Skocz do zawartości

ED80 i M1 Krab ze Świdnicy


Lotar

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

 

Tym razem na celownik wziąłem Kraba, z tą różnicą, że nie stosowałem FF/RR, zatem ogniskowa wyniosła 600mm.

Wynikowe zdjęcie to 12 strzałów/300sek/800iso/Canon 300Dm/GPD2/Filterek IDAS LPS P2

 

 

Trzeba przyznać, że ów obiekt wymaga "potraktowania" odpowiednią apertrą, znacznie większą niż 80mm, ale co zrobić jak pod ręką innej nie ma <_<

 

Crop 40%

m120071015mu9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Tym razem na celownik wziąłem Kraba, z tą różnicą, że nie stosowałem FF/RR, zatem ogniskowa wyniosła 600mm.

Wynikowe zdjęcie to 12 strzałów/300sek/800iso/Canon 300Dm/GPD2/Filterek IDAS LPS P2

Trzeba przyznać, że ów obiekt wymaga "potraktowania" odpowiednią apertrą, znacznie większą niż 80mm, ale co zrobić jak pod ręką innej nie ma <_<

 

Crop 40%

m120071015mu9.jpg

 

 

A jednak Kraba też można traktować EDkiem. Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To guidowane czy nie? Bo gwiazdki wyszły troszkę pojechane ale mimo to krab bardzo ładny, zwłaszcza kolorek :)

 

Sprzęt za każdym razem "zwijam" do domu (pewnie nie postałby długo). Oczywiście korzystam z guidowania, ale jak ktoś tej nocy fotografował (15/16-10-2007) na dolnym śląsku wie, że wiało jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To guidowane czy nie? Bo gwiazdki wyszły troszkę pojechane ale mimo to krab bardzo ładny, zwłaszcza kolorek :)

No rodziawiłbym buzie gdyby nie musiał guidować 5-cio munutowych ekspozycji pomimo wagi edka :huh:

Ale któż to wie moze to i możliwe z gpd2...

 

Dla mnie fajnie wyszlo bo sie przymierzalem i cos wiem(u mnie kiepsko było). Potrzeba zdecydowanie dłuzsze ekspozycje tzn 5 i wiecej minut.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rodziawiłbym buzie gdyby nie musiał guidować 5-cio munutowych ekspozycji pomimo wagi edka :huh:

Ale któż to wie moze to i możliwe z gpd2...

 

Niemożliwe przy 600 mm :) I nie chodzi tu akurat o wagę tylko o długość ogniskowej. 600mm to nawet EM200 bez guidingu nie pociągnie, no może krótsze czasy dałoby radę :) Ja jeszcze nie próbowałem tego obiektu, Byk jest nisko. Poza tym trzeba korzystać z tego co jest w zenicie (wielu obiektów jeszcze nikt nie zrobił) a nie z tego co dopiero wschodzi :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe przy 600 mm :) I nie chodzi tu akurat o wagę tylko o długość ogniskowej. 600mm to nawet EM200 bez guidingu nie pociągnie, ....

Kurcze dawalem sobie "xyz" uciac ze pociagnie. O rany to znaczy ze musze zbierac na lepszy wyciag - jestem maniakiem niguidowanych ekspozycji poki co.

 

Tylko ze w sieci widzialem wyczyny gosci z EM200 i wydawalo mi sie ze deklarowali 600-700mm i nieguidowane 300s.

 

O tu http://www.pbase.com/deebbecke/astrophotos gosc twierdzi ze niguidowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dawalem sobie "xyz" uciac ze pociagnie. O rany to znaczy ze musze zbierac na lepszy wyciag - jestem maniakiem niguidowanych ekspozycji poki co.

 

Tylko ze w sieci widzialem wyczyny gosci z EM200 i wydawalo mi sie ze deklarowali 600-700mm i nieguidowane 300s.

 

O tu http://www.pbase.com/deebbecke/astrophotos gosc twierdzi ze niguidowane.

