Skocz do zawartości

Dzieńdobry i pytanie EQ2(skylux) vs. Barn Door


delaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mam pytanie natury techniczno filozoficznej - czy skyluxowy (odpowiednik EQ2 zdaje sie - by Lidl) kręciołek - doprowadzony do stanu nie wzbudzającego torsji u "normalnie" technicznie wychowanej młodzieży z napędem w jednej osi poprowadzi DSLR-a ze szkłem do 150mm lepiej od "koziołka" czy dać sobie z nim spokój ?

 

Dzieki - tak sie przymiarkuję ;-)))) - więc pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Delaa wyluzuj. To forum, nie chat. Odpowiedzi pojawiają się czasem po kilku godzinach od zadania pytania albo i po kilku dniach, jak pytanie nie jest z tych popularnych.

 

Co do Monta spod Skyluxa i ogniskowej 150mm. Nie będzie lekko. To nie jest za dobry mont. Nawet jak go potraktujesz jakimś ATMem z głową, to dalej będzie miał mordercze PE. Myślę, że jest dla niego szansa dla ogniskowej w okolicach 150mm tyle, ze pytanie jak wiele pracy, czasu i kasy w to władujesz. Rogrzebywałem taki montaż i jest to konstrukcja, której nie za bardzo można zrobić dobrze. Wszystko wisi na jednym pręcie, ślimak z którym niewiele da się zrobić i durny mechanizm jego ustawiania, który w pratyce w sumie nie działa. Osobiście nie tracił bym czasu i poszedł w EQ3-2. Niemniej, tak jak pisałem, szansa jest, pytanie jakim kosztem i nakładem pracy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie - kilka refleksji w temacie "LidlEQ" - mam i pobawiłem sie chwil kilka - na tyle na ile niebo pozwoliło - hmm - wstępnie ustawiony daje efekt nieporównywalny ze "statywem" oczywiście z napędem.

Setup = 400d + 100-300USM @100 (160 po cropie) - mam kłopoty z ostrością ale sie nauczę - może maska Hartmana + oglądanie zdjęć w RT na laptopie pomoże ???

 

Jednak !

Zachęcony wieloma wątkami w sieci typu <<<<Lidl Mount Regreasing...>>> rozebrałem oś DEC - bezpieczniej ;-) wymyta do czysta i przesmarowana naprawdę dobrym mazidłem - Syncolon w tubie od http://www.super-lube.com - zamiast regulacji śrubką - docisku ślimaka - seria podkładek z poliamidu -dobierane co 0.1 mm - i co efekt super jak dla purysty mechanika - zero luzów - w miarę lekko sie wszystko kręci ale jednak coś skrobie co jakiś czas ------

Jednak dalekowschodni <<<klej- smar>>> - zostawiłem go w RA bez zmian - i szkoda mi go = jest bardziej miękko kleiście - maskuje niedorozwój dalekowschodniej obróbki "skrawaniem" - generalnie - sukces połowiczny - Czy ktoś wie jak nazywa się odpowiednik smark-kleju baj Żółci Bracia - w dystrybucji na EU ?? - chyba go wolę przy tolerancjach mechanicznych made in astro - samfing ;-)

 

Hmm klej jednak maskuje luzy ......

 

 

Pozdro

 

 

DeLaa.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli luz samej osi czy ślimak/ślimacznica? Wiesz pewien luz zawsze musi pozostać :) Zresztą wymiana smaru może i poprawia pracę montażu ale raczej nie jego dokładność, tutaj krytycznym czynnikiem jest wielkośc PE (pewnie ponad +/- 50" lub gorzej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Względnie sensownie jest potraktować wszystko smarem silikonowym. Nie jest tak lepki jak china-towot i nie pomaskuje tak ładnie, ale przynajmniej nie zamarza przy -5*C.

 

Pozdrawiam.

 

PS. I tak jak pisał Qbanos, co innego wyczuwalne luzy na ślimacznicach, a co innego PE przy takich głowiczkach. Nawet jak wyregulujesz luz, to ten mont nie będzie chodził zbyt precyzyjnie.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Względnie sensownie jest potraktować wszystko smarem silikonowym.

 

Jest lepiej - wiem Ze PE będzie gigantyczne ale chodzi mi o "komfort" - a bardziej świadomośc że coś zostało poprawiane - jest miodniej - zobaczymy co na to aparat ;-))

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.