Skocz do zawartości

Jakie lusterko wtórne?


Sebek90

Rekomendowane odpowiedzi

pepelito Napisano Dzisiaj, 20:02

Najlepsze będzie to największe.

 

Aż takie wielkie? Myślałem, że troche mniej kasy na to pójdzie :blink:

 

staszekpapis Napisano Dzisiaj, 20:08

Wielkosć LW określa się w oparciu o wiele czynników .Średnica LG to tylko jeden z nich .

 

To mam podać jeszcze jakieś dodatkowe dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebek wielkość zwierciadła wtórnego zależy od wielu czynników (dokładnie od 5)

po prostu najlepiej będzie jak sobie je sam policzysz np. za pomocą arkusza ze strony Janusza Wilanda: http://astrojawil.pl/teleskop_jawil.xls

 

 

a skrócie chodzi o to, że wielkość zwierciadła musi być tak dobrana, żeby z jednej strony nie uronić światła odbitego od lustra głównego, a z drugiej, zbytnio nie przesłonić tegoż właśnie zwierciadła,

pierwsza dolegliwość nazywa się winietowaniem, druga obstrukcją centralną

 

 

Najlepsze będzie to największe.

ciekawe co byś zobaczył, gdyby lusterko wtórne było większe niż główne ;)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jakie lusterko wtórne będzie optymalne dla newtona o średnicy zwierciadła 250 mm? Myślałem o zakupie w Astrokraku więc które lusterko z oferty będzie najlepsze?

 

Z góry dzięki za odpowiedz

 

Pozdrówko

Sebek

 

Druga metoda to sciągnięcie programu NewtWin który po wprowadzeniu niezbędnych danych policzy to za ciebie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o się pytał o najlepsze dla lustra 250mm Nie widziałem większego wtórnego lustra niż te 250mm. największe jakie widziałem to chyba 64mm. Ale kto by dawał lusterko 64mm do newtonika np. 76mm. Głupota.

 

Pepelito, jeszcze raz. Rozmiar wtórnego nie zależy tylko od rozmiarów głównego. To sobie trzeba policzyć i tyle. Bo po jednej stonie masz rozmiar głównego ale i np. jego ogniskową, która ma znaczenie. Trzeba sobie zrobić dobrze, żeby nie tylko nie zwinietować, ale też zeby nie przywalić niepotrzebnej obstrukcji centralnej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój błąd miało być trochę inaczej miało być 64mm.

 

ale nie, napisałeś dobrze, (no może z jednej literki zabrakło)

ale to zdjęcie miało uświadomić, że jednym z ważniejszych parametrów doboru wielkości lusterka wtórnego

jest światłosiła teleskopu, że samo podanie średnicy zwierciadła nie wystarczy

a ten teleskop ze zdjęcia ma monstrualne parametry: 1000mm średnicy, światłosiła F3 !!

a to oznacza że stożek światła padający na wtórne jest bardzo szeroki,

ale teleskop o takim samym lustrze, lecz dużo mniejszej światłosile, ten stożek już miałby zdecydowanie mniejszy, na wysokości wyciągu,

a dodaj to tego średnicę zwierciadła, średnicę tubusu, grubość ścianki, wysokość od wylotu tuby i dopiero wtedy ma się wszystkie parametry potrzebne do obliczenia wielkości lustra wtórnego

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadając pytanie czy mam podać jakieś dodatkowe dane myślałem, że jest może jakiś wzór wyrażający wielkość lusterka wtórnego jako zależność np ogniskowej i średnicy zwierciadła. Logiczne jest, że lusterko wtórne nie może być za duże ani za małe i dlatego założyłem ten temat.

Mój problem rowiązał program Janusza Wilanda i NewtWin. Muszę jeszcze tylko dokładnie pomierzyć teleskop.

Mam jeszcze jedno pytanie. W astrokraku podana jest dłuższa półoś elipsy? Ponieważ jest tam podana tylko jedna wartość.

 

Pozdrawiam

Sebek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wymiarach LW zawsze podaje się wymiar osi małej. Oś dużą trzeba wyliczyć , poomyśl jak to zrobić i dlaczego tak jest.

 

W normalnej elipsie chyba nie ma jako takiej zależności osi krótkiej od długiej, bo zależy to od rodzaju elipsy. Zakładam, że w tym przypadku będzie to zależne od tego, że obraz odbija się pod kątem 45 stopni, ale niestety nie mam pojęcia o jakieś dokładnej zależności między osiami. Będę jednak bardzo wdzięczny, jeżeli mógłbyś mi to wytłumaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś na dobrej drodze.Dostałeś wędke ale rybe musisz złowic sam.

Mi zas wydaje sie, ze nie musi tej ryby lowic, skoro zna os mala, a tylko ten parametr wystarczy podac przy zakupie we wskazanym sklepie.

Poza tym lepiej nie uzywac wedki na drodze, zwlaszcza dobrej, wszak mozna wpasc pod samochod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie jest tak, że podawana jest średnica walca, z którego pod kątem 45 st. wycięte jest lusterko?

 

Z pewnością tak jest bo w końcu elipsa jest płaszczyzną wyznaczoną przez dowolny przekrój walca. Np. przekrój równoległy do podstawy będzie miał kształt koła czyli specyficznej elipsy.