 

Raczej watpię ale nie mam EM200 (i pewnie mieć nie będę :) ), więc może niech użytkownicy tego montażu się wypowiedzą. Przy 600mm z chipem Canona prowadzenie musiałoby być na poziomie minimum +/-2" żeby były jako tako punktowe gwiazdki (1 piksel kryje 2,2"). EM200 ma raczej większy błąd, z guidingiem za to mniejszy :) Ale to tylko moje teorie, niekoniecznie prawdziwe :szczerbaty:

 

P.S. Canon ma tę zaletę że zmniejszasz fotke i już "nie jest pojechane" :lol:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, to EM200 ma okres obrotu ślimaka 8 min. Wszystko zależy od tego, jak wygląda krzywa PE danego egzemplarza. Na pewno, nie ma możliwości, żeby zrobić zdjęcie nieguidowane w czasie pełnego obiegu ślimaka i więcej, czyli >8 min. Jeżeli nasza sinusoida jest taka, że np. 4 min idzie w miarę gładko i potem rośnie do np. +7", to oznacza, że przez te 4 min ekspozycja będzie ok. Cała sztuka to wstrzeliwanie się z ekspozycją w tę najbardziej płaską część przebiegu. Realnie będzie to pewnie ok 3 min. "Polskie" Em200 mają błędy na poziomie +/- 6 do 7. Nie widziałem takiego, który miałby deklarowane 10" peak to peak. Jak łatwo policzyć, żeby zrobić sobie nieguidowaną ekspozycję w czasie całego przebiegu, ogniskowa musiała by być taka, żeby piksel wyszedł nam np. 12", albo z akceptowalnym błędem pewnie z 6".

 

Wstrzeliwanie się w najgładszy przebieg jest strasznie upierdliwe. Albo robi się to ze stoperem, albo odpowiednio programując sekwencję, wliczając w to wszystkie delaye. Czyli, jeżeli mamy w środku fazy 8 min. gładki przebieg, to startujemy ekspozycję w czasie np. 02:00 i dajemy czas trwania ekspozycji na. 3 min. potem czekamy 5 min, aż przejdzie największa "zawierucha" w ślimaku i robimy dopiero kolejną. Problemem jest tylko określenie fazy i tu bez softu i kamery astro się nie obejdzie raczej. Nie wiem, czy da się to vestą zrobić, ale być może się da.

 

Inną opcją jest zapuszczenie dużej ilości ekspozycji i po prostu wybranie tych, co się wstrzeliły w fazę. Tak czy siak, marnotrawstwo czasu. Myślę, że w Em200 jesteśmy w stanie, zależnie od egzemplarza, robić między 2-4 min. nieguidowane. I nie chodzi o to, ile ma dany egzemplarz peak to peak PE, ale jak zachowuje się krzywa. Jeden może mieć peak to peak 9" i nie pozwoli robić nawet 2 min., bo krzywa będzie nierównomierna, a inny mieć np. 15" i pozwalać robić 5 min. bez guidowania, bo np. błąd jest gładki przez 6 min, a na 2 ostatnie min. pikuje do góry na +7".

 

Generalnie, sensowna praca bez guidera zaczyna się dopiero w montażach z górnej półki - Tak NJP, AP900-1200, Paramount, etc. NJP niestety nie ma korekcji elektronicznej PE (PPEC), co jest największą jego wadą i mocno ogranicza to ogniskową. Ja w swoim AP900 po wgraniu krzywej (na szybko) robiłem już 8 min. ekspozycje bez guidowania z ogniskową 1200. PE przestaje być problemem, bo po wgraniu nie jest większe niż 1,5" peak to peak. Za to pojawiają się zawsze inne kwestie, np. u mnie giętkie obejmy, które "pracują" i się uginają. Przy długich ogniskowych "gwiazda" potrafi dryfować np. przez refrakcję atmosfery. Są na to rozwiązania, np. w AP system zwany PULSE GUIDING (wbrew nazwie, nie chodzi o guiding). Ale do ogniskowych rzędu 600-800 mm w przypadku montażów o których piszę, nie ma w zasadzie sensu czepiać guider. W innych montażach, niestety - lepiej nastawić się na guiding, bo inaczej, sporo materiału pójdzie do kosza.

 

W GPD2 mogłem robić ekspozycje max. 2 min. przy ogniskowej 750 mm. Odrzucałem 3, nawet 4 klatki średnio na 10. To wg mnie sporo. Pamiętajcie, że ludzie, którzy publikują zdjęcia nieguidowane na montażach klasy "popularnej" nie piszą o efektywności, czyli ile klatek wybrali z jakiej sumarycznej ilości.

 

Można więc spokojnie przyjąć, że nieguidowaną fotografię DS wykonuje się w przypadku:

1. braku funduszy na guider,

2. posiadania montażu z błędem przed PEC na poziomie +/-3" lub mniej.

W każdej innej sytuacji powinniśmy, wg mnie oczywiście, myśleć o guidowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.