektach - tu widac w zasadzie tyle samo - czyli duzo. Ciekawe jest to, ze takze nie ma wielkiej roznicy miedzy Synta 200 (8") F6. Bardzo intrygujaco w sprzecie tej klasy wyglada M31. Bardzo dobrze widoczne ciemne pasy w strukturze galaktyki oraz slabsze towarzyszki. Pierwszy raz widzialem te pasy w trakcie obserwacji wizualnych. Aby byc obiektywny, musze przyznac, ze po przejsciu do "malej" Synty udalo mi sie je takze zauwazyc. Obraz ciut ciemniejszy, ale szczegoly mozna bez wiekszego problemy dostrzec. Glownym czynnikiem sa jednak zawsze warunki atmosferyczne.

 

To sprzet dedykowany do DeepSpace i trzeba szczerze powiedziec, ze obrazy planet nie beda lepsze, a na razie sa gorsze od 8" Synty. Teleskop ten wymaga jeszcze wielu innych testow, ale na razie zawiodla mnie bardzo punktowosc gwiazd w porownaniu z poprzednia wersja. Moze to problem z dociskiem lustra. Sprawdze dokladnie wszystkie parametry i dopiero potem postaram sie ocenic jego przydatnosc przy duzych powerach.

 

Miejmy nadzieje, ze pogoda pozwoli sprawdzic dokladnie ten teleskop. Problem jest tylko w tym montazu. Czekam tez na opinie Bociana, ktory ma tez te tube i chcialbym, aby potwierdzil wszystki uwagi. Byc moze trafil sie "gorszy" egzemplarz.

 

Gdybym mial teraz podsumowac, co oczywiscie nie powinno byc przez was brane pod uwage, to dla mnie 254/1200 to jakby taki sredni, normalny newton i daje obrazy takie, jakie tej klasy 254mm lustro powinno pokazac. Natomiast 200/1200 daje obrazy wyprzedzajace swoja klase o lata swietlne.

 

Jezeli uda mi sie zlikwidowac te nieostrosci i flarowanie gwiazd teleskop zmieni znaczaco swoje oblicze!

 

CDN!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj obawaim się, że EQ-6 tez się nie nada do długich czasów. To montaż udźwigowo do 20kg, ale gorzej z jego dokładnością. Do wizual chyba lepszy z tych rozwiazań będzie dobson ze śledzeniem "od Leszka".

Poza tym EQ-6 waży tyle co "martwy osioł".

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ogladaliśmy co nieco przez 250-kę Synty, ale była źle skolimowana. Sprzęt jest bardzo jasny, ma potężne pole.

Ja dla mnie ten EQ-5 do tej tuby to pomyłka, przykro mi to pisać ale tak to jest. Montaż jak montaż, średniej klasy, niezbyt drogi. Ale rura kolebie się na nim fatalnie. Niemal słoń na kurzyn nogach.

Co do optyki to po skolimowaniu-zobaczymy co jest warta.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Nic sie nie da zrobic, bo nie ma pogody. Tyle co jest teraz napisane to wszystko co juz wiemy o tej konstrukcji. Ma juz poluzowane zaciski od lustra. Jezeli to nie pomoze, to bedzie oznaczac, ze cos jest nie tak z lustrem w tym modelu. Mam nadzieje, ze tylko w tym, dlatego czekam na opinie Bociana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.