 

post-3396-1195508963_thumb.jpg[

 

Nic nie namieszałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekrój równoległy do podstawy będzie miał kształt koła czyli specyficznej elipsy.

Jesli chcesz wyliczac wymiary lusterka ELIPTYCZNEGO do Newtona, to przyjmij kat 45 stopni, reszta jest akademickim teoretyzowaniem. Jesli jednak chcesz poteoretyzowac - to czytaj dalej:

Tak naprawde idealne lusterko wtorne do teleskopu Newtona nie powinno byc eliptyczne, tylko "jajowate", jako ze chodzi o przekroj plaszczyzna pod katem 45 stopni stozka, a nie elipsy! Przeciez skupione przez zwierciadlo glowne swiatlo ograniczone jest powierzchnia stozkowa, nie walcowa. Idealne lusterko wtorne, ktore nie winietuje i daje minimalna obstrukcje centralna, nie byloby wiec eliptyczne. Narysuj sobie przekroj teleskopu w skali:

- zwierciadlo glowne (srednica),

- ognisko zwierciadla,

- polozenie osi wyciagu okularowego.

Jesli tubus nie winietuje, to jego srednica (ani grubosc scianki) nie ma znaczenia dla promieni rownoleglych do osi. Jesli rozwazymy jednak, ze pewne pole widzenia nas interesuje - to tuba musi byc odpowiednio wieksza. Wyliczone zatem dla punktowego pola widzenia wymiary lusterka w rzeczywistosci powodowalyby winietowanie. Mozna wiec przyjac korekte, uwzgledniajaca rzeczywista srednice wewnetrzna tuby, ale jesli ta jest przewymiarowana (za duza), to wyliczymy lusterko, ktore z pewnoscia nie bedzie winietowac, ale da zbyt wielka obstrukcje centralna.

Generalnie - dobrze zaprojektowany teleskop nie powinien miec za duzej srednicy tubusa (liczonej jako srednica wewnetrzna diafragmy wejsciowej) do danego lustra, bo wtedy niepotrzebnie lapie za duzo swiatla pasozytniczego z bokow, co zmniejsa kontrast.

Zagadnienie nie jest skomplikowane geometrycznie, wiec w tym miejscu skoncze, zebys mogl sam pokombinowac z kartka papieru i olowkiem.

Wracajac do praktyki - nigdy nie slyszalem, zeby ktos takie idealne, majace tylko jedna os symetrii, jajowate lusterko stosowal w konstrukcjach amatorskich. Ma to mniejsze znaczenie niz konstrukcja pajaka, ktora nieczesto jest optymalizowana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością tak jest bo w końcu elipsa jest płaszczyzną wyznaczoną przez dowolny przekrój walca. Np. przekrój równoległy do podstawy będzie miał kształt koła czyli specyficznej elipsy.

 

1.jpg[

 

Nic nie namieszałem?

 

dobrze Ci idzie.Walec musi mieć średnice osi malej LW.Po pocieciu na plasterki pod kątem 45 stopni uzyskasz materiał do Twojego lusterka .Będą to elipsy o magicznych wymiarach.Zastanow się dlaczego sa takie magiczne?.

Jezeli chodzi o elipse to jest zamknięta krzywa geometryczną znana od starorzytnosci.W wyniku przeciecia stozka płaszczyzną powstaja dwie krzywe zamkniete :okrag i elipsa, oraz dwie krzywe otwarte:parabola i hiperbola.

W tym przypadku koncentrj sie na stożku gdyz światlo odbite od LG twozy stożek o podstawie śr. LG i wysokosci rownej ogniskowej LG.

Polecam Ci ksiażke z serii KLASYCY NAUKI pt.Zaginiony wyklad Faynmana.

Jestem za tym byś nadal łowił tą rybe .Myśle ,ze niedlugo zrozumiesz o czym pisał "cygnus".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze Ci idzie.Walec musi mieć średnice osi malej LW.Po pocieciu na plasterki pod kątem 45 stopni uzyskasz materiał do Twojego lusterka .Będą to elipsy o magicznych wymiarach.Zastanow się dlaczego sa takie magiczne?.

 

Czyli jednak to był dobry krok w kierunku walca. Dopiero teraz do mnie doszło, że przecież promienie światła odbite od zwierciadła dają stożek. Jeszcze troche nad tym posiedze.

 

Polecam Ci ksiażke z serii KLASYCY NAUKI pt.Zaginiony wyklad Faynmana.

 

A co do książki to chętnie się z nią zapoznam :) Jestem otwarty na wiedzę a w szczególości fizyczno-astronomiczno-matematyczną więc jestem wdzięczny za wszelkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak to był dobry krok w kierunku walca. Dopiero teraz do mnie doszło, że przecież promienie światła odbite od zwierciadła dają stożek. Jeszcze troche nad tym posiedze.

A co do książki to chętnie się z nią zapoznam :) Jestem otwarty na wiedzę a w szczególości fizyczno-astronomiczno-matematyczną więc jestem wdzięczny za wszelkie rady.

 

Sebek teraz wiem że dałem się podpuścic ,ale to bylo mile.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.