Skocz do zawartości

17P/Holmes ze Szczecina


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczorajszej nocy było trochę pogody, co zaowocowało zaliczeniem komety. Tym razem sesja miała miejsce u Heńka w Szczecinie. Warunki były tragiczne: wiatr, Księżyc, zamglenia i duże LP. W zasadzie nie można było rozpoznać gwiazdozbiorów. :blink:

 

Kometa jest świetna, bardzo jasna, ogromna z zielonkawą (taka wyszła z Canona) otoczką wokół "ognistej kuli". Gdyby ją zrobić w normalnych warunkach, byłaby jedną z najładniejszych jakie widziałem. Oto i fotki z tej sesji:

 

Sprzęt: Canon 350D, C6N z MPCC, HEQ5 SynTrek nieguidowane (stąd kiepskie gwiazdy)

Dane: 35x10sek ISO400, 30x15sek ISO800, 50x10sek ISO800, składane w IP na kometę, reszta w PS (próbowałem różnych ustawień, ostatecznie złożyłem wszystko co miałem)

 

Szerokie ujęcie (po kliknięciu wyższa rozdzielczość):

 

17P%20Holmes_small.jpg

 

i crop 1:1 na kometę z ogniskowej 750mm:

 

17P%20Holmes_crop.jpg

 

Szału nie ma ale mam nadzieję, że będę miał okazję zrobić ten obiekt jeszcze raz, trzeba poprawić zwłaszcza wygląd gwiazd. Zachęcam do prób fotograficznych :)

 

pozdrawiam,

 

 

Kuba

 

P.S. Pomimo że ruch komety jest niewielki to możliwe że pokuszę się o zrobienie animacji, mam trochę tych klatek :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękny kolor wyszedł

kurcze to już troche zgłupiałem

bo jakoś myślałem, że kierunek komety względem gwiazd jest równoległy do tej "niecentyczności" jądra komety, a tu jest prostopadły

może to tylko PE tak namieszało?

kurde, jeszcze nie dane mi było jej obserwować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne złożone i pomimo pojechania gwizdek samą kometę rewelacyjnie widać ( ta niebieskawo-zielona otoczka - miodzio). Jak na warunki atmosferyczne które opisałeś to więcej niż bardzo dobrze wyszło - u mnie podobnie ostatnio bywało i szczerze mówiąc myślałem że jakość może wyjść kiepska.

Do dzisiaj byłem uziemiony przez ostatnie dni bo zgodnie z prawem Murphy'ego jak zaczniesz coś przerabiać to pojawi się coś fajnego na niebie. Jak tylko zrobi sie pogoda postaram się ją upolować przez nowy wyciąg tą samą aperturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki składałem ręcznie i teraz wydaje mi się że źle je poskładałem :) Wobec czego w tej chwili robie to ponownie ale już automatycznie, mam nadzieję, że wyjdzie lepiej. Niestety złożenie ponad 100 zdjęć trochę mojej masznie zajmie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne złożone i pomimo pojechania gwizdek samą kometę rewelacyjnie widać ( ta niebieskawo-zielona otoczka - miodzio).

 

Gwiazdki pojechane bo kometa jednak się porusza :) Można tez składać na gwiazdy - wtedy kometa bedzie pojechana. Nie mam cierpliwości do mojego komputera, zostawiam tak jak jest. Jesli kometa dotrwa w tym stanie do nowiu i będzie pogoda to zrobię ja jeszcze raz, z "nieco" dłuższymi czasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.